Які таємниці ховають земні моря та океани?
Водойми покривають 71% поверхні нашої планети та містять 99% запасів усієї живильної рідини для існування флори та фауни.
На загал у світі налічується 63 моря та 5 океанів, їхня середня температура обрахована показником у +3,5°C, а ще у морській воді Світового океану міститься близько 20 мільйонів тонн розчиненого у ній золота.
Отже, згідно з доведеними низкою міжнародних дослідників даними, найчистішим морем Землі є море Ведделла, яке омиває узбережжя Антарктиди, натомість найглибше море – Філіппінське, чия максимальна глибина складає: 10 265 метрів.
А Саргасове море займає найбільшу площу з усіх морів землі й це єдине море без берегів, розташоване посеред Атлантичного океану на Схід від США.
Найменше за розмірами – Біле море, а найтепліше – Червоне море, куди не впадає жодна річка тому у морській воді міститься така кількість солі, що витягнувши її на поверхню, можна було б покрити багатометровим у товщину шаром увесь суходіл.
Прикметно, що хвилі у Червоному морі можуть досягати висоти у 40 із лишком метрів, особливо небезпечними для суден визначено дослідниками так звані "блукаючі хвилі".
Але вищенаведений перелік розкритих таємниць земних морів не є вичерпним:
- найхолоднішим є Східно-Сибірське;
- найдрібнішим – Азовське або ж Озівське море, глибина якого ніде не перевищує 13,5 метрів;
- моря-озера, що не мають виходу до Світового океану – Каспійське та Аральське;
- натомість з усіх морів світу Середземне море омиває найбільше держав.
Важливо розуміти, на морському дні є гарячі гейзери, котрі вивергають нагріту до 300-400°C воду, але рідина не закипає через жахливий за рівнем тиск.
У цілому ж моря та океани містять 99% всього життєвого простору Землі (бо саме життя вперше зародилося саме у воді! – прим. ред.), а тому 75% найбільших міст світу розташовані на узбережжі, скажімо, такі мегаполіси, як Токіо, Нью-Йорк і Кейптаун.
Окремо слід додати, що 80% населення планети мешкає на відстані не більше 100 кілометрів від берега моря чи океану, навіть попри наявні небезпеки у вигляд наступних стихійних лих: цунамі, водні смерчі, повені, кількамісячні мусони.