З російсько-української війни немає виходу за принципом «win-win»

Опінії
25 вересня, 07:18
З російсько-української війни немає виходу за принципом «win-win»
Фото: Facebook

Головна проблема цієї війни — її глобальний вимір. А ще вибір, якого одні гравці не роблять, інші ж користуються пасивністю і страхом.

Професор, блогер, філософ, перекладач та громадський діяч

Засаднича теза стосовно російсько-української війни, якої не визнають —  бо лячно — західні політики й більшість експертів, полягає у тому, що із цієї війни немає виходу за принципом «win-win». Так уже карти лягли на стіл.

Іншими словами, немає жодного виграшу росії, який не був би водночас поразкою України, і навпаки. З цієї ж причини, неможливий і сценарій «обидві сторони програли», бо кожен програш України автоматично є виграшем РФ.

Щоправда, тут можна зманіпулювати, занизивши планку для України: мовляв, вона виграла вже тим, що «росія не досягла у цій війні всіх своїх цілей». Про що ми регулярно й чуємо з усіх прасок.

Вовки овець поїли, але не всіх. Отже, і вовки відносно ситі, і вівці відносно цілі.

Можна спробувати продати це як «win-win», але виходить не дуже (і підозріло нагадує російську класику: «Скажи ещё спасибо, что живой»). А якщо відкинути цю маніпуляцію й оцінювати виграш/програш від стартової позиції перед початком великої війни, насправді тут є лише два виходи: або програє росія, або Україна.

Проте програш росії — це негайний кінець влади путіна та, цілком імовірно, влади Кремля, а тому путін насправді буде воювати, поки не помре, або поки все у РФне почне валитися аж так, що йому стане не до війни. (Це також теза, яку багато кому лячно визнати, тому краще don't look up).

А схилити Україну на частковий програш, який буде подано як частковий виграш, досі не виходить. Тому знову й знову зусилля західного політикуму спрямовані на розв'язання нерозв'язної проблеми: як би так зробити, щоби путін «сам визнав» нераціональність (що?!) подальшої війни та погодився б її припинити на якихось-то там умовах.

Хоча насправді ця нерозв'язна проблема — лише ширма, яка прикриває страх перед реальною проблемою. Тобто, яка сторона у цій війні має програти, щоби цей програш мінімізував поточні та подальші ризики для Заходу.

Наскільки видно, Заходу комфортно думати, що ця війна саме за територію, як і всі імперські війни минулого, зокрема всі без винятку війни росії. Тому здобута росіянами українська територія вважається перемогою, все решта — лише ціна перемоги.

І наостанок, для роздумів. Якщо Україна програє бодай щось, це автоматично означає, що росія «програла» лише у тому сенсі, що не виграла так багато, як планувала.

Схильний міркувати, що Заходу загалом здається, що програш України буде менш ризикованим, у сенсі уникнення глобального конфлікту. Але це не так, вірніше, зовсім не так.
Читайте також:
Війна
Армія США створить тимчасові бази вздовж південно-західної гряди островів Нансей у Японії та на Філіппінах.
25 листопада, 17:16
Світ
Він має захистити населення у тому випадку, якщо бойові дії прийдуть на іспанську територію.
23 листопада, 08:03
Війна
Німеччина готується до війни, а США до обміну ядерними ударами
21 листопада, 17:45
Політика
У КНР не перший день п'ють заспокійливі препарати після оголошення результатів виборів у США. Пекін готується до протистояння з Вашинґтоном.
10 листопада, 14:03
Світ
Контури глобального конфлікту окроплені українською кров'ю. Як скоро проллється кров європейців та американців — питання часу.
07 листопада, 12:30
Війна
Деякі експерти вважають, що епоха миру в Європі закінчилася з нападом московії на Україну.
17 жовтня, 15:43