Ядерне бомбардування Наґасакі: 77-річчя великої трагедії

ІСТОРІЯ
09.08.2022, 17:01
Ядерне бомбардування Наґасакі: 77-річчя великої трагедії
Фото: УНІАН

Вранці 9 серпня 1945 року американські літаки скинули атомну бомбу "Fat Man" на японське місто Наґасакі.

Загальна кількість загиблих від вибуху, що дорівнював 21 кілотонні тротилу, лише за попередніми підрахунками тоді склала майже 80 тисяч осіб.

Прикметно, але за 3 дні до того подібну трагедію на собі відчули мешканці іншого міста – Хіросіма, де в одни мить загинуло 420 тисяч мешканців, а все довкола стало попелищем.

Шок від атомних бомбардувань, завданих військово-повітряними силами США, глибоко вплинув на тогочасну японську владу, яка вирішила припинити опір і капітулювати у Другій світовій війні.

Як зазначає фахівець з історії розвитку атомної енергетики та ядерної безпеки Мартін Шервін, основною ціллю другого бомбардування було сусіднє до Наґасакі промислове місто Кокура. 

Проте, щільний ранковий туман і хмарність завадили нанести по ньому удар; пересічні японці досі оговтувалися від бомбардування Хіросіми.

Середмістя Наґасакі
Середмістя Наґасакі

У зв'язку з цим американське військове командування дало "зелене світло" авіації взяти курс на Наґасакі, місто, яке часто називають "маленьким Римом" Японії, бо у ньому і до тепер проживає найбільша християнська спільнота країни, що не завадило його знищити.

Нашвидкуруч націлена бомба вибухнула о 11:02 за місцевим часом на висоті близько 500 метрів майже посередині між двома основними цілями – сталеливарними та гарматними виробництвами "Mitsubishi" на Півдні й торпедним заводом "Mitsubishi-Urakami" на Півночі.

Тож у цілому руйнівний ефект виявився меншим за той, що був у Хіросімі, але десятки тисяч людей це вже не врятувало; згодо в одній з японських доповідей ситуацію, що спостерігалася на території Нагасакі, схарактеризували так:

Місто нагадує цвинтар, на якому не вціліло жодної надгробної плити.
Сумітеру Таніґучі
Сумітеру Таніґучі

«Пам'ятаю, як мене збило на землю з велосипеда, і якусь мить вся земля здригалася. Я чіплявся за неї, щоби не бути знесеним вибуховою хвилею. Коли я глянув угору, будинок, який я щойно проїхав, був зруйнований... Я також бачив, як дитину віднесло вибуховою хвилею. Великі каміння літали в повітрі. Один вдарився об мене і потім знову полетів вгору, в небо», – зі спогадів місцевого мешканця Сумітеру Таніґучі, якому на момент ядерного вибуху було 16 років.

Слід зауважити, що цього тижня в Японії відзначають 77 роковини атомного бомбардування Хіросіми та Наґасакі; по всій країні тривають заходи в пам'ять про трагедію, яка забрала життя майже 226 тисяч осіб.

Доволі знаково, що сьогодні до ядерного шантажу і тероризму вдаються ті, хто ще 70 років тому був проти подібного злочину – російські окупанти та терористи, незаконно перебуваючи на території Запорізької атомної електростанції, свідомо провокують техногенну катастрофу, яка 100% перевершить трагедію Хіросіми та Наґасакі разом узяті.

Автор : Данило Катраник
вибір редакції
Читайте також:
Опінії
Ввечері 23 лютого 1918 року у місті Пярну Комітет порятунку Естонії видав Декларацію незалежності. З попелу війни постала вільна республіка.
23 лютого, 20:23
Опінії
Проти ночі 3 лютого 1929 року на зібранні у Відні українські націоналісти ухвалили статут нової об'єднавчої організації. Так постала ОУН.
03 лютого, 10:25
Світ
30 січня 1703 року здійснено спланований напад на маєток лорда Кіри Йошінаку. Він був придворним чиновником у сьоґуна Токуґави Цунайоші.
30 січня, 19:19
Історія
Що означає ця дата у нашій історії та чому ми пам’ятаємо її? Відповідь очевидна: бо ми шануємо борців за волю України!
22 січня, 13:34
Історія
31 грудня 1994 року окупаційні війська РФ розпочали штурм столиці суверенної Чеченської Республіки Ічкерія.
31.12.2023, 20:46
Політика
Цього дня у 2016-му постало унікальне ветеранське видавництво, покликане змінити світогляд українства. Зробити мілітарним, націоналістичним.
26.12.2023, 21:45