За рік Україна опустилася на одну позицію у світовому «Індексі свободи преси»

Наразі Україна посідає 62-е місце.
У 2025 році Україна посіла 62-ге місце в «Індексі свободи преси» міжнародної правозахисної організації «Репортери без кордонів» (RSF), опустившись на одну позицію в рейтингу.
Про це йдеться у звіті організації.

У дослідженні вказують, що глобальний стан свободи преси перебуває на безпрецедентно низькому рівні й уперше в історії Індексу класифікується як «складний».
У 2025 році середній бал усіх оцінюваних країн опустився нижче 55 балів, потрапивши в категорію «складна ситуація». 112 країн зі 180 знизили свої загальні бали в Індексі.
Україна цьогоріч опинилася на 62-й сходинці, опустившись на одну позицію за рік. Вона випередила Бразилію (63-тє місце), Кот-д'Івуар (64-те) та Андорру (65-те), а також незначно поступилася Південній Кореї (61-ше).
Правозахисники вказують, що російське вторгнення зробило доступ до перевіреної інформації в Україні важливішим, ніж будь-коли.
За даними дослідження, приблизно 90% редакцій виживали завдяки допомозі, переважно зі США.
«Припинення цієї допомоги поставило під загрозу надійне висвітлення російських воєнних злочинів та корупції, тоді як кремль має значні засоби для поширення своєї пропаганди», — йдеться в дослідженні.

В організації наголосили, що в той час, коли свобода преси переживає тривожне зниження в багатьох частинах світу, один важливий, але часто недооцінений фактор серйозно послаблює медіа — це економічний тиск.
Значною мірою це пов'язано з концентрацією власності, тиском з боку рекламодавців та фінансових спонсорів, а також державною допомогою, яка обмежена, відсутня або розподіляється в непрозорий спосіб.
Незалежні видання в Європі та Центральній Азії стикаються з безпрецедентною економічною кризою, що посилюється різким припиненням американської допомоги та зростальним впливом російської пропаганди
Про «Індекс свободи преси»
Це щорічний рейтинг країн, що публікується у Всесвітній день свободи преси міжнародною правозахисною організацією «Репортери без кордонів», який базується на її оцінці власних відомостей щодо свободи преси у світі.
Він покликаний відобразити ступінь свободи журналістів, новинних організацій та інтернет-користувачів у кожній країні, а також зусилля, яких докладає влада для дотримання цієї свободи.
У Держдепі США у 2024 році заявили, що влада обмежує свободу слова в Україні.
У квітні Державний департамент США опублікував «звіт про стан справ із правами людини в Україні».
Наводимо переклад цієї частини звіту Держдепу США:
Конституція та закон передбачали свободу вираження поглядів, у тому числі для преси та інших ЗМІ, але влада не завжди поважала ці права.
Президент Зеленський підписав указ про введення воєнного стану в лютому 2022 року після повномасштабного вторгнення росії в Україну, що дозволило подальше обмеження ЗМІ та свободи ЗМІ.
Наприклад, національний телемарафон — змінна платформа каналів, які дотримуються урядової лінії щодо репортажів про війну — забезпечив безпрецедентний рівень контролю над телевізійними новинами у прайм-тайм.
На додаток, деякі ЗМІ повідомили про відсторонення від вигідних контрактів на наземне мовлення та тиск з боку Офісу президента ще навесні 2022 року.
Уряд забороняв, блокував або накладав санкції на ЗМІ та окремих журналістів, які вважалися загрозою національній безпеці або які висловлювали позицію, яка, на думку влади, підривала суверенітет і територіальну цілісність країни.
Деякі оратори, які критикували уряд, також були занесені до чорного списку урядових програм новин.
Журналісти-розслідувачі, які критикували уряд, інколи ставали мішенню негативних кампаній у соціальних мережах, іноді через дружні до уряду канали. Інші практики продовжували впливати на свободу ЗМІ, включаючи самоцензуру.
Натомість на єдиний ЗелеМарафон Зеленського-Єрмака у 2025 році виділили 640 мільйонів гривень платників податків.
Поки військові та волонтери власними зусиллями збирають донати для закриття «дірок по необхідності», на екранах Зелемарафону продовжують дискутувати всі, кому не лінь, про ті чи інші події, значною мірою нав’язуючи суспільству ілюзію за рахунок бюджетних коштів.