Українці досі не знають, хто їхні справжні північні сусіди-білоруси

Опінії
09.10.2020, 09:32
Українці досі не знають, хто їхні справжні північні сусіди-білоруси
Фото: Google

На півночі тривають "незворотні процеси". Ми ж зостаємося в ізоляції — жодних кодів комунікації з новою Білоруссю у нас нема.

Історик, журналіст і фіно-угорист

2 години 30 хвилин — хронометраж нової білоруської кінострічки "Янка Купала" (2019). Тільки після перегляду почав трохи прозрівати хто наш північний сусід. І ключове тут слово ПОЧАВ!

Ще раз подякував долі, що не білорус. Тому що маючи такий багаж, можна прагнути тільки одного — воювати, кинути у вогонь все теперішнє і здобути бодай клаптик живої Білорусі.

Водночас не полишало відчуття темної демонічности всього білоруського, чогось допотопно-балтського, вдягнутого у ніби дзеркальну мову — на 90% зрозумілу українцю. Демонічна й постать самого шляхтича Купали, зануреного в еротичні переживання й незнаменитий, тихий білоруський алкоголізм (за даними сучасних профільних контор білоруси й зараз на 2 місці в Европі за кількістю споживання алкоголю на душу населення).

Вільна й Петербург, де на початку 20 століття сформулювалися й радикалізувалися усі балтійські націоналізми, БНР, колаборація, суїциди найкращих, Друга світова, яка подарувала Біларусі шанс відновити державність — Берлін був готовий створити "ще одну Словаччину", зі столицею в Менську, і задум поставити на чолі Біларусі московського бранця Купалу вважався не фантастичним.

І власне "тихе самогубство" Купали 1942 року в Москві, яке виглядає як "профілактичне убивство" — з огляду на плани Абверу в білоруському питанні. Все це читається у фільмі й все це викликає подив: як режим Лукашенки взагалі наважився профінансувати цей фільм?

Так, зараз ця стрічка по суті схована від масового глядача. У мережі гуляє версія 95% готовности — бракує хіба кілька анімованих вставок. І ніхто не знає подальшу долю фільму.

Але ж хтось сформулював і втілив цей скажений задум! Сама стрічка знімалася останні кілька років. Тож її "творчий колектив" — як той маленький народ — чітко розумів ЩО відбувається з країною і прозоро виклав це у видовищній художній стрічці.

О, так. На півночі — "незворотні процеси". Ми ж зостаємося в ізоляції — жодних кодів комунікації з новою Білоруссю у нас нема. Паралельно режим вприскує нові дози негативу — офіційне білоруське ТБ взялося титрувати репортажі з України як із "бившая УССР".

Читайте також:
Історія
Історія знайомства Ісідора Рабі та Джуліана Швінгера.
11 грудня, 17:45
Історія
Багата на геніїв і людей доброї волі земля Полтавщини. Один із таких гарував на лоні всенародного просвітництва на початку XX століття.
08 грудня, 19:52
Історія
Він брав участь у бойових і миротворчих операціях США, потім працював на чільних штабних посадах, в тому числі і в НАТО.
29 листопада, 16:15
Історія
29 листопада 1965 року у місті Донецьк народився Олег Мужчиль, відомий як друг «Лісник». Він — убитий владою незламний герой війни.
29 листопада, 09:33
Історія
Він би прожив відносно спокійне емігрантське життя професора та винахідника, якби не Друга світова війна. Вона все змінила...
20 листопада, 09:36