У Краматорську відкрили новий пам’ятник Василю Стусу

ІСТОРІЯ
02.09.2021, 13:15
У Краматорську відкрили новий пам’ятник Василю Стусу

Новий монумент розміщений у Краматорську на території економіко-гуманітарного ліцею № 8, який має ім’я великого українського митця.

У місті Краматорськ Донецької області відкрили пам’ятник Герою України, видатному українському поету Василю Стусу.

Про це повідомляє пресслужба міської ради, інформує Останній Бастіон.

У Краматорську відкрили новий пам’ятник Василю Стусу. Новий монумент розміщений на території економіко-гуманітарного ліцею №8, який має ім’я великого українського митця”, – йдеться в повідомленні.

Виготовив цей пам'ятний знак відомий краматорський скульптор В'ячеслав Гутиря.

На урочистому відкритті були присутні міський голова Краматорська Олександр Гончаренко, автор монумента  В’ячеслав Гутиря, школярі, адміністрація навчального закладу.

У Краматорську відкрили новий пам’ятник Василю Стусу_1
У Краматорську відкрили новий пам’ятник Василю Стусу_3

«Сьогодні для економіко-гуманітарного ліцею № 8 ще одна знакова подія – відкриття пам’ятника Василю Стусу, ім’я якого і носить цей заклад. Вітаю вас та бажаю й надалі акумулювати історичні пам’ятки, аби підростаюче покоління мало можливість наочно бачити історію власної країни, любити та поважати її», – привітав всіх Олександр Гончаренко.

У Краматорську відкрили новий пам’ятник Василю Стусу_5

У липні скульптурна композиція, присвячена пам’яті видатного українського митця та дисидента, з’явилася у Краматорську на перетині вулиць Дружби та Стуса.

У Краматорську відкрили новий пам’ятник Василю Стусу_7

Тоді ініціатором встановлення пам’ятника став Клуб підприємців Краматорська. Меценатами виступили місцеві благодійники. Автором скульптурної композиції став В’ячеслав Гутиря.

В окупованому Донецьку у травні 2015 року був демонтований барельєф Василю Стусу на корпусі філологічного факультету Донецького нацуніверситету.

Питання про знесення цього барельєфа обговорювалося на так званій сесії “парламенту “ДНР”. Тамтешні “депутати” хотіли замінити його погруддям розвідника Миколи Кузнєцова.


Нагадаємо, народився Василь Стус на Вінниччині, але дитинство і юність минули на Донеччині. Навчався Стус у Донецькому педагогічному інституті, трохи вчителював на Кіровоградщині, потім пішов до армії. Під час навчання і служби став писати вірші.

Стус разом з однодумцями виступав проти політичних репресій та засуджував арешти української інтелігенції.

Перший арешт Стуса відбувся у січні 1972 року. Впродовж майже 9 місяців поет перебував у слідчому ізоляторі. Покарання відбував у мордовських і магаданських таборах. Більшість віршів, що Стус писав у таборі, вилучалася і знищувалась, лише деякі потрапили на волю через листи до дружини.

У 1980 був знову заарештований, визнаний особливо небезпечним рецидивістом і у вересні засуджений на 10 років примусових робіт і 5 років заслання. Покарання відбував у таборі особливо суворого режиму у селі Кучино Чусовського району Пермської області.

Загинув Василь Стус у ніч з 3 на 4 вересня 1985 року, в карцері. Офіційна версія смерті поета — зупинка серця. Василь Стус був похований спочатку на табірному кладовищі і лише у 1989 році був перепохований на Байковому кладовищі Києва.

вибір редакції
Читайте також:
Опінії
Влада в Україні змінилася, а родичі полеглих у центрі Києва взимку 2013-2014 протестувальників марно сподіваються покарати винних.
20 лютого, 13:43
Війна
«Він був військовим контррозвідником і до останнього подиху служив Українському народу».
16 лютого, 09:05
Політика
Герої Крут стали взірцем захисника Батьківщини. Як і «кіборги» та оборонці Маріуполя у новітній історії України...
29 січня, 13:00
Мистецтво
23 січня 1921 року більшовики убили композитора Миколу Леонтовича
23 січня, 11:05
Війна
Мужність, героїзм та жертовність полковника Олександра Оксанченка дали початок легенді про «Привида Києва».
20 січня, 13:55
Мистецтво
«Митці такого масштабу, як Китастий, приходять одиницями на століття».
17 січня, 10:41