Вищий антикорупційний суд розглядає справу Сергія Бєлашова

Його звинувачують у махінаціях з закупівлею газу для «Укрзалізниці».
За версією слідства, з грудня 2016 по січень 2020 року службові особи філії «Центр забезпечення виробництва» АТ «Українська залізниця» у змові з представниками газових компаній організували закупівлі газу в обхід тендерних процедур, що призвело до збитків у 206 млн грн.
Правоохоронці вважають, що учасники схеми узгодили додаткову націнку на постачання газу, яка у різні періоди становила від 200 до 1000 грн на 1000 кубометрів. При цьому службові особи «Укрзалізниці» свідомо приховували вигідніші цінові пропозиції, які надходили від учасників ринку газу, фактично надавши перевагу двом компаніям. Отримані хабарі розподілялись між широким колом учасників злочинної змови.
Перше судове засідання у справі Бєлашова відбулося 9 травня.
Бєлашову інкримінують два епізоди:
- 1 епізод — з листопада 2016 року до лютого 2018 року, в продовж цього періоду, на думку сторони обвинувачення, відбулося заволодіння 64 млн 314 тис. 166 грн;
- 2 епізод — це заволодіння 141 млн 946 тис. 663 грн, яке мало місце у період з березня 2018 року по січень 2020 року.
Загальна сума складає 296 млн 260 тис. 829 грн.
Нагадаємо, що у червні 2023 року Сергію Бєлашову оголосили підозру у справі, яка стосується можливих махінацій при закупівлі газу для потреб «Укрзалізниці».
За версією слідства, він причетний до заволодіння майже 204 млн грн філії «Центр забезпечення виробництва» УЗ.
Детективи НАБУ з’ясували, що з грудня 2016 по січень 2020 року службові особи філії «Центр забезпечення виробництва» Укрзалізниці у змові з представниками газових компаній організували закупівлі газу в обхід тендерних процедур.
За версією слідства, учасники схеми узгодили додаткову націнку на постачання газу, яка у різні періоди становила від 200 до 1000 грн на 1000 кубометрів.
При цьому службові особи Укрзалізниці свідомо приховували вигідніші цінові пропозиції, які надходили від учасників ринку газу, фактично надавши перевагу двом компаніям. Отримані хабарі розподілялись між широким колом учасників злочинної змови.
Власника компанії-постачальника Сергія Бєлашова було затримано, за клопотанням детектива НАБУ, погодженого прокурором САП, слідчим суддею Вищого антикорупційного суду 11.06.2023 до нього застосовано запобіжний захід у виді 60 днів тримання під вартою з альтернативою застави 30 млн грн.
Під час обрання запобіжного заходу Бєлашову у суд прийшов цілий десант нардепів від Батьківщини на чолі з Юлією Тимошенко.

Окрім неї, до зали суду тоді прибули Валентин Наливайченко, Іван Крулько, Вадим Івченко, Іван Кириленко та інші. Вони хотіли взяти Бєлашова на поруки.
У цій справі вже підписав угоду про визнання винуватості колишній начальник відділу складського обліку палива управління обліку нафтопродуктів та складського господарства філії ЦЗВ УЗ Володимир Скородинський.
7 квітня 2023 року ВАКС угоду затвердив і призначив йому покарання у виді умовного позбавлення волі строком на 5 років із випробуванням протягом 2 років.
Також його оштрафували на 17 тисяч грн та зобов'язали відшкодували 2 млн грн шкоди.
Ще один фігурант цієї справи — Олександр Беркович, експомічник екснардепа Валерія Лунченка. Беркович був причетним до закупівлі газу філією «Укрзалізниці» за завищеними цінами. Уклавши угоду з прокурором про визнання провини, Берковичу суд призначив задонатити 3 млн грн на ЗСУ, а від штрафу в розмірі 12 750 грн його звільнили через сплив строків давності.
12 червня 2024 року прокурор САП за матеріалами досудового розслідування НАБУ скерував до суду обвинувальний акт стосовно двох учасників злочинної схеми – одного з керівників філії «Центр забезпечення виробництва» АТ «Укрзалізниця» Віталія Цвігуна та фактичного власника компанії-постачальника ТОВ «Скела Терциум» Сергія Бєлашова, обвинувачених у зловживаннях, які завдали АТ «Укрзалізниця» збитків на понад 206 млн грн (ч. 5 ст. 191 КК України).
9 травня суддя ВАКС Віталій Крикливий закінчив підготовче судове засідання та призначив до розгляду по суті справу за обвинуваченням ексдиректора філії Укрзалізниці Віталія Цвігуна та депутата Полтавської облради від Батьківщини Сергія Бєлашова.
Цвігун ще у 2023 році, одразу після оголошення підозри, мобілізувався до лав ЗСУ. Причому захист щоразу наголошував на його участі в бойових діях.

ВАКС звертався до командира військової частини щодо участі Цвігуна у засіданнях. Однак командир проігнорував вимогу суду, тож довелося звертатися до Військової служби правопорядку для проведення службового розслідування.
Прокурор заявив клопотання про застосування приводу обвинуваченого. Суд задовольнив його частково. Спершу з’ясують причини неявки на сьогоднішнє засідання, і якщо вони виявляться неповажними - до обвинуваченого застосують привід.
Загалом чимало обвинувачених у корупційних злочинів мобілізувалися до лав ЗСУ. Деякі з них беруть участь у засіданнях по відеоконференцзв’язку, щодо інших ВАКС зупинив провадження на час мобілізації. Тому процесуальна поведінка Цвігуна має ознаки ухилення від процесуальних обов’язків.
Вищий антикорупційний суд слухає й іншу справу, де фігурує ексдиректор філії «Центр забезпечення виробництва» УЗ Віталій Цвігун.
НАБУ і САП у 2022 році повідомили про підозру двом експосадовцям УЗ та представнику компанії «Вог Аеро Джет».
За інформацією «Слово і діло», йдеться про ексначальника філії ЦЗВ УЗ Віталія Цвігуна, ексначальника управління обліку нафтопродуктів та складського господарства ЦЗВ Валерія Нікіфорова та ексменеджера компанії «Вог Аеро Джет» Анатолія Савіча.
Як встановило слідство, на початку 2017 року посадовці УЗ вжили узгоджених дій для отримання одним із постачальників дизельного пального безпідставного підвищення ціни на нього, збільшивши свій прибуток на загальну суму майже 103 млн грн.
Також ВАКС з 2020 року розглядає іншу справу, де згадується компанія ТОВ «Скела Терциум» Сергія Бєлашова.
5 квітня 2023 Вищий антикорупційний суд доручив Національному антикорупційному бюро здійснити примусовий привід сімох свідків у судове засідання у справі «Шовкового шляху» про заволодіння понад 98 млн грн ПАТ «Укрзалізниця» в результаті закупівлі пального за завищеними цінами.
20 вересня 2020 року САП направила справу «Шовкового шляху» до ВАКС.
За даними слідства, упродовж 2016-2017 років службові особи філії «Центр транспортного сервісу «Ліски» УЗ, зловживаючи своїм службовим становищем, заволоділи коштами УЗ в сумі 98,2 млн грн шляхом документального оформлення безтоварних операцій з придбання мазуту флотського і дизельного пального у ТОВ «Скела Терциум» Сергія Бєлашова. Проте фактично вказані матеріали не постачались ні до поромів, для потреб яких укладались договори на пальне, ні до орендованих резервуарів.
Серед обвинувачених 4 службові особи філії ЦТС «Ліски» УЗ та 2 – керівники приватних фірм, які задіяні у незаконному заволодінні коштами.
Йдеться про начальника ЦТС «Ліски» Руслана Гусака, головного інженера філії Олексія Шевченка, першого заступника начальника Одеського відділення ЦТС «Ліски» Валерія Вовка, головного інженера цієї філії Інну Дишлиук, а також директорів фірм «Скела Терціум» і «Варіант Ойл» Сергія Непом'ящого і Павла Чепелєва відповідно.