Як місцеві князьки на Полтавщині перетворюють ОТГ на ОПГ
Красти на дронах – зло у чистому вигляді, яке має бути покаране.
Коли ми жахаємося черговому корупційному кейсу на центральному рівні – варто пам’ятати, що ситуація на рівні областей, місцевого врядування – гірша у рази. Через повну безкарність і кругову поруку. Бо те, що у Києві викликає скандал, відставки і навіть іноді вироки виконавцям, десь у громадах Полтавської області – просто ще один день.
Врадіївка та «лозинські» — не випадковість, а система
Ну от уявіть, що в Офісі президента на Банковій або у КМДА на Хрещатику заступник голови ОП або ж мера Києва з благоустрою увірветься до жіночої вбиральні і фізично нападе на жінок, які там перебувають. Не можете? Я теж. А якщо раптом таке станеться, то через півгодини на місці буде поліція, ще через півгодини чиновник буде звільнений і запише відео з вибаченнями. А от коли це трапляється не у Києві, а в Опішнянський ОТГ, то головний «герой», який нападає на жінок, продовжує обіймати посаду одного з керівників ОТГ. Без жодної реакції з боку поліції чи голови громади.
Цей випадок може здатися смішним, але давайте задумаємося: чи було смішним, наприклад, полювання на людей у виконанні сумнозвісного Лозинського? Або чи була смішною Врадіївка? А це явища одного порядку. Їх об’єднує самовідчуття головних «героїв», удєльних князьків, які вважають оточуючих їх людей кріпаками, своєю власністю, скотом. Яких можна бити, ґвалтувати, грабувати, позбавляти законних прав.
І це самовідчуття «обраності» цих князьків базується на повній безкарності. Бо на місцевому рівні система стримувань і противаг не працює від слова «зовсім». Бо ті, хто мають протистояти свавіллю, правоохоронці та судді, у першу чергу, беруть у ньому активну участь.
Кадирівщина і московський патріархат під Полтавою
Ось, скажімо, московський патріархат. По всій країні для цього філіалу ФСБ, мабуть, настали скрутні часи. По всій країні, може й так, а от у Градизькій ОТГ – ні. Бо протоієреєм місцевої громади УПЦ МП є батько голови Градизької ОТГ Мирослав Носа. Місцева громада УПЦ МП відмовилась від обʼєднання з ПЦУ, і в містечку діють обидві релігійні громади, які правлять службу в різних церквах.
А місцевих мешканців, які висловлюють з цього приводу обурення, здивуєтесь, переслідує суд! Саме так. За позовом голови ОТГ суд зобов’язав місцевого мешканця спростувати свій коментар у Фейсбук. І той публікує пост із вибаченнями. Ні, це не якийсь Грозний, не Махачкала і не Єкатеринбург. Це під Полтавою, поруч. Де місцева СБУ? Риторичне питання. Мабуть, там же, де і суддя, який приймав рішення.
І ось прокуратура нібито ловить цього Носу за руку вже на економічних зловживаннях на тендерах, що призвело до збитків на понад 1,5 млн грн громаді. Суд відпускає Носу на поруки. А хто бере на поруки? Інші голови місцевих громад, в тому числі – голова Опішнянської ОТГ Микола Різник, начальник того йолопа-абьюзера, що напав на жінок в Опішнянській сільраді.
Кругова порука як спосіб утримання при владі
Пан Різник – персонаж колоритний. Його кар’єра починалася з обвинувачення в отриманні хабаря в 12 тис. грн, а зараз БЕБ розслідує діяльність двох фіктивних фірм з бенефіціарами з Маршаллових островів, які добре прикурювали на тендерах з благоустрою у Полтавській області. Найбільш успішно прикурювали саме в Опішні. Тут вони виграли тендерів на понад 140 млн грн, причому на «конкурсах», де були єдиними учасниками.
Звідки взагалі в Опішні такі гроші? Тут цікава історія. Опішня – мала Батьківщина власника рітейл-мережі «Аврора» Льва Жиденка і місце реєстрації їхньої материнської компанії. У рамках військових пільг вони у 2023 році перейшли на спрощену систему оподаткування і платили ПДФО до бюджету ОТГ. Вийшло близько 340 млн. Чи планувалося заздалегідь, що 140 млн має піти на Маршаллові острови – має відповісти слідство.
Тож коли один такий голова ОТГ (хочеться сказати ОПГ) бере на поруки іншого також самого, – то це, погодьтесь, ноу-хау. Кругообіг бюджетного бабла у природі. Корупційний уроборос. В Києві такого не побачиш. Ну, це все одно що, скажімо, Шуфрич взяв би на поруки Злочевського. Або Козак Медведчука. Тільки на рівні ОТГ.
Але найбільше вкурвлює, коли ці князьки починають «прикурювати» на допомозі ЗСУ. Паралельно роблячи на цьому піар.
Дрони для ЗСУ – попіаритися і «прикурити»
У судовому рішенні по розслідуванню БЕБ вказується, що, крім договорів з двома фіктивними компаніями, детективи запитували доступ до тендерної документації по закупівлях дронів та військового обладнання. Суд каже, що закупівлі дронів теми розслідування не стосуються, однак суті підозр детективів не заперечує. Бо насправді там матеріалів на ще одну справу.
Отже, у 2023 році Опішнянська ОТГ закупила дронів, оптичних приладів та дальномірів на загальну суму у понад 19 млн грн. Як я вже згадував, гроші до бюджету ОТГ «впали» від податків «Аврори». Мабуть, найбільш логічним способом розпорядження цими грошима було б їхнє повернення субвенцією до державного бюджету – на військові потреби. Це було б доречно – як з точки зору моралі, бо інші громади таких подарунків не отримували, так і з практичних міркувань, адже досвіду оперування такими сумами в Опішні не було. Але, мабуть, на Маршаллових островах вважали інакше.
Сам Різник заявляв, що на ЗСУ субвенцією вони відправили «майже половину». Як з’ясували журналісти, насправді – добре, якщо третину. Інше пішло на «благоустрій». Та ось вирішили купити дрони і обладнання власноруч. Якщо так, то такі закупівлі мають бути максимально прозорі, конкурентні і за найнижчими цінами, за якими, наприклад, купують провідні благодійні фонди. Все має бути максимально ефективно, бо ви оперуєте грошима, які мали би бути у державному бюджеті.
Як було насправді. Купили у компанії-ноунейма ТОВ «НВО Захід» на 10,8 млн грн FPV-дронів.
Раніше, в 2023 році, Опішнянська ОТГ закупила значно більші партії квадрокоптерів, швидше за все, йдеться про FPV-дрони виробництва ТОВ «НВО ЗАХІД».
Цей постачальник, ТОВ «НВО ЗАХІД», брав участь в чотирьох тендерах на закупівлю літальних апаратів за одним і тим самим класифікатором – двічі в Опішнянській ОТГ і двічі для комунального підприємства Святошинського району. Всі 4 тендери проходили на безальтернативній основі. В інших тендерах підприємство участі не брало. З відкритих джерел про діяльність цього ТОВ як виробника дронів нічого не відомо, окрім оголошення на сайті вакансій про пошук головного інженера-розробника FPV-дронів. Тобто, паяльна контора-ноунейм, і дрони, куплені Опішнею, її власного виробництва.
Відсутні будь-які супутні тендерні документи. Відомо лиш про класифікатор, кількість та загальну сплачену суму. Закупівля максимально непрозора.
Навіть якщо порівнювати зі Святошинським КП, де у першому тендері є договір з описовою частиною, з якого слідує, що ТОВ продала КП FPV-дрони власної розробки і виробництва за ціною 28 тис. грн за штуку. Пізніший тендер КП містить тільки рахунок-фактуру з ціною 30 тис. грн за штуку.
Вартість закуплених Опішнянською ОТГ у НВО Захід дронів відповідно складає:
- 7 900 000 грн / 200 штук = 39 500 грн за штуку;
- 2 964 000 / 45 штук = 66 000 грн за штуку.
Тобто примудрились закупити навіть дорожче, ніж «святошинці».
Ще один постачальник, який безальтернативно виграв тендери Опішнянської ОТГ на потреби ЗСУ – ФОП БОНДАРЕНКО ОЛЕКСАНДР МИКОЛАЙОВИЧ, який у 2023 році продав ОТГ оптики, далекомірів і квадрокоптерів на суму понад 9 млн грн. При цьому через відсутність будь-якої тендерної документації уточнити номенклатуру, вартість та інші специфікації поставлених товарів неможливо.
Відомо лише, що даний ФОП не вигравав інших тендерів на поставки подібних товарів.
Повторюю, через відсутність будь-яких специфікацій неможливо напевне порівнювати закупівельну вартість FPV-дронів.
Щоб не бути голослівним, звернемося до референсів та експертної думки.
Отже, конкретний приклад. За посиланням – актуальний тендер від в/ч через АОЗ. 8-дюймовий FPV, 96 штук за ціною 23500 грн за штуку.
Візьмемо провідних волонтерів. Фонд «Повернись живим». Минулого року вони закрили проект на 5000 fpv. Середня ціна – 45000 грн. При цьому 60% дронів з тепловізійними камерами і в комплект до кожного включено боєкомплект (ні боєкомплекту, ні тепловізора у Опішні не було, скоріш за все).
За цим посиланням – Фонд Сергія Притули відповідає прямо на питання «скільки коштує FPV?». Як наголошує координатор фонду Богдан Данилів, в середньому ціна такого дрона – від 380 до 500+ доларів. Все залежить від конфігурації, рами тощо.
Тож, маємо ознаки нахабного корупційного злочину: максимальна непрозорість закупівель, безальтернативність тендерів, виконавці-ноунейми, вірогідна завищена ціна. Рівно те саме, що і у тендерах Опішні на благоустрій Маршаллових островів, які зараз розслідує БЕБ.
Гроші, які «прикурили» на цих тендерах – врятовані життя моїх побратимів, які зараз боронять нашу країну на Сході. Красти на дронах – зло у чистому вигляді, яке має бути покаране.
Подаю заяву про злочин до БЕБ та ОГП. Свавілля місцевих князьків не зупинить ніхто, крім нас. Громадська спілка «Останній бастіон» бере цю ситуацію під контроль і буде інформувати товариство про хід розслідування.