Віктор Шокін розпочав велику війну. Проти МЗС та безвізового режиму

УКРАЇНА
28.10.2015, 10:14
Віктор Шокін розпочав велику війну. Проти МЗС та безвізового режиму

Наприкінці минулого тижня Україна знову опинилася в центрі уваги Євросоюзу. На жаль, увага ця не була позитивною.

Європейські посадовці ділилися один з одним документом, який ставив їх у глухий кут. Бо повірити в існування такого паперу вкрай складно – навіть тим, хто звик мати справу з Україною. Від кількох співрозмовників кореспонденту ЄвроПравди довелося чути запитання: "поясніть, він що, з глузду з’їхав?" та навіть твердження: "він же собі вирок підписав!".

Щоправда, останній одразу додав: "Звісно, якщо все це не було узгоджено на найвищому рівні..."

Одночасно розпочалася "гаряча пора" в українських органах, відповідальних за взаємодію з ЄС. "Європейська правда", спершу зітнулася саме з цією проблемою – відразу декілька дипломатів та посадовців відмовилися від участі в заходах та зустрічах, які обговорювалися з ними заздалегідь.

"Лист щастя"

Та вже в п’ятницю "лист щастя" вийшов за межі дипломатичного кола та потрапив до експертної спільноти, а зрештою – і до нашої редакції. Він допоміг "скласти пазл" – зрозуміти тривогу українських дипломатів та шок – європейських.

Документ справді небанальний.

В ньому генеральний прокурор офіційно, за своїм підписом, оголосив війну МЗС.

На його думку, зовнішньополітичне відомство лише вдає, що займається "безвізовим діалогом", а насправді метою МЗС є "дискредитація органів державної влади".

Шокін категорично відмовився виконувати пункти ПДВЛ, які стосуються ГПУ – навіть ті, які він особисто чув від посла ЄС Томбінського. На його думку, інструкції МЗС про виконання Україною безвізового плану містять норми, які "суперечать вимогам закону".

Але й це - не найяскравіша тезою у "воєнному" листі генерального прокурора.

На завершення документа Шокін... погрожує розпочати прокурорську перевірку діяльності МЗС, оголосивши, що в діях міністерства "вбачаються ознаки правопорушення, спрямованого на підрив авторитету органу державної влади".

Хтось казав, що Україна скасувала загальний прокурорський нагляд? Віктор Шокін цього досі не помітив.

Адже він не відчув жодної перешкоди у тому, щоби особисто підписати документ, який гарантовано мав потрапити до європейських структур. І, звичайно ж, потрапив.

Лист Шокіна на адресу Клімкіна. Натисніть для збільшення
Лист Яна Томбінського. Натисніть для збільшення

За словами джерел, детальніші вимоги Томбінський переказав на зустрічі із заступником глави АП Костянтином Єлісєєвим.

Рекомендації посла ЄС взяті не зі стелі – вони ґрунтуються на висновках оцінювальної місії ЄС, що перебувала в Україні на початку вересня.

"Європейська правда" має в розпорядженні цей документ, в ньому експерти висловлюють побоювання, що навіть за незалежної комісії генпрокурор, коли отримає 2-3 кандидатів на посаду голови САП та його заступників (як того вимагає закон), обере для призначення не найкращих, а найбільш підконтрольних.

Нині – виходячи з останніх дій Шокіна – в ЄС не просто остерігаються, а впевнені, що той зробить найгірший "вибір".

"Невже вони не розуміють, що для Євросоюзу головне – довіра. А вони своїми діями руйнують цю довіру", – з розпачем зізнався в розмові з ЄвроПравдою європейський дипломат, долучений до переговорів з Києвом з цього болючого питання.

* * * * *

Замість епілогу.

"Європейська правда" завжди була чи не найбільшим оптимістом серед українських ЗМІ щодо перспектив скасування безвізового режиму. Бо ми маємо достатньо контактів у структурах ЄС і знаємо, що там справді хочуть допомогти Україні виконати ПДВЛ. Що це – особисте завдання президента Єврокомісії Юнкера.

Але всі наші прогнози грунтувалися на тому, що українська сторона теж принаймні ХОЧЕ цього досягти. Можливо – раніше, можливо – пізніше.

Останні події свідчать про свідомий зрив виконання ПДВЛ українською стороною. І ми чудово знаємо українське прислів'я про перемогу, у якої сотні батьків і про поразку, яка – сирота.

Провал ПДВЛ коштуватиме Україні забагато. І ця поразка не має права лишатися сиротою. А ми навели достатні документальні свідчення щодо того, хто за нею стоїть.

Редакція і далі слідкуватиме за розвитком подій.

Відділ моніторингу,

Останній Бастіон

вибір редакції