В Угорщині вирує гнів учителів

СВІТ
17.12.2022, 15:43
В Угорщині вирує гнів учителів
Фото: google

Страйки серед учителів вибухали протягом багатьох років, але нові закони підштовхнули їх до відкритого конфлікту з урядом.

Навіть до кризи угорські вчителі відчували недооплату, заробляючи приблизно € 520-560 на місяць після більш ніж десяти років роботи. Для порівняння, середня ціна аренди квартири в Будапешті дорівнює €400-600. Зараз інфляція в Угорщині становить 22,5%, що є одним з найвищих показників в ЄС.

Низька заробітна плата та погані умови праці підірвали якість освіти в Угорщині, посилюючи нестачу вчителів, оскільки все більше і більше людей відвертаються від цієї професії.

У жовтні угорський уряд пообіцяв безпрецедентно підвищити зарплату вчителям, але стверджував, що не може цього зробити, доки ЄС не виділить кошти. Зараз Будапешт і Брюссель перебувають у тривалій суперечці через проблеми верховенства права та ймовірне зловживання коштами ЄС в Угорщині. Брюссель заблокував вкрай необхідне фінансування для Будапешта, поки він не запровадить необхідні реформи.

Крім того, були виголошені закони, що значно обмежуть можливість для публічних протестів. Позбавленим законного права на страйк, вчителям залишився лише один інструмент протесту — так звана «громадянську непокору». Але це означало, що їхні дії вважалися не законним страйком, а радше відмовою працювати, що є підставою для звільнення згідно з трудовим законодавством Угорщини.

Разом із Гельсінкським комітетом та Союзом громадянських свобод Угорщини профспілки звернулися до Конституційного суду країни, а згодом до Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ). Учителі Угорщини чинять опір не самі. Тисячі учнів і батьків протестують на знак солідарності з ними, особливо в Будапешті та інших великих містах, причому найбільша демонстрація зібрала понад 50 000 людей. Деякі демонстрації зайняли більш антиурядову позицію, демонструючи банери, що висміюють прем’єр-міністра Угорщини.

В Угорщині вирує гнів учителів_1

Страйкарі хочуть, щоб уряд змінив ставлення до вчителів, поклавши край дискредитації та залякуванням. Окрім підвищення зарплат педагогам, вимагається зменшення навантаження та відновлення права на законний страйк. 

Читайте також:
Світ
У ніч на 18 січня, після тривалих суперечок і внутрішніх розборок, сіоністська банда оголосила про «ратифікацію» угоди з ХАМАС.
19:49
Світ
За останні шість місяців керівництво «Telegram» передало владі різних країн інформацію про понад 10 тисяч користувачів.
19:33
Світ
Голосування у першому турі виборів президента Польщі відбудеться 18 травня 2025 року.
17:30
Світ
Трамп ще під час своєї передвиборчої кампанії обіцяв запустити «наймасштабнішу програму депортації в історії США».
11:42
Світ
Його директору виділили почесне місце на церемонії — ЗМІ.
вчора, 15:27
Світ
Соціал-демократка Катрі Райк не підтримує ініціативу опозиційних парламентарів з партії «Isamaa». Кордон із РФ закликала лишити відкритим.
вчора, 14:54