У Краматорську відкрили новий пам’ятник Василю Стусу

ІСТОРІЯ
02.09.2021, 13:15
У Краматорську відкрили новий пам’ятник Василю Стусу

Новий монумент розміщений у Краматорську на території економіко-гуманітарного ліцею № 8, який має ім’я великого українського митця.

У місті Краматорськ Донецької області відкрили пам’ятник Герою України, видатному українському поету Василю Стусу.

Про це повідомляє пресслужба міської ради, інформує Останній Бастіон.

У Краматорську відкрили новий пам’ятник Василю Стусу. Новий монумент розміщений на території економіко-гуманітарного ліцею №8, який має ім’я великого українського митця”, – йдеться в повідомленні.

Виготовив цей пам'ятний знак відомий краматорський скульптор В'ячеслав Гутиря.

На урочистому відкритті були присутні міський голова Краматорська Олександр Гончаренко, автор монумента  В’ячеслав Гутиря, школярі, адміністрація навчального закладу.

У Краматорську відкрили новий пам’ятник Василю Стусу_1
У Краматорську відкрили новий пам’ятник Василю Стусу_3

«Сьогодні для економіко-гуманітарного ліцею № 8 ще одна знакова подія – відкриття пам’ятника Василю Стусу, ім’я якого і носить цей заклад. Вітаю вас та бажаю й надалі акумулювати історичні пам’ятки, аби підростаюче покоління мало можливість наочно бачити історію власної країни, любити та поважати її», – привітав всіх Олександр Гончаренко.

У Краматорську відкрили новий пам’ятник Василю Стусу_5

У липні скульптурна композиція, присвячена пам’яті видатного українського митця та дисидента, з’явилася у Краматорську на перетині вулиць Дружби та Стуса.

У Краматорську відкрили новий пам’ятник Василю Стусу_7

Тоді ініціатором встановлення пам’ятника став Клуб підприємців Краматорська. Меценатами виступили місцеві благодійники. Автором скульптурної композиції став В’ячеслав Гутиря.

В окупованому Донецьку у травні 2015 року був демонтований барельєф Василю Стусу на корпусі філологічного факультету Донецького нацуніверситету.

Питання про знесення цього барельєфа обговорювалося на так званій сесії “парламенту “ДНР”. Тамтешні “депутати” хотіли замінити його погруддям розвідника Миколи Кузнєцова.


Нагадаємо, народився Василь Стус на Вінниччині, але дитинство і юність минули на Донеччині. Навчався Стус у Донецькому педагогічному інституті, трохи вчителював на Кіровоградщині, потім пішов до армії. Під час навчання і служби став писати вірші.

Стус разом з однодумцями виступав проти політичних репресій та засуджував арешти української інтелігенції.

Перший арешт Стуса відбувся у січні 1972 року. Впродовж майже 9 місяців поет перебував у слідчому ізоляторі. Покарання відбував у мордовських і магаданських таборах. Більшість віршів, що Стус писав у таборі, вилучалася і знищувалась, лише деякі потрапили на волю через листи до дружини.

У 1980 був знову заарештований, визнаний особливо небезпечним рецидивістом і у вересні засуджений на 10 років примусових робіт і 5 років заслання. Покарання відбував у таборі особливо суворого режиму у селі Кучино Чусовського району Пермської області.

Загинув Василь Стус у ніч з 3 на 4 вересня 1985 року, в карцері. Офіційна версія смерті поета — зупинка серця. Василь Стус був похований спочатку на табірному кладовищі і лише у 1989 році був перепохований на Байковому кладовищі Києва.

Читайте також:
Війна
У Києві на Аскольдовій могилі вшанували пам’ять Дмитра «Да Вінчі» Коцюбайла
02 листопада, 10:35
Війна
Світлій пам'яті героя-захисника України Сергія Сімчишина.
01 листопада, 15:35
Історія
Комітет гуманітарної й інформаційної політики здійснив виїзне засідання. Полтаву обрано не випадково, бо вона потребує якісної українізації.
18 жовтня, 19:25
Історія
Не забудемо подвигів українських героїв, які у боротьбі за Батьківщину, за вільне майбутнє рідних і близьких, віддали найцінніше
29 серпня, 09:25
Політика
Рідні та близькі мовознавиці запрошують усіх українців віддати шану пані Ірині Фаріон.
24 серпня, 07:13
Історія
Минуле неможливо змінити, але образ піддається перероблюванню. Його контури задаються потребами сьогодення, майбутнє ж невизначене.
12 серпня, 13:41