Теорему Піфагора винайшли у давньому Вавилоні

ІСТОРІЯ
04.10.2023, 19:15
Теорему Піфагора винайшли у давньому Вавилоні
Фото: IFL Science

Найрозумніший грек античності став легендою ще за життя і перейняв знання з Месопотамії. Без перебільшення, Піфагор наслідував вавилонян!

Вивчення математики невдячна, але потрібна справа. І ви, ймовірно, проклянете ім'я уродженця грецького острова Самос або ж скажете: «Хвала Піфагору!», — якщо хоч трохи є шанувальником трикутників.

На цьому наполягає відомий американський доктор наук Брюс Ратнер у новому приголомшливому дослідженні. З'ясувалося, хоч Піфагор і був важливою історичною фігурою у розвитку математики, але не є автором найбільш пов'язаного з ним рівняння: a2 + b2 = c2.

Науковець зі США стверджує, насправді існує глиняна вавилонська табличка IM-67118, в якій теорема Піфагора використовується для визначення довжини діагоналі всередині прямокутника. Це справді дивовижне відкриття.

«Клинописна знахідка, ймовірно, використовувалася для навчання дітлахів і датована 1770 роком до Різдва Христового. Тобто, за кілька століть до того, як Піфагор народився у 570 році до Різдва Христового», — пояснює Брюс Ратнер.

Переклад маркування із шістдесяткової системи числення, використовуваної стародавніми вавилонянами, показав, що ці математики з Месопотамії знали про теорему Піфагора (звісно, так званої), а також про інші передові математичні концепції. Вони успадкували їх від шумерів і аккадців.

«Висновок неминучий: вавилонці та їхні попередники з межиріччя Тиґра і Євфрату знали співвідношення між довжиною діагоналі квадрата та його стороною: d = квадратний корінь із 2. Тепер це прописна істина», — пише математик Брюс Ратнер.

Американський дослідник уточнює, ймовірно, це було перше відоме ірраціональне число. «На мою думку, вавилоняни були знайомі з тим, що нині заведено вважати «теоремою Піфагора» або, принаймні, з її окремим випадком для діагоналі квадрата: d2 = a2 + a2 = 2а²», — додає пан Ратнер.

То чому ж теорему нащадки приписали Піфагору, хоча жодного оригінального твору його авторства не збереглося до нині? Те, що ми знаємо про нього, було передано іншими, зокрема послідовниками-піфагорійцями – членами школи, яку він започаткував на території сучасної південної Італії.

Крім того, слід розуміти, що ця школа під назвою «Напівколо Піфагора» була секретною, але отримані там або виявлені знання передавалися і часто приписувалися виключно одній і тій самій людині. Власне, уродженцю грецького острова Самос.

«Однією з причин рідкості першоджерел Піфагора було те, що піфагорійські знання передавалися від одного покоління до іншого лише в усний спосіб, оскільки письмових матеріалів було мало. Ба більше: з поваги до свого лідера багато відкриттів, зроблених піфагорійцями, приписувалися самому Піфагору.

Цим пояснюється термін «теорема Піфагора». Хоча Піфагор не вигадав цю теорію, його школа, безумовно, популяризувала її, і згодом почала асоціюватися з ним, принаймні на наступні кілька тисяч років», — підсумовує у своєму дослідженні доктор наук зі США.

Теорему Піфагора винайшли у давньому Вавилоні_1
Читайте також:
Мистецтво
Мало хто знає, що танець «Сиртакі» вигадали під час фільмування стрічки «Грек Зорба». Якщо конкретно, то якихось 60 років тому, у 1964-му.
05 січня, 21:39
Життя
Коли до винаходу дистиляції залишалося ще кілька століть, вино було головним і єдиним алкоголем. З нього виготовляли лікувальні розчини.
22.12.2023, 06:00
Життя
Глобальні зміни клімату за минулі 100 000 років можуть бути наслідком зсувів земної кори. А відтак і відповідних рухів географічних полюсів.
04.12.2023, 19:32
Життя
Пил із поверхні Червоної планети прямо впливає на забарвлення сходу і заходу Сонця. Науковців досі спантеличує цей феномен.
08.11.2023, 06:59
Історія
На березі однієї з приток річки Амазонка науковці натрапили на унікальну знахідку. Йдеться про наскельні малюнки доколумбової доби.
26.10.2023, 06:21
Життя
Виявилося, дурість сама по собі набагато небезпечніша, ніж ми звикли про неї думати... На цьому наполягає відомий італійський науковець!
17.10.2023, 13:31