«За Союзу спорт був політикою. В Україні цього не вистачає» – Світлана Копчикова, світова чемпіонка з плавання

ПОЛТАВА
27.06.2016, 14:00
 «За Союзу спорт був політикою. В Україні цього не вистачає» – Світлана Копчикова, світова чемпіонка з плавання

Світлана Копчикова, 49 років, радянська й українська плавчиня, учасниця Олімпійських ігор, чемпіонатів Європи. Народилася в Черкасах, у віці 4 років сім’я переїхала в Полтаву. У 6 років записалася на плавання в басейн «Дельфін».

У 8 років виконала ІІІ дорослий розряд із плавання. За рік – виконала ІІ розряд, потім – І. В 11 років здобула звання кандидата в майстри спорту. У 12 – майстра спорту з плавання. На той час у Радянському Союзі було всього двоє майстрів спорту з плавання у цій віковій категорії.

Досягнення: дворазова чемпіонка Юнацької першості Європи (1982). Майстер спорту СРСР міжнародного класу(1983). Чемпіонка міжнародних змагань «Дружба — 84» (1984). Триразова чемпіонка Всесвітньої літньої універсіади (1985). Призер Кубка Європи (1987) у Монако. Учасниця XXIV Олімпійських ігор у Сеулі (1988). 26-разова чемпіонка СРСР (1981–1990). 5-разова рекордсменка СРСР (1984). Багаторазова призерка першостей СРСР. 35-разова рекордсменка УРСР (1981–1990).

Встановлений нею рекорд України на 100 метрів вільним стилем тримався 18 років.

Спеціалізувалася на плаванні вільним стилем, комплексному плаванні, батерфляї та естафетах.

 «За Союзу спорт був політикою. В Україні цього не вистачає» – Світлана Копчикова, світова чемпіонка з плавання_1

– На плавання пішла першокласницею в 7 років. На один із уроків фізкультури до нас в школу завітала тренерка Селюкіна Ірина Анатоліївна. Запропонувала охочим піти поплавати в басейн замість звичайного уроку фізкультури в школі. Так я почала займатися плаванням. Потім припинила заняття через хворобу. Коли одужала, соромилася йти в басейн знову, бо багато пропустила.

– За рік, коли я була вже в 2-му класі, Ірина Анатоліївна знову прийшла до нас у школу. Наполягала, що мені треба займатися плаванням. Сказала матері, що Свєта, можливо, стане олімпійською чемпіонкою.

– Пам’ятаю, щоліта хизувалася перед однолітками в дворі, що виконувала нормативи й отримувала розряди з плавання. Після 2 класу говорила їм, що виконала ІІІ розряд. За рік сидимо в тій же компанії, кажу, що в мене вже ІІ розряд, ще через рік – І.

В 11 років Світлана виконала норматив на звання кандидата в майстри спорту з плавання на. тренувальному зборі в харківському спортклубі «Эхо». Це було відділення тодішньої ленінградської школи плавання «Экран». Тренери дивилися за результатами вихованців, відбирали спортсменів для подальшої підготовки до чемпіонатів.

– Після того, як здобула звання кандидата в майстри спорту в Харкові, мене залишили там на 4 роки. Тренувалася в місцевому спортклубі «Ехо». Там був один із кращих басейнів у Європі. Жили в пансіонаті, тренувалися, харчувалися. За це виплачували стипендію. На свята нас відправляли додому. Квитку туди й назад нам купували. Усе – за кошти держави. Зараз цього клубу немає.

Світлана згадує, що за радянської системи тренування спортсменів особлива увага приділялася саме харчуванню. Це – один із факторів, що впливає на показники. Тоді в усіх команд був лікар-дієтолог, що вираховував калорії. Раціон був різноманітним і збалансованим, зазначає спортсменка. Часто давали молочну кашу, котлети, м'ясо, вітамінні салати. До чаю обов’язково – масло, ковбасу, твердий і звичайний сир або сметану – кальцевмісні продукти. У радянській збірній на сніданок обов’язково давали велику ложку червоної ікри, а на вечерю – чорної. Вона містить багато корисних мікроелементів.

– Зараз в Україні юні спортсмени-початківці, якщо можна так сказати, покинуті самі на себе. Спортивна форма, екіпірування, їжа, поїздки на змагання – за кошт батьків. Подруга недавно відправила 11-річного сина на змагання з боротьби. Дала 300 грн на харчування в іншому місті. Хлопчина накупив солодощів, газованої води, чіпсів. За перші два дні спустив усі гроші. За день перед турніром просив хліба в інших дітей. У результаті – вийшов на змагання голодним і знепритомнів. Та дитина не винна. Звісно, що він не зумів правильно розподілити гроші в такому віці. Проблема, що держава недостатньо фінансує харчування юних спортсменів. Немає дешевих їдалень, у яких дитина могла б тричі на день повноцінно поїсти на виділені з бюджету добові.

– Тренери зі своєї мізерної зарплатнею чим можуть допомагають дітям. Та це не вихід. Що їм залишається – просити на харчування команди гроші в батьків? Ті самі отримують невеликі зарплати, щоб здавати по півтисячі на їжу для своїх малих. Вони фізично не зможуть утримати дітей-спортсменів. Також плавчиня розповідає, що за СРСР держава повністю забезпечувала збіринків формою та виплачувала стипендії спортсменам. Часто такі стипендіє дорівнювали зарплатам молодих лікарів та інженерів.

– Із 1981 року мала стипендію 120 руб. Тоді це була зарплата лікаря за місяць роботи. Найбільше у період виступів за зібрну отримувала 250 грн. Тоді це були великі гроші. До прикладу, зараз спортсмени в збірній отримують близько 2000 грн.

– Також видавали форму – два костюми щороку. І досі в шафі зберігаю 20 новеньких. Пообіцяла директорці полтавського музею віддати кілька в їхній фонд. Також забезпечували двома кросівками на рік. Стільки ж виділяли окулярів для плавання, шапочок і тапок. Ще – п’ять купальників й один теплий халат. На Олімпіаду збірників безкоштовно одягали в парадні костюми. Зараз олімпійцям також виділяють форму – та кількість спортсменів, що беруть участь в Олімпійських іграх зменшилася в рази в порівнянні з радянським періодом.

Спортсменка розповідає, що за СРСР були лозунги «Спорт вне политики», «Спорт – это мир». Та зазначає, на її думку – спорт був саме політикою. У його розвиток вкладали значні суми коштів.

– На наших (радянських – ред.) переможців дивилися й розуміли престиж країни. Зараз таку політику ми бачимо в Америки та Китаю. В Україні, на жаль, усе кинуто на вітер. Спортсмени й тренери виїжджають закордон. У нас є великий потенціал, багато талановитих дітей, фахових тренерів. Не вистачає державної зацікавленості, підтримки. Передовсім, фінансової.

Читайте також:
Полтава
На фасаді Ліцею імені Тараса Шевченка встановили пам'ятні дошки сімом воїнам. Усі вони свого часу були учнями й випускниками закладу.
11:45
Полтава
Небайдужі українці прагнуть не просто наблизити мир, а й усіляко звільнити наші землі від ворога. Тому передають на передову різну допомогу.
07:01
Полтава
Чергова громада Полтавського краю увічнила пам'ять своїх полеглих на передовій земляків. Козацький хрест нагадуватиме про їхній Чин.
13 грудня, 20:36
Полтава
Годі чекати, поки все налагодиться само собою. Запам'ятайте аксіому життя: до змін може привести лише Дія!
11 грудня, 20:32
Полтава
Банда українофобів на всіх щаблях влади захопила державний апарат України. Прифронтова Полтавщина також у лабетах корумпованих блазнів.
11 грудня, 19:23
Полтава
Працівники бюджетної сфери буквально по монеті назбирали 6000 гривень. Вказану суму передадуть для нагальних потреб поранених фронтовиків.
10 грудня, 06:06