За 2022 рік лише 38 депутатів добровільно подали майнові декларації
У 2021 році майнові декларації подали 53 нардепи.
Про це повідомляє рух Чесно з посиланням на дані отримані від НАЗК наприкінці вересня 2023 року.
Найбільша кількість добровільних декларацій надійшла до НАЗК від фракції влади – "Слуги народу", а за відсотком від загальної чисельності фракції чи групи – від представників "Відновлення України" та "Довіри".
Серед керівництва Верховної Ради декларації подав лише голова ВРУ Руслан Стефанчук — за обидва роки. Серед керівництва парламентських фракцій декларацію подав лише голова монобільшості Давид Арахамія, за обидва роки.
У 2022 році від представників партії "Батьківщина" не надійшло жодної майнової декларації.
Нагадаємо, Верховна Рада ухвалила законопроєкт № 9534, який передбачає відкриття декларацій. Реєстр е-декларацій відкриють через 60 днів після набуття чинності законом, оскільки є спецкатегорії декларантів — військові, полонені, люди, які перебувають на окупованих територіях або постійно працюють на території ведення бойових дій, декларації яких уже наявні в системі, але їх необхідно вилучити з публічного доступу для гарантування безпеки таких осіб.
За ухваленим законом, декларанти зобов’язані подати декларації до 31 січня 2024 року за попередні роки та до 31 березня 2024-го за поточний рік.
Водночас ухвалений законопроєкт має низку сумнівних правок, зокрема дозвіл не вказувати у деклараціях орендовану нерухомість до 75 м², якщо витрати на неї компенсуються, а також НАЗК не перевірятиме інформацію з декларацій, яка вже була перевірена раніше і в якій не було виявлено порушень.
Крім того, Верховна Рада не підтримала вимогу про декларування позаштатних радників Офісу президента та уповноважених президента.