Уряд КНР переманює науковців зі США для розробки власних технологій
Комуністичний Китай інвестує понад $1,4 мільярда у новий інститут. Його очолюють дослідники з лабораторії ядерної зброї у Лос-Аламосі.
Про це йдеться у журналістському розслідуванні американського видання The Washington Times. Науковців із Нью-Мексико китайський уряд переманив у рамках амбітної програми задля отримання передових американських технологій.
Згідно з розслідуванням, у пріоритетному становищі перебуває Східний інститут перспективних досліджень (Eastern Institute of Advanced Study, EIAS) у місті Нінбо. На китайськомовному сайті наукова установа описується як «попередник запланованого Східного технологічного інституту» (Eastern Institute of Technology, EIT), де дослідникам зі США платять мільйонні зарплати та надають інші вигідні пільги за їхні знання про передові технології, які КНР не змогла створити самостійно.
Структура EIAS та передбачуваний EIT підтримується фінансово та політично місцевим осередком Комуністичної партії Китаю у Нінбо, розташованому на південь від Шанхаю. Проєкт є останньою версією пекінської програми з набору «тисячі талантів».
За словами дослідників, знайомих із програмами безпеки, метою проєкту є «систематична крадіжка американської інтелектуальної власності, головним чином у галузі напівпровідників». Так, відповідно до внутрішніх документів EIAS, КНР називає програму із залучення талановитих фахівців «планом Куньпен».
Цей план є найважливішим елементом китайської відповіді на багатомільярдні американські інвестиції у виробництво напівпровідників, які підкріплені американськими експортними обмеженнями на продаж передових мікросхем до Китаю. Власне, куньпен — термін, утворений від імені міфічного китайського левіафана, істоти, що перетворюється з великої риби на хижого птаха.
Крім залучення фахівців у галузі технологій рівня Нобелівської премії, керівництво EIAS планує отримувати із США інноваційні напівпровідники, штучний інтелект, акумулятори та передові обчислення. Фактично, КНР мавпує практику Москву часів сталінізму.
«Практика, застосовувана викладачами та адміністрацією EIT, є кричущим порушенням комерційної таємниці. А ще суперечить положенням про неконкуренцію у будь-якій американській компанії», — заявив один з аналітиків, які вивчали цей проєкт.
Також одним із провідних спонсорів EIT є такий собі пан Ю — мільярдер із Нінбо і генеральний директор компанії «OmniVision Technologies», який опікується фінансовими справами місцевого осередку Компартії. Показаво, що уряд провінції Чжецзян, де знаходиться технологічний інститут, надав велику ділянку землі, яка згодом перетвориться на кампус окремого високотехнологічного університету.
Представники компанії «Zhejiang», беручи участь у проєкті, стверджують, що EIAS пропонує високу зарплату та вигідні стимули для наймання 200 експертів у галузі технологій протягом наступних 5 років. На середину 2022 року вона змогла найняти 48 висококласних американських фахівців.
Для участі у програмі найму необхідно мати Нобелівську премію, медаль Філдса чи іншу престижну міжнародну нагороду. Науковці, які беруть участь у вказаному китайському проєкті, мусять бути молодшими за 60 років і мати досвід роботи у всесвітньо відомих університетах та науково-дослідних центрах протягом останніх двох років.
Відтак, у зв'язку з вищезмальованим, дослідники після зголошення переходу на роботу до EIT повинні залишити свої посади та зобов'язуються працювати у провінції Чжецзян понад 5 років. Також ведеться набір канадійських, британських, німецьких, японських і південнокорейських спеціалістів, які зможуть отримувати від $110 тисяч до $1 мільйона на рік.
Крім того, у рамках проєкту залученим науковцям оплачуватиметься ще й 20% вартості купівлі житла, навчання їхніх дітей та надаватиметься медичне обслуговування у «ключових муніципальних медичних установах». А це, між іншим, — привілей, який зазвичай надається тільки багаторічним і впливовим членам Компартії КНР.