Як путін втратив контроль над вашими фінансами

Опінії
25.02.2023, 15:15
Вторгнення путіна в Україну сколихнуло всю Європу та сильно вплинуло на фінанси британських домогосподарств
Вторгнення путіна в Україну сколихнуло всю Європу та сильно вплинуло на фінанси британських домогосподарств

Унікальні обставини Великобританії роблять її більш вразливою до потрясінь, ніж деяких європейських сусідів

Рейчел є старшим кореспондентом з питань особистих фінансів The Telegraph

Війна володимира путіна спричинила руйнування в Україні – і економічні хвилі першого великого конфлікту на європейській землі після Другої світової війни відчули у всьому світі, включно з британськими споживачами.

Ціни на енергоносії та харчові продукти різко зросли після вторгнення, додавши до кризи вартості життя, яка вже охопила британські домогосподарства. Але через рік інфляція охолоджується, фондові ринки пожвавлюються, і експерти очікують, що ціни на електроенергію незабаром знову стануть конкурентоспроможними.

москва зустріла міжнародне осудження та легіон санкцій з боку Заходу, включаючи заборону на імпорт російської нафти та газу, фінансові обмеження та придушення олігархів. Але через 12 місяців чи були економічні наслідки конфлікту настільки поганими, як побоювалися економісти спочатку?

У червні минулого року аналітичний центр Організації економічного співробітництва та розвитку, що базується в Парижі, прогнозував, що Велика Британія спостерігатиме найповільніше зростання з усіх розвинених країн у результаті «економічного переливу» конфлікту.

Габріелла Діккенс з Pantheon Macroeconomics сказала: «Велика Британія все ще залишається єдиною економікою G7, яка не повернулася до рівня до пандемії».

Згідно з аналізом Pantheon, Сполучене Королівство різко поступається своїм аналогам за останні роки: реальний ВВП у четвертому кварталі минулого року на 0,8 відсотка нижче, ніж за аналогічний період 2019 року. Навпаки, ВВП у Німеччині був на 0,1 відсотка вищим, ніж до пандемії, на 1,2 відсотка у Франції, виріс на 1,8 відсотка в Італії та зріс на 5,1 відсотка в США.

Пані Діккенс сказала: «Важко сказати, чи вплинув на це конфлікт в Україні. Але те, що ми знаємо, є основним фактором, чому Велика Британія поступається своїм аналогам, полягає в тому, що британські домогосподарства були набагато менш готові витрачати гроші, ніж інші країни».

З лютого минулого року країна пережила неабияку частку політичних потрясінь, коли після вторгнення в номер 10 оселилися три прем’єр-міністри.
Ця нестабільність сприяла поганим економічним показникам країни на світовій арені, сказала пані Діккенс.

Вона сказала: «Споживачі були найменш впевнені у вересні минулого року, що збігалося з мінібюджетом, тому політичний вплив має вплив».

«Зростання процентних ставок також відчувається набагато швидше для домогосподарств і компаній у Великобританії, ніж у єврозоні, і ми можемо очікувати, що ця тенденція продовжиться цього року з більшим ударом по наявному доходу».

Стрімкі рахунки за електроенергію – і біль не закінчився

Гуртові ціни на енергоносії були завищені ще до конфлікту в Україні в результаті сплеску попиту після пандемії після місяців низького використання під час послідовних карантинів.

Коли путін вдерся в Україну в лютому 2022 року, західні країни відповіли, відмовившись від російського газу – або запровадивши плани щодо цього – за допомогою санкцій і обмеження цін. В результаті гуртові ціни на газ і електроенергію, які в Британії в основному виробляються з використанням газу, піднялися до рекордних значень.

Вітчизняні постачальники швидко вилучили фіксовані тарифи з ринку, залишивши змінні тарифи єдиним вибором для багатьох домогосподарств і посиливши фінансову скруту. Серед хаосу енергетичний регулятор Ofgem неодноразово підвищував максимальну ціну, що означає, що зміни гуртових цін швидше доводилися до платників рахунків.

Багато постачальників збанкрутували на тлі попереджень про те, що річні рахунки домогосподарств перевищать 5000 фунтів стерлінгів, що змусило уряд втрутитися. В одному з перших актів свого недовгого прем’єрства Ліз Трасс запровадила гарантію цін на енергію у своєму злощасному мінібюджеті – обмеживши середній річний рахунок у 2500 фунтів стерлінгів.

Спочатку планувалося, що цей рівень захисту діятиме з жовтня 2022 року до жовтня 2024 року, але невдовзі Джеремі Хант його різко знизив, коли він оголосив, що з квітня 2023 року нове обмеження зросте до 3000 фунтів стерлінгів.

Якщо падіння гуртових цін підштовхне верхню межу ціни на Ofgem нижче урядової гарантії цін на енергію, домогосподарства повернуться до попередньої. Після більш ніж року стрімкого зростання цін на енергоносії це нарешті на горизонті.

Світ адаптувався до життя без російського газу, а європейські країни подвоїли зусилля зі створення запасів зрідженого природного газу, щоб збільшити постачання.

Попит також впав після відносно м’якої зими, а гуртові ціни різко впали.

Ціни на газ повертаються на довоєнну відмітку
Ціни на газ повертаються на довоєнну відмітку

Гай Еллісон, аналітик компанії Investec з управління капіталом, сказав:

«М’якша погода цієї зими та зниження пікового попиту на газ і електроенергію зіграли значну роль у тому, що економічні збитки від конфлікту в Україні не були такими серйозними, як передбачалося спочатку».

Широко поширена кампанія для домогосподарств щодо підвищення їх енергоефективності також зменшила навантаження на резерви, поряд із програмою надзвичайних ситуацій, запровадженою National Grid, щоб платити людям за зменшення споживання електроенергії в години пік і уникнення відключень електроенергії.

Падіння гуртових цін незабаром має проникнути до постачальників і домогосподарств, що означає повернення конкурентоспроможних фіксованих тарифів. Енергетичний аналітик Cornwall Insight сказав, що зараз є «хороший шанс, що енергетичні компанії зможуть запропонувати фіксовані тарифи, які конкуруватимуть з обмеженими державними цінами, відроджуючи переваги переходу на інше обладнання».

Але, попри падіння витрат, рахунки за електроенергію для середнього домогосподарства все одно будуть значно вищими, ніж до кризи – у вересні 2021 року максимальна ціна на енергію становила 1138 фунтів стерлінгів.

Cornwall Insight наразі прогнозує, що максимальна ціна Ofgem впаде приблизно до 2200 фунтів стерлінгів, але не раніше вересня. Отже, коли державна гарантія ціни підвищиться до 3000 фунтів стерлінгів у квітні, це залишить тримісячне вікно, протягом якого домогосподарства платитимуть найвищу ставку за свою енергію за всю історію спостережень.
Ці цифри також є прогнозами. Минулий рік навчив нас, що економічні та політичні зустрічні вітри можуть швидко змінитися та засліпити енергетичний ринок.

FTSE 100 досяг рекордних значень

FTSE 100 - британський фондовий індекс, що вираховується на основі котирувань акцій 100 найбільших за ринковою капіталізацією компаній на Лондонській фондовій біржі.

FTSE 100
FTSE 100

Глобальні ринки минулого року боролися з нестримною інфляцією, конфліктом в Україні та вищими процентними ставками. Але FTSE 100, британський індекс блакитних фішок, відновився після початкового падіння і піднявся до історичного максимуму на початку цього місяця.

Пан Еллісон сказав: «Енергетичний сектор становить набагато більшу частину нашого фондового ринку, ніж інші країни. Після вторгнення багато початкової піни виникло через гуртові ціни на нафту та природний газ, але енергетичні компанії в індексі, такі як BP, минулого року отримали прибуток від завищених цін».

«Будьте обережні, не надто багато читаючи про те, що індекс FTSE 100 досяг рекордного рівня – це не обов’язково барометр для економіки Великобританії».

Іпотека

Значне зростання цін на енергоносії, викликане конфліктом в Україні, допомогло підняти інфляцію до 41-річного максимуму в 11,1% у жовтні минулого року. Банк Англії десять разів підвищував центральну процентну ставку з грудня 2021 року, намагаючись контролювати інфляцію, яка зараз становить 10,1 відсотка. 

З підвищенням банківської ставки відсоткові ставки для домогосподарств також зросли, а для тих, хто має іпотечні кредити та позики, витрати на позики різко зросли, оскільки кредитори переклали на вищі витрати.

Британські іпотечні позичальники зазвичай фіксують ставки на набагато коротші періоди, ніж їхні європейські аналоги. Аналіз Pantheon показує, що 28% іпотечних кредитів з фіксованою ставкою у Великобританії будуть рефінансовані цього року, і майже всі вони будуть рефінансовані протягом наступних п’яти років. 

Навпаки, лише 48% іпотечних кредитів у єврозоні будуть рефінансовані протягом наступних п’яти років, що збільшить міжнародний розрив у наявному доході та споживчій спроможності.
Відповідно до даних, опублікованих Управлінням національної статистики, понад 1,4 мільйона домогосподарств платитимуть вищі ставки цього року, оскільки їх фіксована угода закінчується.

Ставки за іпотечними кредитами, можливо, знизилися в останні місяці, але все ще більш ніж удвічі порівняно з лютим минулого року – середня дворічна фіксована ставка зараз становить 5,35% порівняно з 2,44% рік тому. Для типової позики у 200 000 фунтів стерлінгів різниця в ставках коштувала б позичальнику на 484 фунти стерлінгів більше щомісяця.

Автори: Рейчел Мортімер, Том Хейнс - The Telegraph

Переклад з англійської Останній Бастіон

Читайте також:
Опінії
Лозунг «Все – для фронту» не означає дозвіл на пограбування внутрішньої економіки
21.08.2023, 11:06
Опінії
Запуск "народної економіки" стане запорукою післявоєнного відновлення України.
19.06.2023, 09:15
Світ
Фінська державна енергокомпанія Gasum розірвала договір із "Газпромом" на постачання газу трубопроводами
22.05.2023, 15:28
Опінії
Ми маємо перш за все остерігатися статусу боргового рабства
12.05.2023, 09:15
Опінії
Вірю в Перемогу України у війні. Але на економічному фронті маємо доволі скромні результати.
05.04.2023, 17:31
Світ
Результат дій "геніального геополітика" наочно: росію просто викинули з найбагатшого ринку, який приносив сотні мільярдів доларів.
29.03.2023, 11:22