Труба для своїх

21.12.2019, 11:02
Труба для своїх

Корупційні схеми у сфері охорони нафтогазових об’єктів становлять виклик національній безпеці.

Навколо тендеру «Укргазвидобування» по охороні об’єктів стратегічної важливості, які вже набували резонансу в ЗМІ торік, назріває новий скандал.

Топ-менеджери зі структури «Нафтогазу», які на останньому тендері допомогли перемогти по більшості з лотів сумнівним фірмам колишніх високопосадовців МВС, через що ряд важливих об’єктів вже залишався без охорони, намагаються протягти нову структуру. Йдеться про засновану всього лиш у 2017 році компанію «УТН-Безпека». Це зрозуміло з умов нового тендеру, який вже розпочато у Prozorro.

Варто зазначити, що структури «Нафтогазу» вже встигли укласти з «УТН-Безпекою» кілька контрактів, до яких виникло чимало запитань. Зокрема, державна «Укртранснафта» без проведення процедури тендерних закупівель замовила у компанії на 15,2 млн грн послуг по обстеженню трас пролягання магістральних нафтопроводів з застосуванням безпілотних летальних апаратів. Угоду на аналогічну послугу на 2,7 млн грн уклало і «Укргазвидобування». Невдовзі «Укртранснафта» уклала з «УТН-Безпекою» договір на послуги охорони на 22,2 млн грн.

Слід зазначити, що з цією компанією, яка не має ні відповідного досвіду, ні належних ресурсів, найближчим часом може бути укладений і договір на охорону конденсатопроводу, який вже багато років є ласим шматком для злодіїв, які завжди намагались заробляти на продажу краденого, через врізки та відводи, конденсату. Конденсатопровід не виставлений на нинішній тендер з послуг охорони, хоча в минулі роки серед стратегічно важливих об’єктів, які їх потребують, завжди був.

Все це дуже нагадує спробу за будь-яку ціну вивести якомога більше коштів з «Укргазвидобування», що й не дивно: в історії чітко прослідковується слід тих самих високопосадовців «Нафтогазу», які були задіяні в скандалі навколо тендеру на охоронні послуги торік, коли важливі державні об’єкти взагалі залишилися без охоронців.

Складається враження, що вже згадані посадовці готові залишити насиджені місця і через це прагнуть якомога краще забезпечити свої статки поза ними.

3 грудня найбільша в сфері видобування газу і конденсату в Україні компанія «Укргазвидобування», з структури НАК «Нафтогаз України» оголосила тендер на послуги охорони об’єктів на 240,2 млн грн. Нині в умовах конкурсної документації з’явився ряд нових вимог, яких не було торік. До багатьох з них вже виникло чимало запитань у учасників тендеру, які підозрюють, що головна мета їх висування є ні що інше, як спроба відсікти інших потенційних учасників в інтересах однієї фірми, у перемозі якої по більшості цікавих лотів, хтось дуже зацікавлений.

Зокрема, в опублікованих на сторінці тендеру скаргах, учасники тендеру вказують на наступне порушення. В умовах міститься вимога надати довідку про наявність безпілотника, який обладнаний фото- та відеокамерами з високою роздільною здатністю, тепловізором, детектором газу, сканером й спектрометром, що дозволяє виявити несанкціоновану діяльність (врізки, розриви, тріщини, корозійні зони, пошкодження гідро- та теплоізоляції).

До того ж, існує вимога про надання оформлених належним чином копій документів, які підтверджують проведення таких робіт (а саме акти виконаних робіт, щодо складання орфотопланів місцевості, де проводилися дослідження). Це є порушенням принципів добросовісної конкуренції і недискримінації, йдеться в тексті скарги.

Адже, надати такі акти, як і іншу описану в вимогах документацію могла б тільки «УТН-Безпека», з якою 1 листопада «Укргазвидобування» уклало договір № 610/26-19 про надання послуг о обліту з застосуванням БПЛА конденсатопроводів філії Управління з переробки газу та газового конденсату, з подальшим створенням на основі отриманих відео та фотоматеріалів аеровізуального дослідження ортофотоплану з прив’язкою до системи координат на 2 798 829,00 грн. 8 листопада договір на послуги обстеження трас пролягання магістральних нафтопроводів з застосуванням безпілотних літальних апаратів на 15 205 544,64 грн уклала «Укртранснафта».

Обидві угоди укладені без проведення процедури тендерної закупівлі.

«Вимога (відносно надання актів виконаних робіт) є порушенням принципів добросовісної конкуренції і недискримінації учасників. Вважаємо такий кваліфікаційний критерій дискримінаційним і таким, що порушує права інших учасників та може містити корупційну складову. Адже, створюються особливі умови для одного з потенційних учасників закупівлі», – сказано в тексті скарги на Prozorro.

У неофіційних розмовах, учасники ринку охоронних послуг, виявляють величезний подив з приводу необхідності досліджень, як були замовлені в «УТН-безпеки» з застосуванням безпілотників у принципі. Адже такі дослідження і так регулярно проводяться там, де це потрібно для забезпечення безпеки, а вимога про наявність необхідної для цього апаратури і спеціалістів вже багато років міститься в умовах тендерів на залучення компаній, що надають охоронні послуги на об’єктах держкомпанії.

Натомість, найцікавішим у цій історії є те, що подібні роботи необхідні для виявлення незаконних врізок (включень) у трубопроводи, якими транспортується цінна сировина (газовий конденсат, нафта).

В умовах нинішнього тендеру «Укргазвидобування» вимога про наявність БПЛА, а також копій документів, які підтверджують виконання таких робіт у минулому, міститься в вимогах до лотів №1 та №3, до яких трубопроводи не включені. У цих лотах, в якості об’єктів, що потребують охорони, зазначені видобувні та з підготовки для транспортування нафти, газу і конденсату цехи, склади, адміністративні будівлі, також, невиробничі активи, серед яких їдальні, стадіони, кафе, санаторій, рибне господарство, будинок тваринника.

Постає логічне запитання: які порушення можна виявити на цих об’єктах, обстежуючи їх за допомогою безпілотників обладнаних фото та відеокамерами з високою роздільною здатністю, тепловізором, детектором газу, сканером і спектрометром?

Які врізки варто шукати навколо адміністративної будівлі, їдальні чи навіть у виробничому цеху, які розташовані в межах периметру, що охороняється і перебуває під відеонаглядом?

Натомість, конденсатопровід, який простягається на відстань близько 600 км болотистої, зайнятої лісами та сільськогосподарськими угіддями місцини  (транспортує цінний конденсат до місця переробки) з списку об’єктів, що потребують охорони, виключений.

ЗМІ чимало писали про те, що на крадіжках газового конденсату  вже десятки років процвітає масштабний нелегальний бізнес, через який держава втрачає значні кошти. Масштаби цього явища в Полтавській, Сумській, Львівській областях вражають.

Врізка в Зіньківському районі Полтавщини
Врізка в Зіньківському районі Полтавщини

Відомі факти, що на нелегальних «врізчиків» в областях, де цей бізнес процвітає, працюють цілі села. Пересічні громадяни добре знають про проблему з регулярних повідомлень поліції про затримку на гарячому виконавців масштабної оборудки. Організатори схеми завжди залишаються за безпечними кулісами. Вони зайняті вигідним перепродажем вкраденої сировини на чорному ринку.

Час заповнення однієї автоцистерни через нелегальну врізку не перевищує 30-40 хвилин. Кажучи простою мовою, якщо в структури, що охороняє ділянку довжиною понад 600 км, недостатньо автопатрулів, вони просто не встигнуть доїхати до місця, аби завадити зловмисникам, скільки б їх діяльність не фіксували з повітря безпілотники.

Якщо конденсатопровід не буде охоронятися належним чином, він дуже швидко перетвориться на діряве сито.

Скарга щодо БПЛА і вимоги актів виконаних робіт, які могла б надати тільки «УТН-Безпека», була задоволена. Але! Не можна виключати що найближчим часом варто очікувати і інших перепон, додаткових умов, за допомогою яких буде розчищатися шлях до перемоги тільки одному учаснику.

Вочевидь, питання вже вирішено: за послуги охорони конденсатопроводу перерахують державні кошти саме «УТН-Безпеці» без тендерної процедури, як і у випадку з іншими важливими об’єктами нафтогазової інфраструктури. Скидається на те, що посадовці «Нафтогазу» без прямого втручання яких, подібне провернути не вдалося б, занадто поспішають заробити.

Вони готові закрити очі на те, що навіть неглибокий аналіз наявних у заснованої у 2017 році «УТН-Безпеки» свідчить про те, що їх вочевидь недостатньо аби убезпечити конденсатопровід від шахраїв, які роками наживаються на незаконних врізках  і крадуть дороговартісний конденсат, а також здійснюють крадіжки конденсату з об’єктів «Укргазвидобування». 

Врізка в Чутівському районі Полтавщини
Врізка в Чутівському районі Полтавщини

Зі схожого приводу вже був скандал. Після перемоги в минулорічному тендері на охоронні послуги сумнівними фірмами колишніх високопосадовців МВС, які мали зв’язки з посадовцями в «Нафтогазі», без охорони залишилися кілька важливих об’єктів. Скандал вийшов доволі гучний і помітний, про нього написали відомі ЗМІ. Щоправда, це не завадило нафтогазовим ділкам всидіти у своїх високих кріслах.

Перемогу фірмам, які потрапили в епіцентр скандалу забезпечили, звісно ж, посадовці «Нафтогазу». В ході вивчення теми, яка викликала неабиякий резонанс, журналісти виявили зв’язок між колишніми високопосадовцями МВС (чиї фірми перемогли в тендері) та керівниками служб безпеки «Укргазвидобування» і НАК «Нафтогаз», які теж, як виявилося, колишні силовики.

Зокрема, директор з безпеки «Укргазвидобування» Олександр Сінгаєвський раніше очолював управління Державної служби охорони (ДСО) при МВС в Черкаській області. Наприкінці нульових Сінгаєвський, як писали ЗМІ, в тому числі і «Дзеркало тижня», допомагав одному зі спонсорів партії «Батьківщина» Костянтину Бондарєву. Йшлося про «відмивання» коштів через банк «Велес», який працював, по суті, лише для реалізації подібних схем.

Олександр Сінгаєвський
Олександр Сінгаєвський

Як зазначають ЗМІ, Сінгаєвський займався подібним і раніше, «оптимізуючи податки» та виводячи кошти у тіньовий обіг у «Легбанку» разом з оточенням екс-міністра внутрішніх справ Юрієм Кравченком.

Олександр Сінгаєвський прийшов в «Укргазвидобування» минулого року. Разом з ним на посаду начальника департаменту безпеки «Укргазвидобування» перейшов Володимир Гончаров, який до того працював в системі «Укртрансгазу». Впродовж всієї кар’єри Гончаров працював в органах МВС Донецької області, а з 2012 року навіть був першим заступником начальника Головного управління МВС України в Донецькій області. Згодом сталась люстрація, і Гончаров перейшов у газовий бізнес.

Забрав його туди, як зазначають учасники ринку, колишній начальник Костянтин Пожидаєв, що очолював ГУ МВС України в Донецькій області за часів Януковича. З 2016 року він займає посаду директора з безпеки групи «Нафтогаз». Саме його департамент є контролюючим і регулюючим органом в системі безпеки групи компаній НАК. Без схвалення відомства Костянтина Пожидаєва не проходить ні один тендер в компаніях «Нафтогазу». В одну з «дочок» НАК Пожидаєв «пристроїв» свого колишнього підлеглого.

Труба для своїх_7

Костянтин Пожидаєв – представник так званого донецького клану. Він очолював донецьку міліцію, коли здійснювалися захоплення сепаратистами. ЗМІ писали, що прокуратура Донецької області навіть відкрила кримінальне провадження, щодо неналежного виконання своїх службових обов’язків колишніми начальниками міліції і СБУ в Донецькій області Костянтином Пожидаєвим і Валерієм Івановим. Начебто саме їх дії сприяли створенню терористичної «ДНР» та призвели до захоплення її представниками частини Донецької області. Пожидаєва звільнили з посади тільки наприкінці 2014 року, оскільки він підпав під люстрацію. 

Згадані особи досі перебувають на своїх посадах у «Нафтогазі», натомість, враховуючи, що контракт з нинішнім головою правління Андрієм Коболєвим добігає кінця в березні і вірогідно продовжений не буде, залишилося їм сидіти в своїх кріслах, можливо вже й недовго. І це дуже схоже на логічне пояснення, чому відбувається те беззаконня, яке ми нині спостерігаємо.

Вже згадана «УТН-Безпека» позиціонується як афілійована з державною «Укртранснафтою» компанія, хоча насправді вона є звичайнісінькою комерційною фірмою, про що свідчать данні в YouControl. Згідно інформації єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, фірма була заснована  в 2017 році зі статутним капіталом лише 1 тис. грн. Увага!

Контракти на десятки мільйонів державних коштів укладаються з фірмою, яка має настільки ліліпутський статутний капітал!

Постає запитання, за який рахунок тоді забезпечується придбання високотехнологічних безпілотників та обладнання до них, які мають відповідати високим вимогам тендерів державної нафтогазової компанії? А звідки в такої компанії автомобілі (та чи є вони взагалі), які необхідні для здійснення автопатрулювання? А кошти на зарплати охоронцям, на професійну екіпіровку?

Варто зазначити, що серед найменувань діяльності, на якій спеціалізується «УТН-Безпека», з зазначених в реєстрі головною є діяльність приватних охоронних служб, натомість, також зазначені такі види діяльності як обслуговування систем безпеки, діяльність в сфері інжинірингу, геології та геодезії, в сфері фотографії, навіть діяльність в сфері будівництва трубопроводів.

Чи не дивно, що саме такій фірмі виказується така висока довіра? І чи не для того, щоб наповнитись грошима «УТН-Безпекою», на початку листопада поточного року, у терміновому порядку, без проведення будь-якої процедури торгів, було укладено  договори з «Укртранснафтою» та  Управлінням з переробки конденсату, загальною вартістю близько 18 млн.грн. з обов’язковою передоплатою 30 відсотків.   

І добре, якби йшлося лише про елементарну корупцію чи бажання нажитися на державних коштах, що виділяються на охорону стратегічно важливих об’єктів. Проте, все може виявитися значно гірше, якщо мова піде про багатомільйонні крадіжки і створення загрози екології та безпеці місцевих жителів, які через недолугу поведінку зловмисників на вибухонебезпечній інфраструктурі можуть постраждати від вибухів, пожеж, які в найгіршому випадку призведуть до загибелі людей.

P.S. Шановний читач! Поки дана стаття готувалась до друку, нам стало достеменно відомо, що  «Украгазвидобування» отримало від НАК «Нафтогазу» дозвіл на проведення торгів на охорону об’єктів з одним учасником. Спробуйте здогадатися з ким саме? 

Автор : Геннадій Сікалов
Читайте також:
Політика
"Нафтогаз" продовжує зберігати маржинальність на рівні, який дозволяє орендувати офіс у найпафосніших місцях Києва.
15.06.2023, 11:01
Опінії
Як відомо, я є найпослідовнішим публічним критиком Юрія Вітренка як очільника НАК "Нафтогаз України", в період 2021-2022 років.
07.02.2023, 11:57
Опінії
Це вирок всій «системі державного управління» у воюючій країні.
27.10.2022, 15:55
Політика
40 тисяч гривень за 1000 м³ блакитного палива – ​такою буде нова тендерна ціна, яку поки що обговорюють у кулуарах уряду України.
17.12.2021, 12:01
Економіка
Апеляційний суд підтвердив законність висновку Держаудитслужби щодо НАК "Нафтогаз України".
10.12.2021, 16:16