Трамп хоче отримати українські рідкоземельні елементи в обмін на допомогу

ПОЛІТИКА
вчора, 09:36
Трамп хоче отримати українські рідкоземельні елементи в обмін на допомогу

Україна володіє значними запасами рідкісноземельних елементів у межах Українського кристалічного щита

Президент США Дональд Трамп заявив, що хоче укласти з Києвом угоду, за якою Україна постачатиме Сполученим Штатам потрібні для електроніки рідкоземельні мінерали, в обмін на американську допомогу.

Про це повідомляє Agence France Presse, цитує Barrons.

«Ми прагнемо укласти угоду з Україною, де вони забезпечуватимуть те, що ми їм даємо, своїми рідкісноземельними елементами та іншими речами», — сказав Трамп під час спілкування із журналістами в Овальному кабінеті Білого дому.

Нагадаємо, Володимир Зеленський, презентуючи «план перемоги» у Верховній Раді, заявляв, що Україна готова запропонувати стратегічним партнерам укласти спеціальну угоду щодо спільного захисту критичних ресурсів, спільного інвестування та використання економічного потенціалу.

Він зазначав, що йдеться про природні ресурси та критично важливі метали ціною у трильйони доларів США. Це, зокрема, уран, титан, літій, графіт та інші стратегічно цінні ресурси, які є значною перевагою у глобальній конкуренції, наголошував глава української держави.

За словами Зеленського, цей пункт у плані має таємний додаток, який збиралися передати лише окремим партнерам.

Що таке рідкісноземельні елементи?

Це група із 17 хімічних елементів, які належать до лантаноїдів, а також двох елементів зі схожими властивостями — скандію та ітрію. Попри назву, деякі із цих елементів досить поширені в земній корі, наприклад, церій і неодим, але через свою розсіяність і складність видобутку вважаються «рідкісними».

Рідкоземельні елементи важливі для високотехнологічної промисловості. Зокрема, їх використовують в електроніці, магнітах, акумуляторах, військовій техніці, лазерах, скловиробництві тощо.

Україна володіє значними запасами рідкісноземельних елементів у межах Українського кристалічного щита. Однак, наприклад, Азовське рідкісноземельне родовище, розташоване в Нікольському районі Донецької області, потрапило в окупацію.


За даними української приватної інвестиційної компанії Horizon Capital про те, що Україна має родовища 20 найважливіших мінералів, таких як кобальт і графіт, запаси яких оцінюються в 11,5 трильйонів доларів.

Трамп хоче отримати українські рідкоземельні елементи в обмін на допомогу_1

Зокрема, в Україні розташовано близько третини розвіданих запасів літію в Європі, ключового матеріалу для акумуляторних батарей, який може бути цікавим для електромобільного бізнесу Ілона Маска.

Республіканець і союзник Трампа сенатор Ліндсі Грем  в інтерв'ю Fox News заявив, що «ця війна йде за гроші», що «Трамп збирається укласти угоду, щоб повернути наші гроші, збагатити себе рідкоземельними мінералами», називаючи угоду хорошою і для України, і для США.

За даними The New York Times, українська влада двічі переносила підписання угоди зі США про співпрацю у сфері видобутку корисних копалин, можливо, щоб новообраний президент Дональд Трамп міг презентувати її як свою дипломатичну перемогу.

Зеленський планував підписати з адміністрацією Байдена угоду про співпрацю у сфері видобутку та переробки корисних копалин.

Як пише видання, «найсміливіші зусилля» з боку України для налагодження контакту з Трампом були зроблені після того, як українські чиновники дізналися, що обраний президент США планує поїхати до Парижа на відкриття Собору Паризької Богоматері.

Дослівно:

«Спочатку вони (українські чиновники – ред.) звернулися по допомогу до офісу президента Франції, щоб організувати зустріч між Зеленським і Трампом, за словами французького чиновника, який побажав залишитися анонімним, щоб обговорити підготовку. Потім, не маючи жодних гарантій зустрічі, команда Зеленського здійснила багатогодинну подорож до Парижа з Києва потягом і літаком.

Зустріч була підтверджена безпосередньо перед тим, як Трамп увійшов до Єлисейського палацу для переговорів з президентом Франції. Менш ніж через годину до них приєднався Зеленський. Дискусія між трьома чоловіками, яка мала тривати 15 хвилин, розтягнулася до 45».

Передісторія:

  •     Обраний президент США Дональд Трамп та Володимир Зеленський зустрічалися з президентом Макроном у Парижі, куди обоє їздили на церемонію відкриття Нотр-Даму. За даними української сторони, зустріч тривала близько 35 хвилин.
  •     Агентство Axios писало, що Макрон переконував Трампа в рамках візиту в Париж провести спільну зустріч із Зеленським.
  •     Зеленський назвав продуктивною зустріч із Макроном і Трампом та заявив, що всі вони хочуть завершити війну в Україні якнайшвидше та справедливо.
  •     Трамп заявив, що говорив із Зеленським про те, як завершити війну, і що той, мовляв, «готовий до перемовин». 47-й президент США додав, що «формулює концепцію того, як закінчити цю безглузду війну».

Останній Бастіон нагадує читачам, що президентські повноваження Володимира Зеленського скінчились 20 травня 2024 року.

Стаття 103 Конституції України чітко говорить, що «Президент України обирається громадянами України... строком на п'ять років».

І виконання статті 108 Конституції України поза п'ятирічним терміном є порушенням статті 103, отже порушенням Конституції, незаконним утриманням влади й, отже, державним переворотом.

15 травня 2014 року Конституційний Суд України розглянув на пленарному засіданні справу за конституційним поданням 101 народного депутата України щодо офіційного тлумачення положень частин першої, п'ятої статті 103 Конституції України у системному зв'язку з пунктом 16 розділу ХУ «Перехідні положення» Конституції України стосовно визначення строку, на який обирається Президент України на позачергових виборах.

Рішенням Конституційного Суду України від 15 травня 2014 року у справі №  1-19/2014 було встановлено, що:

положення частин першої, п'ятої статті 103 Конституції України необхідно розуміти так, що Президент України обирається громадянами країни на позачергових, як і на чергових, виборах строком на п'ять років.

Рішення Конституційного Суду України є обов'язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене.

Не зрозуміло, на яких підставах (і в якому статусі) Володимир Зеленський торгує надрами, які належать народу України, оскільки на сьогоднішній день він є звичайною фізичною особою, яка підлягає негайній мобілізації. Під час якої він зможе розповісти про торгівлю територіями та надрами.

Автор : Іван Сірко
Читайте також:
Опінії
Вбивство військовослужбовця ТЦК — це наслідок провальної мобілізаційної політики.
03 лютого, 10:34
Політика
Одним із таких пріоритетних напрямків у 2025 му, вочевидь, слід вважати, мігрантську інтернаціоналізацію.
01 лютого, 17:17
Опінії
Чиїм агентом є David Braun - Абрамовича чи Сороса?
01 лютого, 10:05
Війна
The Guardian: В українській армії настала «криза дезертирства».
31 січня, 11:03
Політика
За ці гроші знищувались наші традиції, освіта та культура
29 січня, 18:48
Політика
Зеленський цього «не бачить»
29 січня, 17:00