У понеділок NASA планує перший політ в рамках проекту "Artemis" до Місяця

СВІТ
27.08.2022, 13:55
У понеділок NASA планує перший політ в рамках проекту "Artemis" до Місяця

Космічний корабель проведе на місячній орбіті шість тижнів і повернеться на Землю

Наступного понеділка у Флориді NASA має намір здійснити перший запуск надважкої ракети нового покоління – системи космічного запуску (SLS) у парі з космічним кораблем Orion, призначеним для перевезення екіпажу. Якщо ракету не вдасться запустити 29 серпня, то передбачено дві резервні дати – 2 та 5 вересня.

У ході безпілотного польоту Artemis I ракета-носій SLS з космічним кораблем Orion має стартувати з Космічного центру імені Кеннеді на мисі Канаверал. Космічний корабель проведе на орбіті Місяця шість тижнів і повернеться на Землю.

"Ми готові до запуску", - сказав заступник голови NASA Боб Кабана, колишній пілот і командир шатла, на брифінгу після перевірки готовності до польоту.

Мета польоту - піддати SLS, що вважається найскладнішою і найпотужнішою ракетою у світі, стрес-тесту під час реального польоту, перш ніж вона буде визнана готовою до перевезення астронавтів.

SLS є найбільшою новою системою вертикального запуску, яку NASA створювало з часів ракет Saturn V, що літали під час місячної програми Apollo в 1960-х і 1970-х роках.

Мета місії Artemis – повернути американських астронавтів на Місяць у другій половині цього десятиліття.

У разі успіху Artemis I прокладе шлях для першої місії SLS-Orion з екіпажем – польоту навколо Місяця «туди й назад» під назвою Artemis II – вже у 2024 році, за яким через рік чи більше відбудеться політ Artemis III, в рамках якого і повинна буде відбутися посадка модуля, що спускається з астронавтами на Місяць.

Космічний корабель SLS-Orion, розробка якого велася понад десять років, з багаторічними затримками та мільярдними перевитратами коштів, коштував NASA щонайменше 37 мільярдів доларів, включаючи проектування, будівництво, випробування та наземне обладнання. Глава NASA Білл Нельсон назвав програму Artemis «економічним двигуном», зазначивши, що, наприклад, лише у 2019 році вона принесла 14 мільярдів доларів у вигляді комерції та створила 70 000 робочих місць.

Конгрес постійно збільшує бюджет NASA, щоб включити кошти на програму Artemis. Серед найбільших фінансових бенефіціарів – основні підрядники SLS та Orion – Boeing та Lockheed Martin.

Програма NASA «Artemis», названа на честь богині, яка в давньогрецькій міфології була сестрою-близнюком Аполлона, призначена для повернення астронавтів на Місяць вже у 2025 році та створення там колонії як сходинки для ще більш амбітних майбутніх подорожей на Марс.

Спостерігати за запуском буде можливо в прямому ефірі.

Своєю чергою, "Останній Бастіон" нагадує читачам, що починаючи з 2014 року, Україна суттєво зміцнила свої зв’язки з ESA (European Space Agency) і сьогодні є частиною космічної програми ESA та NASA з дослідження та освоєння Місяця — Artemis. Так, ESA зацікавив безмембранний тепловізор виробництва КБ “Південне”, який може стати корисним у майбутніх місячних місіях агентства.

Як зазначає український та американський підприємець у сфері космічних технологій та IT Максим Поляков: "давня мрія України про відновлення своїх позицій у космічному секторі (особливо у межах європейських космічних програм), вочевидь, на вигляд не така вже нездійсненна. Країна має як державні, так і приватні ресурси задля досягнення поставленої мети. Утім, аби прагнення українців втілилися у життя, спочатку необхідно допомогти Україні перемогти у війні та зберегтися як державі: промисловій, високотехнологічній. А в найближчій перспективі — і космічній".

Читайте також:
Світ
Знахідкам дали ім'я на честь індуїстських божеств — «Шакті» та «Шива». Це висококонтрастні, надщільні та бідні на метал зоряні скупчення.
24 березня, 15:48
Світ
Це був перший запуск носія серії Чанчжен за довгий час. Останній невдалий старт відбувся у квітні 2020 року.
15 березня, 10:56
Життя
В атмосферу планети Європа щосекунди викидається до 12 кілограмів кисню. Цей показник нижче за попередні оцінки астрономів.
08 березня, 12:27
Світ
Ци викликало занепокоєння у кліматологів
05 березня, 16:25
Світ
Апарат Odysseus американської приватної компанії здійснив успішну посадку в районі південного полюса Місяця.
23 лютого, 11:40
Життя
Мета інноваційного проєкту — замінити метал, з якого виробляють космічні апарати, біорозкладними матеріалами. Розробка готова до запуску.
21 лютого, 12:35