Вчені відкрили новий тип квантової заплутаності

20.05.2023, 12:21
Вчені відкрили новий тип квантової заплутаності

Завдяки новому відкриттю дивний світ квантової фізики став ще дивнішим.

Якщо є область квантової фізики, яка змусить ваш мозок розплавитися, це квантова заплутаність – явище, одного разу назване Альбертом Ейнштейном як “жахливу дію з відривом”.

З не зовсім поки що зрозумілих причин дві заплутані частинки можуть залишатися пов'язаними та впливати один на одного миттєво, навіть якщо між ними мільярди світлових років відстані.

Цей ефект був багаторазово продемонстрований у лабораторних умовах, тому він цілком реальний.

Досі в експериментах із квантової заплутаності завжди використовувалися частинки однієї групи та одного заряду, але тепер вчені з Релятивістського колайдера важких іонів (RHIC) у Брукхейвені (Нью-Йорк) заявили, що їм вдалося зробити ще один крок уперед.

Фотографія колайдера RHIC із позначенням його основних елементів
Фотографія колайдера RHIC із позначенням його основних елементів

Разючий прорив полягає в тому, що вони змогли продемонструвати квантову заплутаність за допомогою двох частинок з різними зарядами, що відкриває двері в новий світ експериментів - від квантових обчислень до астрофізики. І ще дослідження показало, що квантова заплутаність діє не тільки на частинки однакового заряду.

“У минулому ніколи не проводилися вимірювання інтерференції між частинками, що відрізняються, – сказав співавтор дослідження Деніел Бранденбург. – Це і є відкриття. Його можливе застосування полягає в тому, що ми можемо використовувати його для ядерної фізики. У якомусь сенсі я навіть не намагався знайти щось таке фундаментальне в квантовій механіці. Коли ми зрозуміли, що тут відбувається щось справді цікаве, це було для мене великим сюрпризом”.

Погляд на атоми при високих енергіях може допомогти вченим вирішити деякі з нерозв'язних проблем у науці, у тому числі велику таємницю того, як квантовий світ може співіснувати з нашою реальністю.


Фізики з Брукхевенської національної лабораторії, які обслуговують колайдер RHIC, розпочали запуск 23 сезону роботи.

Про це повідомляє сайт лабораторії.

Головне завдання сезону – введення в експлуатацію детектора sPHENIX – оновленої версії детектора PHENIX. Разом з ним невелике оновлення зазнав детектор STAR, який працює з найпершого запуску колайдера в 2000 році.

Цього року фізики планують зіткнення ядер золота при енергіях до 200 гігаелектронвольт, що припадають на одну порожню пару в системі центру мас, проте задля налагодження sphenix вони будуть проходити при заниженій світності.

RHIC це іонний колайдер, тобто на ньому стикаються ядра різних атомів. Головна мета таких досліджень - вивчити властивості кварк-глюонної плазми, що народжується при таких зіткненнях. З цього стану речовини, як заведено вважати, складався Всесвіт у перші миті після свого народження.

Читайте також:
Історія
Предки українців були різного етнічного походження. І тільки за княжої влади у престольному Києві змогли перетопитися на єдину спільноту.
07:09
Історія
Цього дня народився відомий угорський єврей-винахідник Дéнніш (Ґюнсцберґ) Ґáбор. Він знаний у світі як «батько голографії».
05 червня, 21:43
Політика
Що відбувається з антарктичною наукою і чи потрібна вона нам?
01 червня, 17:34
Історія
За збігом обставин після 24.II.2022 серед українців поширилася ненависть до фіно-угорських народів. І це велика помилка, яку виправлятимемо.
29 травня, 21:37
Світ
Під час дослідження проаналізовано майже 8000 записів про смерть чотирилапих улюбленців. Їх взяли у британських ветеринарних клініках.
13 травня, 12:34
Життя
Міжнародна команда науковців дослідила функціонал і зовнішність земного ядра. Їхня мета — з'ясувати, який у нього тип теплової конвекції.
23 квітня, 21:41