В Раді зареєстрували законопроєкт про безоплатне харчування у школах

ПОЛІТИКА
04.02.2020, 12:28
В Раді зареєстрували законопроєкт про безоплатне харчування у школах
Фото: Dniprograd.org

Експерти виявили в законопроєкті окремі слабкі сторони.

На офіційному сайті Верховної Ради України з’явився текст законопроєкту №2664 «Про харчування у закладах загальної середньої освіти».

Народні обранці хочуть дозволити харчуватися безоплатно пільговим категоріям осіб у закладах загальної середньої освіти (ЗЗСО). 

Стан нормативної бази

Організація харчування учнів ЗЗСО регламентована значною кількістю законів та підзаконних актів. Зокрема, дані норми мають в собі постулати Конституції України, Законів України  «Про охорону дитинства», «Про освіту», «Про загальну середню освіту», «Про дошкільну освіту», «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям», «Про якість та безпеку харчових продуктів і продовольчої сировини», «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», «Про публічні закупівлі», «Про захист прав споживачів», «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (від 24.12.2015 р. №911-VIII), Господарського кодексу, Бюджетного кодексу тощо.

Депутати у пояснювальній записці до законопроєкту зазначають, що настав час розробити комплексний законопроєкт, в якому будуть чітко прописані норми харчування у школах.

Головним завданням прийняття даного законопроєкту вони називають захист дітей від недоброякісного харчування (особливо вживання напівфабрикатів), стимулювання розвитку ресторанного господарства, особливо у питанні надання харчування дітям. 

Що пропонується

- Чітко прописати, що видатки на забезпечення харчуванням дітей у школах здійснюється коштом місцевого і державного бюджету.

- Зазначити, що видатки на утримання, у тому числі забезпечення харчуванням вихованців в навчальних закладах при інтернатах, здійснюються з урахуванням матеріального стану сім’ї.

- Депутати пропонують у разі наявності економічних можливостей громад на пільгових умовах з залученням коштів батьків забезпечувати харчуванням (сніданками) учнів старших (з 5-го і вище) класів закладів загальної середньої освіти.

- Місцеві громади можуть приймати рішення про додаткове пільгове або безоплатне забезпечення харчуванням дітей з урахуванням місцевих бюджетів.

- Держава зобов’язується проводити роботу у напрямку підготовки кваліфікованих кухарів, затвердження норм фізіологічних потреб дітей в основних харчових речовинах (білках, жирах, вуглеводах), контролю за дотриманням санітарних вимог, недопущення будівництва та введення в експлуатацію шкіл без їдалень і буфетів,  надання органам місцевого самоврядування права продовження договору про закупівлю послуг з організації харчування тощо.

- Державна політика у даній сфері буде направлена на впровадження механізмів здешевлення короткострокових і довгострокових кредитів для інноваційного розвитку підприємств ресторанного господарства, що надають послуги з організації харчування дітей, забезпечення соціального захисту працівників їдалень та буфетів тощо. 

- Пропонується місцевим радам при ухваленні бюджетів забезпечувати безоплатним харчуванням:

1. дітей-сиріт та дітей, які залишилися без піклування батьків; 

2. учнів із малозабезпечених сімей;

3. дітей з особливими освітніми потребами;

4. учнів 1–4-х класів – одноразовим харчуванням (сніданок); 

5. дітей 6-річного віку в закладах загальної середньої освіти – триразовим (сніданок, обід, полуденок); 

6. учнів, які проживають у пришкільних інтернатах, та учнів, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи – триразовим (сніданок, обід, вечеря); 

7.вихованців шкіл-інтернатів і спеціалізованих шкіл – чотириразовим (сніданок, обід, підвечірок, вечеря), а також, за рішенням педагогічної ради, частково вихованців груп подовженого дня з малозабезпечених сімей (10% складу групи – повністю, 15% – наполовину).

8. дітей учасників АТО, загиблих в АТО, дітей, працівників органів внутрішніх справ, які загинули під час виконання  службових обов’язків; 

9. дітей сімей  переселенців з тимчасово окупованої території та зони АТО; дітей загиблих під час Революції Гідності та із сімей учасників  Революції Гідності, які отримали ушкодження здоров’я; дітей, сім’ї яких опинилися у складних життєвих обставинах, а також дітей воїнів-афганців.

Недоліки

Деякі експерти вже критикують законопроєкт. Адже наприклад, вік воїнів афганців вже сягає понад 50 років, так само як і чорнобильців, що породжує різного роду спекуляцію на тему їхніх дітей, адже, м’яко кажучи, не кожна жінка чи чоловік за 50 років мають дітей віком до 6 років.

Тому експерти пропонують законодавчо чіткіше визначити дану норму, аби не було корупційної складової.
 

Автор : Микола Шевчук
Читайте також:
Економіка
Верховна Рада IX скликання підтримала пропозицію щодо заборони трансжирів у харчових продуктах. Здоров'я нації повернулася у порядок денний.
09 вересня, 14:52
Опінії
Навіть найдовша дорога починається зі справді доленосного кроку! Дарма, що для московських чортів у рясах цей крок не буде останнім.
23 серпня, 20:31
Кримінал
Відповідний законопроєкт розроблено для доповнення Кримінального кодексу України статтею 374-1. Певно, слуг Феміди очікують кадрові чистки.
26.10.2023, 17:37
Політика
«Слуги народу», уламки забороненої ОПЗЖ, «Голос» і «Довіра» синхронно виступили проти української нації. Обранцям ближче власна кишеня.
17.10.2023, 17:42
Політика
Попри небажання Зеленського і Єрмака, ЄС і США допомогли Україні підписати закон про декларування.
10.10.2023, 12:15
Економіка
Ай, да Володька Зеленський, переграв усіх, не тільки відвертих критиків, але, що найголовніше, власних урядовців-профанів.
01.06.2023, 17:09