Українець Балінський – батько сучасної біології розвитку, який жив у ПАР в часи панування "бурів"

ІСТОРІЯ
24.09.2021, 18:45
Українець Балінський – батько сучасної біології розвитку, який жив у ПАР в часи панування "бурів"
Фото: my.science.ua

Борис Балінський народився 23 вересня 1905 року в Києві. Але близько 50 років прожив в африканській країні заснованій вихідцями з Європи.

Ми назагал небагато знаємо про українців в Африці, а про українців-науковців в Африці ще менше.

Втім, на щастя, їхні імена, довго і старанно приховувані за радянської доби, поступово з'являються у нашому інформаційному просторі, передає Diaspora.ua на сторінці у ФБ.

Одним з таких науковців, який тривалий час жив і працював в Африці, є БОРИС БАЛІНСЬКИЙ, який народився 23 вересня 1905 року в Києві.

А закінчив свій земний шлях 1 вересня 1997 року в далекому африканському Йоганнесбурзі в ПАР – країні заснованій бурами (африканерами) – вихідцями з Голландії, Франції та Німеччини, які, зокрема, у 20-сторіччі аж до 1994 року правили ПАР.

І завдяки яким ПАР була економічно найбільш розвиненою країною Африки.

Борис Балінський відомий у світі як український та південноафриканський вчений-біолог, ембріолог, ентомолог, професор Київського університету та Вітватерсрандського університету Йоганнесбурга (ПАР), піонер експериментальної ембріології, електронної мікроскопії та біології розвитку, автор всесвітньо відомого підручника «Вступ до ембріології».

Його життя склалося так, що близько 50-ти років життя видатний вчений прожив в африканській країні.

Як відомо, надзвичайно здібний юнак Борис Балінський був учнем академіка Івана Шмальгаузена, одного з "батьків" сучасної синтетичної теорії еволюції.

Українець Балінський – батько сучасної біології розвитку, який жив у ПАР в часи панування

Лабораторія Шмальгаузена в травні 1923 року. Балінський стоїть праворуч. Шмальгаузен сидить другим праворуч, лівіше від нього гідробіолог Дмитро Белінг, ще лівіше — майбутня дружина Балінського Катерина Сингаївська.

А вже у 28 років Балінський став доктором біологічних наук і професором Київського університету, в 1941 році був призначений професором Київського медичного інституту.

Українець Балінський – батько сучасної біології розвитку, який жив у ПАР в часи панування

Будинок на вулиці Володимирська в Києві, де мешкав і працював Борис Балінський

Під час другої світової війни в умовах німецької окупації він продовжував працювати у Києві, й, аби врятувати життя, вирішив емігрувати на Захід.

Оскільки його дружина раптово померла на початку 1943 р., в дорогу Борис Балінський вирушив з матір’ю Єлизаветою та 9-річним сином Іваном.

Балінські жили у Польщі, Німеччині, Шотландії, Великій Британії, відтак дослідник переїхав у Південно-Африканську республіку, де проявив себе видатним організатором біологічної науки.

Балінський шукав роботи і у США, але американські спецслужби прискіпливо ставилися до всіх, хто співпрацював із німцями, тому шансів отримати там роботу в нього не було. 

Тож багато років поспіль він був деканом біологічного факультету Університету Вітватерсранда.

Він першим описав десятки видів комах (веснянок, бабок, лускокрилих) з Кавказу і Південної Африки.

«Навчившись досліджувати клітини за допомогою електронного мікроскопа у США, Балінський зумів зазирнути глибше за звичні ембріологам тих років рухи клітин та нарощення клітинної маси», – розповідає про нього фізіолог Олексій Болдирєв у статті «Витертий з історії: хто такий Борис Балінський.

Українець Балінський – батько сучасної біології розвитку, який жив у ПАР в часи панування

Б.Балінський був одним із перших, хто запровадив електронну мікроскопію біологічних об'єктів у Південній Африці, а також заснував Товариство електронної мікроскопії Південної Африки, де виконував обов'язки президента з 1962 по 1973 рік.

Його «Вступ до ембріології» заклав початки сучасної біології розвитку

«Саме в цей період Балінський створив найбільшу свою працю. Це був підручник «Вступ до ембріології», в якому він заклав початки сучасної біології розвитку», – наголошує також О.Болдирєв.

Саме по цьому підручнику навчалися біологи, які внесли до експериментальної ембріології методи молекулярної біології й зробили її справжньою «механікою розвитку, гвинтиками якої є білки й гени.
 
Навчалися в Америці, Британії, Франції, Італії, Іспанії, Японії.

Не навчалися лише в Україні.

Емігрант Балінський був заборонений в СРСР, його ім’я намагалися стерти. Намагалися – але не виходило. Занадто багатий внесок зробив Борис Балінський у світову науку.

Не можна говорити про ембріональний розвиток тритонів і жаб, риб чи мишей і не згадати Балінського.

Борис Балінський ніколи не забував Київ та Україну, хотів відвідати батьківщину.

Тож, щойно СРСР розпався у 1991 році він приїхав до Києва.

Наступного разу в Україну у 1993 році він приїхав з онуком та подарував Національному природничому музею свою колекцію з 3 тисяч метеликів.

Крім величезної наукової спадщини, він залишив спогади про своє життя в Україні та на еміграції, видані його нащадками англійською.

Його син Іван (Джон) Балінський (1934-1983) продовжив справу батька і став відомим південно-африканським і американським зоологом: працював у Вітватерсрандському, Лондонському, Колумбійському університетах, з 1976 р. до смерті був завідувачем кафедри зоології в університеті Айови.

Попри те, що в Україні ім’я Бориса Балінського ще не досить відоме, в науковому світі воно дуже відоме.

Так, щороку Товариства електронної мікроскопії ПАР проводить лекцію імені Бориса Балінського.

На честь його сторіччя у 2005 році в ПАР було проведено меморіальну конференцію та урочисте засідання Королівського товариства ПАР.

Також його іменем названо рід веснянок Balinskycercella.

У 2017 році вийшов історичний роман Івана Корсака «На розстанях долі», одним з персонажів якого є Борис Балінський.

Більше про науковця тут.

Читайте також:
Світ
Команда України у складі шести школярів успішно виступила на 63-й Міжнародній математичній олімпіаді, що проходила в Норвегії
17 липня, 12:35
Життя
Українка Марина В'язовська - друга жінка, яка отримала філдсівську медаль — одну з найвищих світових нагород у галузі математики
06 липня, 11:05
Життя
Тепер це науково доведено на основі кількамісячних дослідів науковців Фінляндської республіки.
17 травня, 18:12
Життя
Вперше в історії вченим вдалося виростити рослини на місячному ґрунті
14 травня, 11:40
Життя
Минулого разу астрофізики проекту на пресконференції показали першу фотографію чорної діри.
12 травня, 15:16
Життя
Наслідуючи закони еволюції, дезоксирибонуклеїнова кислота постійно змінюється і не завжди ці зміни йдуть на користь людині.
08 травня, 20:40