Як американцям доводиться жити поряд із росіянами на МКС
Астронавти NASA розповіли про це виданню Guardian
Міжнародні астронавти місії Crew-7 на борту космічного корабля SpaceX Falcon 9 прибули на Міжнародну космічну станцію.
Команда складається із американки Жасмін Могбелі, данця Андреаса Могенсена, японця Сатоші Фурукави та росіянина Костянтина Борисова.
Протягом шести місяців астронавти проводитимуть у космосі експерименти та планові ремонти МКС.
Попри припинення зв'язків у багатьох галузях між Заходом і московією та введенням низки санкцій проти Кремля за повномасштабну війну в Україні, співпраця у космосі триває. У лютому 2023 Роскосмос повідомив, що продовжує участь на МКС до 2028 року.
Колишній астронавт NASA Террі Віртс у розповіді виданню Guardian згадує, як у січні 2015 року після початку вторгнення московії він разом із російським космонавтом Олександром Самокутяєвим дивився з МКС на темну ділянку на Землі - охоплену війною Донеччину, де де-не-де спалахували червоні вогні - вибухи.
"Ми спостерігали з космосу, як людей вбиває російська війна, - розповів Віртс. - Ми обидва подивилися одне на одного. Це був похмурий момент. Але ми не сказали ні слова". Відтоді, розповідає Віртс, стосунки між колегами почали погіршуватись, а сам Самокутяєв пізніше став депутатом Держдуми й палким прихильником війни президента путіна.
Навіть попри війну та анексію Криму у 2014, Європейське космічне агентство й NASA продовжили співпрацю із Роскосмосом.
Жити з росіянами на МКС, звідки буквально неможливо нікуди втекти, окрім як вийти у відкритий космос, - "це як партнерство з німецькими вченими в 1943 році, щоб відправитися в арктичну експедицію, — каже Віртс. - Це, в основному, те, що ми зараз робимо".
Канадський астронавт Боб Тірск, який був на станції у 2009 році, згадує: люди на МКС протягом їхніх місій живуть у шести кімнатах, з окремими житловими та робочими зонами для росіян та американців.
Чарльз Болден, колишній астронавт і керівник NASA з 2009 по 2017 рік, розповів виданню, що створення МКС було неможливим без міжнародної співпраці, що допомогла заощадити кошти й залучити зокрема російський досвід у космосі. Адже мета станції - проведення тисяч експериментів на благо всього людства в унікальних умовах мікрогравітації, деякі з яких допомогли, до прикладу, у створенні сучасних вакцин проти раку.
Таким чином 25 років тому США та московія - два найбільших партнери у створенні та оперуванні станцією - уклали "шлюб" із залученням також інших країн. У їхніх контрактах є положення, яке дозволяє будь-якому агентству залишити станцію з попередженням за рік, але немає положення про вигнання будь-кого іншого.
"Якщо захочете розлучитися, - каже Анатолій Зак, незалежний російський космічний репортер, який зараз живе в США, - це неможливо зробити не втративши космічну станцію", яка має надзвичайне значення для світу.
Крім того, зазначає видання, росіяни фактично почали погрожувати США: відповідаючи на твіт президента США Джо Байдена про санкції проти російської аерокосмічної промисловості, ексглава Роскосмосу Дмитро Рогозін, написав, що будь-яке блокування співпраці може означати, що "500-тонна" космічна станція може вийти на "неконтрольований схід з орбіти і впасти на США чи Європу". "МКС не літає над московією, тому всі ризики на вас. Ви готові до них?", - написав він, пригрозивши відключити систему на станції, яка тримає її у космосі. Але навіть такі заяви не припинили співпрацю Москви та Г'юстона.
Що стосується відносин між самими астронавтами, то американці визнають, що чимало росіян щиро підтримують війну путіна, адже вони - військовики, й навіть деякі колишні космонавти московії виявили бажання піти на фронт в Україні.
"Декому з них повністю промили мізки. Це просто божевілля", – стверджує Скотт Келлі, колишній командир космічної станції, який повернув свою російську медаль за досягнення у космосі після вторгнення Кремля.
Загалом же навіть ті російські космонавти, які не підтримують агресію, бояться про це говорити. А самі колишні астронавти NASA кажуть, що намагаються уникати спілкування із росіянами, з якими вони провели довгий час у закритому просторі на МКС, - загалом і зокрема щодо політики чи війни.
При цьому астронавти, які щойно повернулись з МКС, також не багатослівні щодо того, яка атмосфера панує на станції. Одним з винятків стало публічне визнання жахів бомбардування Маріуполя росіянами.
Астронавт NASA Ванде Хей на своїй пресконференції після польоту в квітні 2022 року заявив, що війна "крає серце" і змусила всіх його членів екіпажу, включно з росіянами, почуватися "безсилими". Як він сказав, вони обговорили це, а потім продовжили місію. Його німецький колега Маттіас Маурер, який повернувся на Землю через місяць, описав, як бачив "величезні клуби диму над такими містами, як Маріуполь", і ракетні удари по Києву.
"Ми обговорили це дуже швидко і проактивно. Ми всі шестеро, семеро відразу погодилися, що це жахлива ситуація. Ми всі були шоковані, російські колеги, американські колеги – ніхто не міг зрозуміти, що там відбувається".
Водночас, пише Guardian, американці, європейці, росіяни та астронавти з інших країн змушені покладатись одне на одного у космосі, адже від цього часто залежать їхні життя.
У статті використано матеріали Reuters та Української служби "Голосу Америки"