США повинні були б винайти Ізраїль, якби його не існувало

СВІТ
27.07.2023, 11:32
США повинні були б винайти Ізраїль, якби його не існувало
Фото: google

США розглядають Ізраїль як критично важливого «стратегічного союзника» на Близькому Сході.

Під час своєї нещодавньої поїздки до Сполучених Штатів Америки президент Ізраїлю Ісаак Герцог виступив перед Конгресом США. Висвітлення його виступу в ЗМІ було зосереджено на двох моментах: непорушному «священному» зв’язку між Ізраїлем і США та ідеї, що називати Ізраїль расистською державою є антисемітизмом.

Ці два пункти нещодавно були продемонстровані, коли член Конгресу Праміла Джаяпал, голова Прогресивної групи Конгресу, назвала Ізраїль «расистською державою». Після тиску з боку демократів і республіканців , які назвали її коментарі антисемітськими, Джаяпал відмовилася від своїх зауважень. Крім того, Палата представників США переважною більшістю голосів прийняла резолюцію, в якій проголошується, що Ізраїль «не є расистською державою або державою апартеїду» 412 голосами проти 9.

Висвітлення цих історій не пояснило, чому відносини між США та Ізраїлем вважаються непорушними і чому звинувачення в антисемітизмі спрямовані проти тих, хто називає Ізраїль апартеїдною та расистською державою. Жорстка реакція на коментарі Джаяпала та вшанування промови Герцога свідчать про те, що уряд США, незалежно від того, чи є демократи чи республіканці, вважає свої інтереси тісно пов’язаними з інтересами Ізраїлю.

Незалежно від того, яка політична партія чи коаліція перебуває при владі в Ізраїлі, і незалежно від того, куди рухається громадська думка в США, «зобов’язання уряду США щодо безпеки Ізраїлю є залізними», як сказала віце-президент Камала Гарріс .

США розглядають Ізраїль як критично важливого «стратегічного союзника» на Близькому Сході. Під час своєї нещодавньої зустрічі з Герцогом президент Джо Байден повторив знамениту фразу, яку він сказав у 1986 році: «Якби не було Ізраїлю, нам довелося б його винайти».

Навіщо США винаходити Ізраїль?

Байден завжди вважав Ізраїль інвестицією, яка приносить найкращу віддачу інтересам США. У 1986 році, коли він був членом Комітету Сенату США з міжнародних відносин, він виступав проти продажу зброї Саудівській Аравії, оскільки вони не могли стати «агентами інтересів США в регіоні Перської затоки». Він підкреслив, що його опозиція щодо продажу зброї стосується не того, хороші чи погані саудівці, а здатності саудівців допомагати просувати та захищати інтереси США.

Він підкреслив, що «голий власний інтерес США» завжди повинен керувати їхньою близькосхідною політикою, і що його підтримка Ізраїлю знаходиться в межах цього власного інтересу. Як він прямо пояснив:

Якби не було Ізраїлю, Сполученим Штатам Америки довелося б винайти Ізраїль, щоб захистити свої інтереси в регіоні

Відверті коментарі Байдена ясно показують, що «зв’язки» між США та Ізраїлем не спрямовані на захист демократії. Швидше, це завжди стосувалося і досі стосується американських імперських інтересів у регіоні. Отже, якщо цей зв’язок пов’язаний просто з голим власним інтересом, навіщо вся ця галас навколо того, чи називають Ізраїль ярликом демократії чи держави апартеїду та расизму?

Наратив, який десятиліттями підживлювали американську громадськість, полягає в тому, що США підтримують Ізраїль, тому що це єдина демократія на Близькому Сході. Однак цей наратив все важче підтримувати.

На додаток до незаконної окупації палестинських земель, що триває десятиліттями , нещодавні судові реформи, проведені ультраправим урядом Ізраїлю, підривають цілісність його власної правової системи по відношенню до його єврейських громадян. Тим часом палестинці десятиліттями на власному досвіді відчували, наскільки свавільною та жорстокою може бути ізраїльська правова система.

Якщо демократичний наратив більше не діє, тоді американському народу стане важче доводити беззаперечну підтримку Ізраїлю. Коли ми дивимося на речі в такому світлі, ми починаємо бачити, що ці два уряди бояться насправді справжньої демократії, яка є для всіх людей Ізраїлю та Палестини. Хоча американський політичний клас може побоюватися такого результату, американська громадська думка починає зміщуватися в його бік.

Цей зсув має продовжувати зростати та розширюватися до точки, коли політикам не доведеться відмовлятися від своїх точних зауважень про те, що Ізраїль є апартеїдною та расистською державою. Якщо ні, відносини США та Ізраїлю залишаться «залізними», а палестинці продовжуватимуть платити ціну.

Автор: М. Муханнад Айяш, професор соціології Університету Маунт-Роял.

Читайте також:
Політика
Єрмаківські прихвосні підвели Україну до прірви, перед тим викупавши у власній крові. Чи відповідатимуть вони за скоєне, вирішить суд нації.
24.11.2023, 10:12
Війна
Україна опинилася у ситуації, коли військова справа конфліктує з політичною доцільністю. Політики диктують свої забаганки фронтовикам.
30.10.2023, 20:56
Світ
Небажання багатьох країн Африки, Азії та Латинської Америки підтримувати НАТО знову висунуло на перший план термін «Глобальний Південь».
17.07.2023, 13:44
Політика
На жаль, ані влада, ні суспільство не вважають доцільним досліджувати нашого східного сусіда, але гучно ділять шкуру ще живого ведмедя.
11.07.2023, 19:04
Світ
Експрезидент і експрем'єр-міністр Дмітрій Мєдвєдєв – не та людина, яка має владу, а тим паче хоч якийсь вплив на "еліту" і силовиків РФ.
05.07.2023, 16:00
Політика
Наперекір поширеній серед українців думці, Зе-влада цілком свідомо готується до проведення волевиявлення, бо західні партнери також тиснуть.
19.06.2023, 18:54