Як живуть Українські СБУшники

Виміри
25.08.2020, 11:51

У 2019 році було змінено закон "Про протидію корупції". В результаті були розсекречені декларації керівництва СБУ

Залишаються засекреченими декларації оперативників спецслужби.

У 2016 році за ініціативою СБУ для всіх співробітників було введено особливий порядок декларування, а доступ до їх декларацій був фактично закритий навіть для співробітників НАЗК і НАБУ.

У березні 2020 року президент Володимир Зеленський вніс у Раду невідкладний проєкт закону, яким знову пропонує засекретити декларації всіх співробітників СБУ без винятку. На пресконференції 20 травня Зеленський пообіцяв обговорити це питання із Бакановим ще раз.

Секретні декларації регіональних керівників СБУ

Із 23 голів регіональних управлінь СБУ п’ятеро так і не показали свої статки. Йдеться про начальника управління СБУ в Сумській області Олега Салюка, керівника УСБУ в Житомирській області Сергія Лисака, очільника УСБУ Одещини Віктора Доровського, голови УСБУ в Кіровоградській області Івана Осипчука та Павла Ревунова, який очолює УСБУ Чернігівщини.

Всіх цих начальників регіональних управлінь спецслужби президент України Володимир Зеленський призначив лише у 2020 році, що дозволило їм подати електронні декларації за 2019 рік секретно.

Ймовірно через те, що у 2019 році вони обіймали посади щодо яких і досі є спеціальний порядок подачі декларації, простіше кажучи, секретний, непублічний.

Що ж до інших керівників регіональних підрозділів СБУ, то тут ситуація набагато цікавіша.

Квартира в Іспанії, елітні годинники та шуби: що задекларував головний СБУшник Донбасу

Річний дохід очільника Управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях Володимира Петриченка склав 722 тис. Гривень.

При цьому головний СБУшник Донбасу задекларував чималі статки, об'єкти нерухомості, елітні годинники, шуби та готівку.

Разом з дружиною Володимир Петриченко мають квартиру в Харкові площею 211,2 кв. м, там же орендують офіс (проте, з орендою не все зрозуміло, адже в декларації не вказано орендаря та орендодавця), службову квартиру в Києві площею 87,18 кв. м, гараж у Харковіплощею 21 кв.м., а ще квартиру в Іспанії за 13 млн грн площею в 75 кв. м (власником якої є дружина головного СБУшника Донбасу Ольга Петриченко).

Дуже дивно виглядає факт наявності квартири закордоном в очільника СБУ в Донецькій та Луганській областях. І дивно те, що даної особи не виникає питань у компетентних органів, адже займаючи таку посаду, Петриченко має доступ до державної таємниці та інформації з обмеженим доступом і його перебування закордоном має регламентуватися певними внутрішніми документами та інструкціями.

Крім цього, багато питань до нього має виникнути в НАЗК, адже крім квартири в Іспанії за майже пів мільйона доларів, в нього багато інших предметів розкоші, логічно було б поцікавитися за які кошти це все було придбано.

СБУшник вказує, що проживає в Краматорську, але жодного житла там не задекларував (і це не дивно, згадаємо одіозного нардепа Киву, котрий декларує міфічну квартиру, в якій жодного разу його не бачили).

Крім цього, Петриченко задекларував гараж у Харкові, проте жодного автомобіля ні він, ні члени його родини не мають. У 2019 році Ольгою Петриченко було продано два автомобілі загальною вартістю 3 мільйони 291 тисяча гривень. Напевно, родина зараз пересувається на громадському транспорті.

Також Петриченко задекларував цінне рухоме майно, а саме: чотири годинники ROLEX, BREGUET, два HUBLOT, Maurice Lacroix; шубу з соболя італійського бренду MILIYA; норкову шубу італійського бренду Valentino; дві пари сережок і обручку.

За минулий рік дружина посадовця отримала дохід на суму 8,76 млн грн, з яких 4,62 млн як дохід від зайняття незалежною професійною діяльністю, а сам СБУшник — 722 тис. грн, включаючи 36441 грн підйомної допомоги.

Готівкою Петриченко зберігає 65 тис. доларів, а його дружина — 250 тис. доларів і 200 тис. грн. У дорогоцінних металах Ольга Петриченко зберігає 145 тисяч гривень. На рахунках у них 233 тис. грн і 304 тис. євро в банку Banco Bilbao Vizcaya Argentaria в Барселоні, Іспанія.

І знову ж таки, напрочуд цікавим є факт недовіри подружжя Петриченків до Українських банків. Можливо Володимир Петриченко володіє якоюсь службовою інформацією, котра наштовхнула його на думку про недовіру Українській банківській системі. А можливо Петриченки готуються до переїзду в Іспанію, про це ми можемо лише здогадуватися.

На посаду очільника УСБУ в Донецькій і Луганській областях Володимира Петриченка було призначено указом президента України Володимира Зеленського від 5 липня 2019 року.

Керівник УСБУ в Києві та області Головаш Олег Олегович задекларував квартиру в столиці загальною площею 114,7 кв. м своєї дружини та паркомісце. Також посадовець володіє двома мисливськими рушницями марками Browning і Binelli загальною вартістю в 135 тисяч грн і двома автомобілями BMW X5 2014 і 2016 року випуску загальною вартістю 1 мільйон 575 тисяч гривень (належить дружині). Готівкою він зберігає 45 тис. доларів.

Дуже велику цікавість викликають витрати чиновника та його дружини, адже вони обоє перебувають на державній службі.

Його дружина Мінченко Ганна Олександрівна працювала в Київському обласному відділенні Антимонопольного комітету України та за 2018 рік задекларувала заробітну плату в розмірі 198 тисяч гривень. У 2019 році доходи у вигляді заробітної плати вона взагалі не декларувала, адже перебувала у відпустці по догляду за дитиною.

Його колега з Дніпропетровщини Краснянський Володимир Юрійович задекларував квартиру дружини в Києві загальною площею 131,4 кв. м, два машиномісця в Києві та три автомобілі дружини Mercedes-Benz ML350 2008 року випуску, Land Rover Evoque 2014 р.в. і Volvo XC40 2019 р.в. За минулий рік вони отримали дохід на 453 тис. грн, з яких 157 тис. грн пенсія Краснянського. Готівкою вони зберігали 35 тис. дол.

І тут теж виникають питання до пана Краснянського, який до 2017 року працював в СБУ і перебуваючи на державній службі заробляв приблизно 300 тисяч гривень на рік (після підвищення заробітних плат), його дружина Тетяна Краснянська отримує дохід в 150 - 290 тисяч гривень на рік, а власність їхніх трьох автомобілів, за скромними підрахунками, може досягати 4 мільйонів гривень.

Керівник УСБУ в Рівненській області Тимченко Андрій Анатолійович вказав у декларації квартиру в Києві площею 57,3 кв. м, орендоване житло в Рівному площею 24 кв. м, дві земельні ділянки в Київській області та одну в Житомирській, на якій його дружина будує садовий будинок. Автомобілів вони не мають, а готівкою зберігають 19 тис. дол, 7400 євро і 41 тис. грн. Дружина Тимченка також позичила комусь 18500 дол.

Нетужилов Євген Володимирович, який очолює УСБУ в АРК, задекларував квартиру дружини в Одесі площею 133,5 кв. м і її Lexus LX470 2007 р.в. Також дружина СБУшника має корпоративні права в ТОВ «Рибальська пристань», ТОВ «Китайський юридичний центр», ТОВ «Діоніс 2010», ТОВ «Альфа-Гарант Юг», ТОВ «Альфа-Гард Юг», ТОВ «ВК-Інвест 2005», ФОП, обслуговуючих кооперативах ЖБК «Чорноморська рів’єра», «Територіальні інженерні системи» і «Сузір’я-2008». За минулий рік Нетужилов заробив лише 113 тис. грн, а його дружина – 1,48 млн грн. Готівкою вона зберігає 2 млн грн.

До призначення в СБУ Нетужолов працював у військовій прокуратурі.

Очільник Херсонського УСБУ Криворучко Сергій Миколайович задекларував квартиру загальною площею 135,9 кв. м у Києво-Святошинському районі, земельну ділянку в Київській області і квартиру в Кропивницькому площею 65,3 кв. м та автівку Suzuki SX4 2009 р.в. Готівкою його дружина Оксана Криворучко зберігає 21 тис. дол.(працюючи в Державному підприємстві “Антонов”), а сам Криворучко має на рахунку в банку – 213 тис. грн.

Голова УСБУ Івано-Франківщини Заяць Сергій Сергійович задекларував три квартири в Києві площами 31,5, 39,9 і 95,2 кв. м, два машиномісця в столиці, земельну ділянку в Київській області та недобудований на ній садовий будинок. Також СБУшник пересувається на автомобілі Toyota Prado 2011 р.в. і має човен Finval 470. Готівкою вони зберігають 600 тис. грн.

Начальник Полтавського управління СБУ Борзілов Євген Вікторович вказав службову квартиру в Києві площею 87,4 кв. м і в Полтаві площею 44,9 кв. м, а також автомобіль Toyota Rav4 2014 р.в. Готівкою він із дружиною зберігають 223 тис. грн.

Проте нашу увагу привернуло те, що Євген Борзілов з дружиною не мають власного житла, крім двох службових квартир в Києві та Полтаві.

Дослідивши Декларації чиновників (дружина Борзілова Наталія працює в Міністерстві аграрної політики та продовольства України) ми не змогли знайти іншого житла, належного їм на праві власності.

Проте, ситуацію дещо прояснив батько головного СБУшника Полтавщини Борзілов Віктор Федорович. Сам він упродовж тривалого часу проживає в Полтаві.

Згідно з інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно Віктор Борзілов має у власності 1/3 трикімнатної квартири в місті Полтаві загальною площею 95,8 кв.м., право власності на яку він набув у 2005 році.

Але зацікавила нас не ця квартира, а квартира в Петропавлівській Борщагівці Києво-Святошинського р-ну на Київщині.

Право власності на дану квартиру площею 39,7 кв.м. Віктор Федорович Борзілов набув 20 квітня 2019 року.

Як живуть Українські СБУшники_1

Нам вдалося знайти кілька подібних квартир у тому ж будинку в ЖК “Празький квартал”, в якому придбав квартиру Віктор Борзілов. На сайті нерухомості подібні однокімнатні квартири продаються за ціною від 41 до 44 тисяч доларів США.

Як живуть Українські СБУшники_3
Керівник управління СБУ Миколаївщини Герсак Віталій Анатолійович вказав, що має квартири в Києві загальною площею 105,2 кв. м вартістю у 3,6 млн грн, площею 48,1 кв. м за майже 1,5 млн грн, а також службове житло в столиці, два паркінги в Києві та земельну ділянку в Київській області. Чому Герсаку виділили службове житло в Києві, хоча його родина має дві квартири в столиці невідомо. Дружина працівника СБУ має дві автівки Toyota Camry 2019 р.в. і BMW X6 2018 р.в
Як живуть Українські СБУшники_5

Разом з тим, за даними Bihus.Info, це не весь транспорт, яким користується Віталій Герсак з родиною. Так, на матір СБУшника записали Lexus LX450 (близько 80 тисяч доларів) та тюнінгований пікап Toyota Tundra (близько 60 тис. дол.). Останнє авто по всьому кузову і салону прикрашене ініціалами самого Герсака – GVA. Окрім того, мати СБУшника підтвердила журналістам, що цією автівкою користується син. Попри це, у декларації авто відсутнє.

Щодо Lexus, то фото з салону позашляховика Юлія Герсак публікувала наприкінці 2018-го року на своїй сторінці Instagram, а також авто було зафіксовано у квітні 2019-го неподалік салону краси дружини СБУшника. У лютому 2020-го року автомобіль було відчужено. В декларації за 2019 він також не згадується.

Як живуть Українські СБУшники_7
Як живуть Українські СБУшники_9

Також у профілі сина Віталія Герсака, Кирила, журналісти знайшли квадроцикл Motoleader (бренд Linhai-Yamaha), зареєстрований на тещу СБУшника. Такий новий наразі коштує близько 5 тисяч доларів. Його в декларації теж немає.

Окрім того, питання викликають ціни на нерухомість, задекларовані Герсаком. Так, щодо квартир у ЖК бізнес-класу Французький квартал 2, Герсак вказав, що ціна на момент їх придбання близько 194 тисяч доларів, або 1 264 доларів за метр квадратний. Наразі ціна за метр квадратний за квартиру в стані «після будівельників» у цьому будинку становить мінімум 2 114 доларів.

Ділянку дружини площею 40 соток у селі Мархалівка, що під Києвом, Герсак оцінив в 149 тисяч гривень. Це 150 доларів за сотку – при ринковій вартості 5000 доларів за сотку. Тобто, ціна ділянки у декларації була занижена у 33 рази.

Схожа ситуація і з автівкою Тойота Кемрі. На момент придбання, зазначив у декларації Герсак, вона коштувала 600 тисяч гривень. Проте, ціни на даний автомобіль в офіційного дилера стартують від 786 тисяч.

Як живуть Українські СБУшники_11

Зазначимо також, що зарплатня Віталія Герсака, згідно з декларацією – 40 тисяч гривень на місяць. Його дружина доходів не має. Мати Герсака – бухгалтерка на пенсії. Теща, за даними програми, останні 10 років ніде не працювала.

Голова Черкаського СБУ Погасій Юрій Миколайович задекларував три квартири в Черкасах площами 109,3, 71,2 і 43,8 кв. м, дві земельні ділянки в Черкасах та області, недобудовану квартиру тестя в Києві площею 72,3 кв. м, а також чотири авто: Renault Koleos 2010 р.в, BMW 525i 2001 р.в, Renault Wind 2011 р.в. і Nissan Leaf 2016 р.в. Готівкою він зберігає 3000 доларів і 250 тис. грн, а на банківських рахунках тестя та дружини – 70 тис. євро і майже 290 тис. грн.

Начальник Харківського УСБУ Дудін Роман Володимирович задекларував лише земельну ділянку в Київській області, не маючи при цьому де жити, в тому числі немає недобудов. Водночас фактичним місцем проживання вказано Харків. Його дружина їздить на Volvo XC60 2012 р.в, а свою автівку СБУшник продав минулого року, проте пише, що невідомо кому. Разом із дружиною готівкою вони зберігають 40 тис. дол.

Маємо підозру що Роман Володимирович разом з дружиною проживають у її автівці чи в наметі на земельній ділянці в Київській області, проте останній варіант виглядає дуже фантастично, адже Роман Володимирович мав би щодня їздити з Київської області до Харкова на роботу.

Керівник УСБУ Хмельниччини Ігор Іванович Вуїв має службову квартиру в Тернополі площею 66,6 кв. м і 6 земельних ділянок у Тернопільській області. Фактично Вуїв вказує, що живе в Хмельницьку, але не зазначає, де саме, бо жодного житла в місті незадекларовано. Користується двома автівками дружини BMW 520 2008 р.в. і Mercedes-Benz A170 2008 р.в. Готівкою мав 5000 дол.

Керівник УСБУ Львівщини Юрій Олегович Гончаров задекларував садовий будинок у Сумах площею 61,5 кв. м і три земельні ділянки – у Сумах, Сумській області та Львівській області. СБУшник має автівку Mercedes-Benz GLK 220 CDI 2013 р.в. Збережень немає, за минулий рік заробив майже 580 тис. грн.

Дуже цікавою є біографія Юрія Олеговича, за останні три роки генерал-майор Гончаров очолював УСБУ Сумщини, Чернігівщини та Львівщини.

Крім того, Гончарова звинувачували в тому, що він боровся з “Євромайданом” у Львівській області, та був звільнений після “Революції Гідності” у 2014 році.

Також Гончарова підозрювали у “кришуванні” контрабанди на Львівщині та Чернігівщині, зазначаючи що через кілька місяців роботи в УСБУ на Чернігівщині він придбав Mercedes-Benz GLK.

Як живуть Українські СБУшники_13

Начальник УСБУ в Тернопільській області Юрій Борейчук вказав, що взагалі проживає в Київській області, хоча працює в Тернополі. Так, у нього в декларації квартири в Києві площами 74,2; 78,9; 101,6; 103,3; і 103,7 кв. м, житловий будинок з землею в Гореничах Києво-Святошинського району площею кв. м 218,7 і земля в Лебедівці Вишгородського району Київської області.

Також СБУшник задекларував дві автівки BMW X3 2016 р.в. і Toyota Land Cruiser 2012 р. в. Все це майно, крім квартири в 74,2 кв. м зареєстровані на дружину Борейчука Світлану. Його дружина має корпоративні права та є бенефіціарним власником ТОВ «Київтрансбуд» і «НБМ-Груп». Готівкою посадовець СБУ зберігає 950 тис. грн, а його дружина 45 тис. дол, а на банківських рахунках – лише 160 тис. грн. Зазначимо, що журналісти програми «Схеми» у 2017 році побачили СБУшника Борейчука на Toyota Land Cruiser за 70 тис. Дол.

Юрій Борейчук на Land Cruiser
Юрій Борейчук на Land Cruiser

Керівник УСБУ на Волині Павло Данюков вказує, що проживає в Києві та має там квартиру площею 74,6 кв. м, а також дві земельні ділянки в Київській області. Пересувається працівник спецслужби на мотоциклі Yamaha XV1900 2010 р.в. Разом із дружиною вони мають готівкою 112 тис. дол, а на банківських рахунках – 141 тис. грн.

Голова Вінницького управління СБУ Анатолій Денисенко зазначив, що проживає в Києві. В столиці він має дві квартири площами 100,1 кв. м і 55,4 кв. м, будинок в Зазим'ї Броварського району Київської області площею 473,8 кв. м та три земельні ділянки в цьому населеному пункті. Денисенко має три авто: УАЗ 31514 1998 р.в, ИЖ 2715 1989 р.в. і Mitsubishi Pajero Wagon 2009 р.в. Також він з дружиною має акції ПрАТ «Тодеф». Разом сім'я зберігає готівкою півмільйона гривень.

Очільник УСБУ в Одеській області Віталій Харченко проживає в орендованій квартирі в Одесі, має службову квартиру в Києві площею 46,3 кв. м, дві земельні ділянки в Вінницькій області та житловий будинок там. Їздить він на автомобілі Audi A6 2008 р.в. Загалом сім'я зберігає 40700 дол. і 120 тис. грн, а на банківських рахунках – 74 тис. грн.

Начальник Чернівецького СБУ Віталій Монастирецький задекларував квартиру в Житомирі площею 64,7 кв. м, три земельні ділянки та житловий будинок в Житомирському районі площею 170,7 кв. м. За даними його декларації, він проживає на Житомирщині, хоча працює в Чернівцях. Також подружжя має дві автівки Citroen C4 2012 р.в. і Volkswagen Tiguan 2017 р.в. Готівкою вони зберігають 5000 доларів і 300 тис. грн.

Керівник УСБУ в Запорізькій області Борис Безрукий має квартиру в Києві площею 83,8 кв. м, квартиру в Івано-Франківську площею 84 кв. м, 5 земельних ділянок у Київській області, а також будується житловий будинок в Бучі Київської області площею в 408 кв. м. Проживає Безрукий в Запоріжжі, проте де саме не вказав. Також у нього автівка Suzuki Grand Vitara 2005 р.в.

Але більшість керівників СБУ в регіонах хоча б подали декларації, чого не скажеш про керівний склад Служби Безпеки України.

Заступники голови Служби безпеки України Івана Баканова, наплювали на вимоги антикорупційного законодавства, досі не подали електронні декларації, пише Центр протидії корупції. Це Василь Малюк і Олекснадр Якушев.

Василь Малюк є першим заступником голови СБУ, очолює сумнозвісне Управління "К" - підрозділ по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю. Управління має непритаманні спецслужбі функції, а його співробітників неодноразово звинувачували у тиску на бізнес.

Не подав декларацію і колишній очільник Управління "К" Дмитро Нескромний, який очолював його з листопада 2019 по березень 2020 року, тож мав звітувати про власні статки до публічного реєстру.

Резюмуючи отриману інформацію можемо сказати що НАЗК з'явилося дуже багато додаткової роботи по перевірці декларацій працівників Служби Безпеки України.

І хоча закон зобов’язав працівників СБУ, окрім оперативного складу, подавати декларації про свій майновий стан, вони як справні спецагенти, приховують своє майно та статки, записуючи його на родичів чи зовсім не вказуючи його у деклараціях.

Тільки з наведеного переліку знайдеться з десяток СБУшників для проведення ретельної детальної перевірки майнового стану. А по деяких можна оформлювати протоколи про корупцію прямо сьогодні.

Читайте також:
Полтава
30 березня мер Полтави Олександр Мамай подав декларацію про доходи своєї родини за минулий рік.
31.03.2021, 10:35
Новини
Родина міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Ігоря Петрашка за рік примножила власні статки.
26.03.2021, 12:15
Виміри
В Офісі президента пояснили чому не підірвали чотири мости через Чонгар на початку війни
09 травня, 15:46