Світ опинився на порозі продовольчої кризи, - Bloomberg

ЕКОНОМІКА
22.07.2023, 15:32
Світ опинився на порозі продовольчої кризи, - Bloomberg

Екстремальні погодні умови - лише одна із загроз запасам продовольства, які знову зростають у всьому світі

Оскільки пекельні температури перешкоджають нормальній роботі ферм від США до Китаю, урожай сільськогосподарських культур, виробництво фруктів і виробництво молочної продукції опинилися під загрозою.

Екстремальні погодні умови - лише одна із загроз запасам продовольства, які знову зростають у всьому світі, пише Bloomberg.

Цього тижня найбільший експортер рису – Індія – заборонила деякі поставки цього товару, який є основним продуктом харчування приблизно половини населення світу, щоб контролювати внутрішні ціни.

московія вийшла з угоди, яка дозволяла українському зерну безпечно переправлятися через Чорне море. На додачу, нещодавній наступ Ель-Ніньо може завдати додаткової шкоди сільському господарству.

Все це знову викликає побоювання щодо продовольчої безпеки та цін, створюючи ризик того, що невгамовна інфляція на полицях супермаркетів збережеться надовго. Це стало б новим ударом по споживачах, які тільки-но почали отримувати хороші новини після тривалого скорочення бюджетів домогосподарств.

«Ми все ще боремося з інфляційним режимом. І хоча інфляція знижується, це звичайно не означає, що ціни падають. Це означає, що вони просто ростуть повільніше», - сказав Тім Бентон, експерт із продовольчої безпеки у Chatham House у Лондоні.

Тім Бентон
Тім Бентон

Екстремальна спека, що охопила величезні території Азії, Європи та Північної Америки – це лише чергова проблема цього важкого для фермерів року. Їм доводилося боротися з екстремальними погодними явищами, у тому числі з тривалими посухами, зливами та повенями.

Зараз у Південній Європі так спекотно, що корови дають менше молока, а помідори псуються. Після боротьби із посухою врожаї зернових теж будуть набагато меншими.

Урожайність рисових полів у Китаї перебуває під загрозою, а умови для вирощування сільськогосподарських культур у США в червні були гіршими за три десятиліття, до того, як на Середньому Заході почалися дощі. Ціни на рис в Азії нещодавно досягли дворічного максимуму, оскільки імпортери нарощували запаси.

Хоча повний масштаб збитків залежатиме від того, як довго збережуться несприятливі умови, вже є явні ознаки псування фруктів та овочів у південній Європі, що забезпечує більшу частину континенту.

На Сицилії в деяких томатів зловісні чорні плями з'являються внаслідок так званої вершинної гнилі квіток, коли екстремальні погодні умови викликають у рослин дефіцит кальцію.

«Вони наче підгоріли внизу. Я ніколи не бачив такого раніше», - сказав Педді Планкетт, голова відділу глобального постачання імпортера Natoora, якому виробник надіслав фотографію.

Світ опинився на порозі продовольчої кризи, - Bloomberg_3

За даними групи фермерів Coldiretti, у всій Італії збитки сільському господарству, пов'язані з погодою, перевищать торішні збитки у розмірі 6 мільярдів євро.

Температура прискорила дозрівання або викликала теплові опіки від винограду до динь, абрикосів і баклажанів. За його словами, це впливає на активність бджіл та запилення, а виробництво пшениці знижується.

«Це не просто звичайне спекотне літо. Кажуть, що рослини повинні адаптуватися до змін клімату, але ми говоримо про культури, які розвивалися повільно протягом тисяч років, вони не можуть пристосуватися до клімату, який продовжує змінюватися так швидко і так різко», - сказав Лоренцо Баззана, агроном із Coldiretti.

Крім овочевих прилавків Європи, гарною новиною є те, що ринок зерна – ключовий елемент продовольчої безпеки найбідніших та залежних від імпорту країн – як і раніше, добре забезпечений завдяки рекордним урожаям сої та кукурудзи в Бразилії. Найбільший експортер пшениці росія збирається отримати ще один небувалий урожай (частково за рахунок окупованих територій України).

Невизначеності накопичуються. Ціни на пшеницю зросли після зриву експортної угоди, потім знову пішли вниз, а потім знову виросли, коли росія загрожувала судам, що прямують до портів України. У п'ятницю вони знизилися, оскільки Україна намагалася відновити експортну угоду.

Більше занепокоєння пов'язане з кроками Індії щодо заборони експорту білого рису, відмінного від басматі, щоб стримати інфляцію.

За даними міністерства продовольства, роздрібні ціни на рис у Делі зросли приблизно на 15% цього року, тоді як середня загальнонаціональна ціна зросла на 9%. Уряд може розповсюдити обмеження на інші сорти рису, попередила Nomura Holdings Inc.

Таїланд просить фермерів обмежити посів рису лише одним урожаєм цього року через ризик посухи. У Китаї високі температури, ймовірно, спричинять раннє дозрівання врожаю, що вплине на врожайність. Президент Сі Цзіньпін у четвер закликав активізувати зусилля щодо забезпечення безпеки зерна, повідомило державне телебачення.

Деякі частини США відчувають аналогічну напругу.

У той час як рівень опадів покращився після спекотних та посушливих умов на початку цього року, очікується, що погода знову зміниться на Середньому Заході наступного тижня та на початку серпня, саме тоді, коли врожай кукурудзи та сої проходить критичні стадії розвитку, сказав Арлан Судерман, головний економіст із сировинних товарів у брокерській компанії.

Міністерство сільського господарства прогнозує, що виробництво твердої пшениці цього року впаде на 16%, а інших ярих сортів – на 1%. Ринок дізнається, наскільки погана ситуація, коли наступного тижня скаути вирушать на поля для участі в щорічному турі ярою пшеницею в Північній Дакоті.

Проблеми з транспортом можуть погіршити проблеми з продовольчою безпекою. Рівень води в річках Міссісіпі та Огайо падає другий рік поспіль, що підвищує ймовірність проблем із доставкою на найважливіших вантажних маршрутах.

У Європі через посуху виробництво зерна в Італії, Іспанії та Португалії буде на 60% нижче, ніж минулого року, що, за даними фермерського лобі COPA-COGECA, може призвести до найгіршого врожаю зерна в ЄС за 15 років.

Читайте також:
Війна
Фронт, у цілому, тримається, хоча ворог просувається у деяких секторах Донеччини. Ключове питання — доукомплектації бойових бригад...
вчора, 07:19
Опінії
Здається на росію повертається дежавю кінця вісімдесятих та початку дев’яностих
25 квітня, 11:35
Війна
Відповідь вам не сподобається. Проте дати її хтось та й мусить, аби кривавий Чин наших полеглих Героїв не був марним!
18 квітня, 13:36
Війна
Боротьба української протиповітряної/протиракетної оборони за контроль над небом показує ризики для єврейської держави. Агресор випробовує.
17 квітня, 19:57
Політика
Мало іноземців знають росію так добре, як досвідчений український розвідник Олександр Литвиненко. Замолоду він навчався у Москві.
17 квітня, 13:34
Політика
У позаамериканському інформаційному просторі панує шкідлива думка, мовляв, Конґрес хоче припинити підтримку України. Але правда складніша.
16 квітня, 07:01