Як розібратися у брехні навколо депозитних сертифікатів НБУ?

12.08.2023, 12:15
Як розібратися у брехні навколо депозитних сертифікатів НБУ?

Це корупційна схема, до того ж доволі шкідлива для економіки.

Ви вже знаєте, що за пів року 2023 українські банки отримали 67,6 млрд грн. Це надприбуток, зароблений під час війни завдяки схемі з депозитними сертифікатами НБУ. Якщо коротко, то НБУ створив для банків депозити з дохідністю 22-25% річних.

Така дохідність навіть в мирних умовах є величезною, а в умовах війни - тим більше. Враховуйте, що курс утримується стабільним - і отримаєте цю дохідність у доларах. Спитайте Уорена Баффета, чи влаштує його 25% у доларах без жодного ризику. Побачите вологий блиск в його очах.

Журналісти вірно розуміють сутність того, що відбувається. Це корупційна схема, до того ж доволі шкідлива для економіки. Але деякі банкіри та адепти НБУ включили пафос та кажуть, що такі заяви робити неграмотно, бо НБУ виконує своє головне завдання - стерилізує зайву грошу масу, аби не було інфляції. А усіх, хто висловлює обурення схемою, ці люди називають невігласами та провокаторами.

Давайте розставимо крапки над "і". З'ясуємо, чи є підстави для заяв одних, чи інших.

1️⃣  Питання: якщо банки заробляють надприбутки на депозитних сертифікатах, чи є це схемою в чистому вигляді? Чи економісти праві, кажучи, що це функція НБУ?

Відповідь: і те, і інше.

Дійсно, один з інструментів роботи НБУ - це вилучення зайвих грошей в банків, аби ті не створювали інфляційний тиск. Якщо в банків буде забагато грошей, вони почнуть розсувати їх в усіх напрямках; кількість грошей в економіці зросте, а це здатне викликати інфляцію. Щоб цього не сталося, центробанк може використовувати цілу купу інструментів: змінювати норми резервування, продавати ОВДП з портфелю, пропонувати депозитні сертифікати (ДС) тощо. Власне це і робить НБУ, за підручником. Це перша частина відповіді.

А ось друга. Ніде не сказано, що ставка за депозитними сертифікатами має бути 25%. Зазвичай, центральні банки світу пропонують дуже маленьку ставку за ДС. Це певною мірою покарання за те, що банки не вміють керувати ліквідністю. Простіше кажучи: не вмієш вкладати гроші - неси до центробанку, але заробиш мінімум. Саме тут народилася схема.

За словами моїх джерел, ексголова НБУ Кирило Шевченко прийняв пропозицію свого першого заступника Катерини Рожкової. Вона запропонувала платити банкам величезні ставки за ДС. Мовляв, інакше гроші підуть в економіку і буде інфляція. Власне, з такою легендою все і зробили. Згодом прийшов Андрій Пишний, і схема продовжила працювати з підвищеними обертами. Я впевнений, що в цьому є корупційна складова. Розслідувати це мали б НАБУ або БЕБ, якби вони були самостійні.

Висновок: дійсно, НБУ виконує важливу функцію. Але надвисокі ставки - то схемне ноу-хау, платити їх НБУ не має. Ті, хто називають критику схеми безграмотністю, - маніпулятори.

2️⃣  Питання: якби не було високих ставок, чи віддавали би банки гроші в НБУ?

Відповідь: можливо, ні - але то не є проблемою.

Дійсно, в нас ринкова економіка. Банки не мусять вкладати гроші в ДС, якщо їм це не вигідно. Але тоді вони б обирали з того, що є на ринку. В умовах війни, скоріше за все, вкладали б у облігації уряду (ОВДП), хоча ставки за ними були нижчими - донедавна умовно від 15% до 19% річних. У те, що банки почали б надавати кредити, - не вірю. Крім того, НБУ б міг застосувати інші інструменти стерилізації ліквідності. До речі, банки могли піти з гривнею на валютний ринок, але цей ризик НБУ також вміє знімати.

Висновок: трагедії б не було.

3️⃣ Питання: виходить, що НБУ не дав Мінфіну продати ОВДП?

Відповідь: саме так.

Але справа не лише в цьому. Щороку Мінфін сплачує НБУ величезну суму - то відсотки за ОВДП в портфелі НБУ. Ця сума майже автоматично вертається назад у бюджет. Але тут Нацбанк вигадав схему з ДС - і тепер більше ніж третину отриманих від Мінфіну доходів НБУ віддає банкам як відсотки за депозитними сертифікатами. Гадаю, це відзеркалля старовинного конфлікту між Нацбанком та Мінфіном.

4️⃣  Питання: чи це може бути схемою, якщо майже половину доходів отримують державні банки?

Відповідь: а чому ні?

Хто сказав, що державні банки не здатні брати участь у схемах? Дивіться самі. Якщо банк приватний (належить Ахметову, Тигіпку, Макаровій тощо) - дійсно, прибуток отримує олігарх, що володіє банком. Але якщо державний - то начебто прибуток отримує держава як власник. На перший погляд, це так. Але ви маєте оцінювати держбанки без зайвої романтики.

По-перше, у них працюють менеджери, які отримують величезні зарплати та премії за надвисокі прибутки. Це вже велика мотивація брати участь у схемі.

По-друге, зароблені гроші завжди легко втрачаються. Споконвік державні банки - це годівниця влади. Вони належали державі, але з них витягували кредити, які ніколи не будуть повернені. Наприклад, Петро Порошенко отримував кредити на "Ленінську кузню", начебто для виготовлення оборонної продукції. Кредити не повернув, і тепер зокрема "Укрексім" не має достатньо капіталу (та має бути ліквідований, якщо діяти за законом). Не повернув гроші і Віктор Поліщук, якому Андрій Пишний надав кредити з "Ощадбанку", а тепер за це по ньому відкрита кримінальна справа. Простіше кажучи, державні банки працюють трохи інакше. Ними керують менеджери, які допомагають розкрадати усе зароблене. Тож схема з депозитними сертифікатами - навіть на користь. Особливо "Привату", який хочуть продати комусь заздалегідь відомому.

5️⃣ Питання: Чим небезпечна схема з депозитними сертифікатами?

Відповідь: корупція, інфляція, розбещення банків, шкода економіці.

Про корупцію зрозуміло - я впевнений, що з таких відсотків має бути певний "відкат". Щодо інфляції теж просто: аби сплатити відсотки за ДС, Нацбанк друкує гроші. Тобто, здійснює ту саму емісію, з якою начебто бореться.

Розбещення банків у тому, що вони перестають думати про кредити та навіть про ОВДП. Навіщо нести ризики, якщо депозитні сертифікати мають нульовий ризик? Лише роби так, як зручно. Шкода економіці полягає в тому, що банки перетворилися на гігантські пилососи, яким чхати на реальну економіку. Ця хвороба йде від НБУ, який ще за часів Валерії Гонтаревої остаточно скинув з себе відповідальність за зростання економіки. Залишилася лише відповідальність за боротьбу з інфляцією, але і цей пункт НБУ не витягує.

Цю важку хворобу лояльні до НБУ економісти називають "незалежністю". Як на мене, це порушення балансу прав та відповідальності у державному управлінні. Але врешті решт неважливо, що хтось вважає - бо все йде так, як воно йде. Наразі НБУ очолює величезну схему з депозитними сертифікатами, і це факт.

Автор : Сергій Лямець
вибір редакції
Читайте також:
Кримінал
Слуги Феміди із Гааґи досі працюють за методичками часів Холодної війни, ігноруючи дійсність. Дарма втрачений час не поверне людські життя.
вчора, 14:51
Політика
Азійську вісь зла, як і Захід, застав зненацька 7-годинний воєнний стан, запроваджений Сеулом. Внутрішньополітична ситуація не стабільна.
06 грудня, 20:33
Світ
Захід зіткнувся з «дикими загрозами тактичного ядерного використання» з боку росії
06 грудня, 18:11
Світ
95% — саме стільки голосів набрав сирійський узурпатор на президентських «виборах» 2021 року. Нині ці відсотки його країна витравлює кров'ю.
04 грудня, 13:44
Війна
10 головних запитань про війну в Сирії.
04 грудня, 10:45
Економіка
Комуно-олігархічна система, що склалася після 24.VIII.1991, нежиттєздатна й небезпечна. Нам варто від аграрної вертатися у промислову зону.
01 грудня, 09:23