Військові витрати у світі встановили черговий рекорд

Лідирують із великим відривом США.
Світові військові витрати, згідно з доповіддю SIPRI, досягли нового максимуму у 2024 році.
Про це повідомляє Deutsche Welle.
У 2024 році глобальні військові витрати досягли нового максимуму - 2,7 трильйона доларів, що на 9,4 відсотка більше, ніж роком раніше. Це найрізкіше зростання з моменту закінчення холодної війни, причому тенденція до збільшення витрат на оборону спостерігається вже десять років поспіль.
Згідно з доповіддю Стокгольмського інституту дослідження проблем миру (SIPRI), оприлюдненою в понеділок, 28 квітня, понад 100 країн збільшили свої військові бюджети. Найбільше зростання зафіксовано в Європі та на Близькому Сході - це прямий наслідок війни рф проти України та конфлікту в Секторі Гази.
Німеччина - на четвертому місці у світі за військовими витратами
Німеччина зробила значний внесок у збільшення військових витрат у Європі: 2024 року її витрати на оборону зросли третій рік поспіль, сягнувши позначки в 88,5 мільярда доларів, що на 28 відсотків вище, ніж роком раніше. Тепер ФРН за розміром військового бюджету посідає четверте місце у світі - після США, Китаю і росії. У 2023-му німці перебували на сьомій позиції.

«Уперше з моменту об'єднання Німеччина стала країною з найвищими військовими витратами в Західній Європі», - констатує експерт SIPRI Лоренцо Скараццато. Він пов'язує це з появою спецфонду в 100 мільярдів євро, заснованого 2022 року для модернізації та переоснащення Бундесверу.
І, за даними SIPRI, це ще не межа. «Останні політичні рішення в Німеччині та інших європейських країнах вказують на те, що регіон перейшов у фазу високих і зростаючих військових витрат, яка, ймовірно, триватиме в осяжному майбутньому», - пояснює Скараццато.
Зростання оборонних бюджетів по всій Європі
Інші європейські країни також різко збільшили асигнування на оборону: Польща - на 31 відсоток (4,2 відсотка від ВВП, найвищий показник серед країн-членів НАТО), Швеція в рік вступу до Альянсу - на 34 відсотки (до 12 мільярдів доларів).
Повномасштабна війна рф проти України, яка триває вже понад три роки, залишається ключовим фактором, що стимулює підвищення військових витрат у Європі, вказують аналітики SIPRI. Крім фінансування розвитку власних збройних сил, європейські країни спрямували 60 мільярдів доларів як військову допомогу Києву. Більша частина її надійшла від США, на другому місці - Німеччина, яка надала Україні в перерахунку на американську валюту 7,7 мільярда доларів.
Україна і росія: рекордні витрати на оборону
Україна торік виділила на оборону 34 відсотки свого ВВП (для порівняння: ФРН - близько двох відсотків).
«Усі податкові надходження країни пішли на військові потреби, а цивільні витрати покривалися за рахунок зарубіжної допомоги», - наголошується в доповіді SIPRI.
росія 2024 року довела свої військові витрати до 7,1 відсотка ВВП, що становило 149 мільярдів доларів, - це на 38 відсотків більше, ніж роком раніше, і вдвічі більше, ніж 2015-го. Водночас російський оборонний бюджет, підкреслюється в доповіді, після вторгнення в Україну на початку 2022 року стає дедалі непрозорішим.

Близько 30 відсотків бюджетних видатків рф було у 2024 році позначено як засекречені. Тому експерти SIPRI припускають, що реальні оборонні асигнування Москви, ймовірно, виявилися вищими за 149 мільярдів. Крім того, російські військові продовжували отримувати додаткові надходження з регіональних бюджетів і позабюджетне фінансування з інших джерел.
Значна частина витрат р
осії на військові потреби торік пішла на закупівлі нових систем озброєння і на субсидування деяких виробників зброї, які, як повідомлялося, перебували на межі банкрутства. Ще однією великою статтею витрат стала соціальна підтримка, включно з виплатами військовослужбовцям: до жовтня 2024 року такі витрати сягнули 9,4 мільярда доларів, що значно перевищило спочатку запланований у бюджеті показник у 5,7 мільярда.У США найвищі у світі військові витрати
США, як і раніше, залишаються країною з найвищими у світі військовими витратами, які 2024 року підскочили ще більше - до 997 мільярдів доларів.
«Значна частина американського бюджету на 2024 рік була спрямована на посилення військового потенціалу і ядерного арсеналу Сполучених Штатів для збереження стратегічної переваги над росією і Китаєм», - ідеться в доповіді SIPRI.

Китай також продовжив курс на модернізацію до 2035 року своїх збройних сил у всіх галузях, виділивши на це минулого року 314 мільярдів доларів. За даними SIPRI, підвищення боєздатності китайської армії включає використання «нових малопомітних бойових літаків, безпілотних літальних апаратів (БПЛА) і безпілотних підводних апаратів». Крім того, у 2024 році КНР стрімко нарощувала свій ядерний арсенал.
Небезпека гонки озброєнь в Азії
Інші держави Азії також активно переозброюються. Наприклад, Японія, чиї військові витрати зросли на 21 відсоток - до 55,3 мільярда доларів. «Великі оборонні компанії з Азіатсько-Тихоокеанського регіону дедалі більше інвестують у передові військові технології», - вказує Нань Тянь, директор програми військових витрат і виробництва озброєнь SIPRI.
За його словами, з огляду на зростаючу напруженість, існує ризик, «що ці інвестиції занурять регіон у небезпечну спіраль гонки озброєнь». Зокрема, масштабне переозброєння Китаю і Північної Кореї сприймається іншими країнами Азії як потенційна загроза.
Значне зростання військових витрат Ізраїлю
На Близькому Сході виділяється Ізраїль, який збільшив свої військові витрати на 65 відсотків - до 46,5 мільярда доларів. Причиною цього експерти SIPRI називають ескалацію конфлікту державного утворення «Ізраїль» з ліванським радикальним шиїтським рухом «Хезболла» і війну в Секторі Гази. На цьому тлі Ліван також значно збільшив свій військовий бюджет, чого в цій країні через політичну та економічну нестабільність не спостерігалося упродовж багатьох років.