Як поводитися та що робити під час повітряної тривоги?

01.07.2022, 17:09
Як поводитися та що робити під час повітряної тривоги?
Фото: Фокус

Редакція "Останнього Бастіону" підготувала для читачів алгоритм дій на основі роками перевіреної в Ізраїлі надійної системи "Tzeva Adom".

Трагедія з торгово-розважальним центром "Амстор" у Кременчуці повернула багатьох українців у відкладену буденними справами дійсність, а саме – перші дні повномасштабної російської агресії.

Ракетний напад 27 червня 2022 року на другий за чисельністю населений пункт Полтавської області спонукав нас з'ясувати, як вберегтися від жахливих наслідків та чи можливо запобігти (або ж мінімізувати) летальності, дотримуючися простих правил виживання під час повітряної тривоги.

На сьогодні існують безліч неузгоджених між собою протоколів із цивільного захисту населення підготовлені та видання українськими чиновниками після відновлення незалежності у 1991 році; але всі вони хибують у зв'язку з опертям на ще совєцькі норми, котрі, як ми розуміємо, давно застаріли.

Тому цілком доцільно представити оновлену інструкцію для мирних громадян (особливо алгоритм дій щодо перебування у громадських місцях – прим. ред.), посилаючися на практичний досвід Держави Ізраїль, де суспільство роками живе під загрозою ракетного чи артилерійського обстрілу:

1) Почувши звук сирени – негайно перейдіть в укриття.

Автоматчина система оповіщення цивільного відома як повітряна тривога спрацьовує щоразу, коли ракета з ворожої території запускається у наш бік. Не слід перечікувати ракетний наліт у непридатному для цього приміщенні (крамниці, аптеки, ресторани тощо). У разі, якщо не встигли дійти/добігти до укриття, лягайте на землю, бажано в заглибину, і чекайте на повідомлення про скасування (відбою) тривоги.

2) Керівники підприємств, установ, закладів організацій різних форм власності зобов'язані підготувати/облаштувати у місцях із масовим перебуванням людей безпечні підвальні приміщення для відвідувачів на випадок оголошення повітряної тривоги.

У таких імпровізованих нашвидкуруч сховищах, попередньо перевірених відповідними державними службами, неодмінно має бути мінімальний запас харчів, води, ліків і доступ до мережі інтернет на випадок реальної загрози або надзвичайної ситуації.

3) Після початку оповіщення адміністратор мусить повідомити всіх відвідувачів про найближче укриття та за наявними вказівками, розміщеними на стінах, підлозі, організувати виведення людей з приміщення до сховища або безпечні кімнати.

Кількість присутніх не має перевищувати гранично допустиму норму: тобто, у разі, коли в укритті підготовлено 50 місць для тимчасового перебування, туди не можна заводити 51 чи 75 осіб. З цією метою необхідно провести навчання персоналу і відповідальних за утримання укриттів для відвідувачів представників. У разі неможливості забезпечити бомбосховища – на час воєнного стану заклад чи установа має припинити свою роботу.

4) Перебуваючи у громадському транспорті під час оголошенні повітряної тривоги, водій чи машиніст повинен зупинитися та негайно випустити пасажирів із салону.

Якщо поряд відсутні укриття або вказівники до нього, людина повинна лягти на землю як найдалі від транспортного засобу і закрити голову руками. Варто затямити, що знаходитися всередині маршрутки, тролейбусу, автобусу чи трамваю під час тривоги – вкрай небезпечно. Якщо відвідувач відмовляється залишити приміщення закладу, відповідальний представник персоналу за допомогою охорони може змусити перейти у надійне сховище, але у жодному разі не на вулицю, одразу попередивши про наслідки таких дій, зокрема зверненням до правоохоронців, які задокументують вказаний факт.

5) Небезпека ракетного удару чи артилерійського обстрілу – не те саме, що і пожежа, тому в укритті люди перебувають стільки, скільки вимагає нагальна потреба.

Фактично, йдеться про тривалий час від перехоплення до знешкодження нашими захисниками загрози з повітря. Навіть коли ціль ліквідована, не варто виходити з укриття, оскільки уламки можуть заподіяти не меншої шкоди ніж сам ворожий боєприпас. Важливо ставитися до кожної сирени з граничною настороженістю, адже якщо сьогодні ракета оминула ваш населений пункт, завтра окупанти неодмінно поцілять у нього.

6) Що робити коли не почув звук вуличного сповіщення або повітряної тривоги?

Аби не проґавити сирену, слід встановити на мобільний телефон відповідний застосунок і бажано мати постійний доступ до інтернету. Це допоможе дізнатися про ракетну небезпеку чи загрозу артилерійського обстрілу вашого міста або села, і ви матимете час уритися у безпечному місці.

7) І на сам кінець про важливе нашу з вами безпеку у цей тривожний час.

Пам'ятайте, що ті, хто на власні очі побачив наслідки ракетних чи артилерійських ударів, як от кременчуківці чи харків'яни, будуть дотримуватися правил. Натомість ті, хто бачив це тільки по телевізору чи інтернеті, самовпевнено думають, що вони – непереможні та неодмінно виживуть, залишившися неушкодженими, але це не так.

В Ізраїлі є власна надійна система "Залізний купол", яка на 90% справляється з поставленими завданнями. Натомість в України сили ППО і ПРО заледве прикривають небо від російських ракет різної точності, але з високим рівнем ураження всього живого, тому бережіть себе, своїх рідних і близьких, та ніколи не нехтуйте власною безпекою під час оголошення повітряної тривоги. Адже той, хто обізнаний – отже озброєний!

Автор : Останній Бастіон
Читайте також:
Політика
Зе-команда обіцяла швидкий мир, не задекларувавши ціну цього миру. На практиці влада «купує» у росіян цей «мир» шляхом геноциду українців.
19 січня, 08:20
Історія
Зазвичай кажуть: шкільні роки — найтяжчі, але цього мало для розуміння. Бо це ще й роки, що вирішують долю кожного з нас у подальшому...
24.11.2023, 21:30
Війна
Війна в Україні триває 10-й рік, але не всі відповідально ставляться до власної безпеки.
27.10.2023, 17:29
Політика
Чим довше триває російська воєнна агресія проти України, тим глибшими стають внутрішні проблеми всередині держави-загарбника зі Сходу.
08.09.2023, 16:49
Війна
Росіяни стали активно полювати у прямому сенсі слова за українськими пілотами FPV-дронів. Окупанти хочуть позбавити наших захисників очей.
28.07.2023, 17:28
Життя
До вашої уваги, шановні читачі, пропонуємо покроковий алгоритм із позиції та сторони тієї людини, яка знає і перебуває серед фронтовиків.
12.07.2023, 17:12