Унікальні знахідки в середмісті Полтави

ІСТОРІЯ
23 вересня, 15:19
Унікальні знахідки в середмісті Полтави
Фото: Останній Бастіон

Археологи мають підтвердження існування селища скіфського часу на Інститутській горі у Полтаві.

Нещодавно фахівці Полтавської археологічної експедиції ДП «НДЦ «Охоронної археологічної служби України» Інституту археології НАН України завершили розкопки в історичному центрі Полтави, по проспекту Першотравневому.

Матеріали цьогорічних досліджень підтверджують і значно розширюють джерельну базу для вивчення давньої історії Полтави та більш широкого регіону Дніпровського лісостепового Лівобережжя.

Науковці отримали підтвердження існування селища скіфського часу на Інститутській горі, що попередньо датується VI ст. до н.е.

Доба Середньовіччя представлена житловими та господарськими комплексами часу панування племені сіверян і княжої Русі — коли літописна Лтава досягла свого найбільшого розквіту.

Досить рідкісним стало виявлення житла другої – третьої чверті ХІ ст. та комплексу господарських ям цього часу, що спростовує попередні твердження про запустіння Лтави після погрому сіверян на початку ХІ ст. дружинами Київських князів.

Сліди цієї військової акції були зафіксовані в цьогорічних дослідженнях.

Більш широко представлені знахідки ХІІ – першої половини ХІІІ ст. До цього часу, крім кераміки, належить виразна колекція виробів із заліза та мідного сплаву: це речі побутового призначення, зброя, прикраси.

На особливу увагу заслуговує виявлення косторізної майстерні. Про жваві економічні зв'язки Лтави свідчать знахідки амфорної тари та довізного столового посуду з Візантії.

У невеликій кількості виявлені комплекси та знахідки після монгольського часу. Значний масив артефактів та об’єктів належить до ранньомодерної доби. Зокрема, отримані матеріали для розширення знань про історичну топографію Полтави.

Відповідно до історичних джерел, ділянка, на якій проводилися дослідження, знаходилася на перетині володінь полкового писаря Демяна Беньковського, полкового судді Григорія Сахновського та генерального обозного Семена Кочубея. На користь цього свідчить значна кількість речей пов’язаних із побутом заможних містян.

Так на увагу заслуговують залишки житлової споруди, датованої попередньо, кінцем XVII початком XVIII ст. В її заповненні окрім місцевих гончарних виробів, виявлено значну кількість іграшок, в тому числі й імпортного походження (Нідерланди).

У культурних нашаруваннях знайдено виразну колекцію виробів з глини, нумізматичних знахідок, виробів із заліза, турецької порцеляни та люльок з території османських володінь у Болгарії та Малоазійських центрів.

Також зібрані цікаві матеріали, що ілюструють побут полтавців у ХІХ – початку ХХ ст. Серед них на особливу увагу заслуговують знахідки традиційних українських «пасківників» – форм для випікання великоднього хліба.

Автор – Юрій Пуголовок

Кандидат історичних наук,

заступник голови Правління ВГО «Спілка археологів України»

Унікальні знахідки в середмісті Полтави_1
Унікальні знахідки в середмісті Полтави_2
Унікальні знахідки в середмісті Полтави_3
Унікальні знахідки в середмісті Полтави_4
Унікальні знахідки в середмісті Полтави_5
Унікальні знахідки в середмісті Полтави_6
Унікальні знахідки в середмісті Полтави_7
Унікальні знахідки в середмісті Полтави_8
Читайте також:
У Фінляндії підприємливі ділки зазіхнули на ліс, яким подорожував укладач народного епосу Еліяс Льоннрот.
28 вересня, 09:18
Залишки дитячих кісток були знайдені під час розкопок на Сенатській площі у центрі фінляндської столиці Гельсінкі.
17 жовтня, 11:33
Його боялися та ненавиділи вороги України. За ним йшли сотні тисяч юнаків і юнок, бо його клич будив приспану мільйонну націю до бою.
15 жовтня, 15:09
Виставку присвячено створенню Холодноярської Республіки та Медвинському повстанню, 100-річчя яких відзначається цього року.
13 жовтня, 17:40
Історико-політичні детермінанти та історичні паралелі з тим, що відбувається сьогодні в Україні.
11 жовтня, 16:28
У місті Боярка встановили пам'ятну табличку полковнику Армії УНР Маркові Безручку, герою оборони польської столиці в 1920 році.
10 жовтня, 21:42