Здоровий сон покращує імунітет — німецькі науковці

12 березня, 14:55
Здоровий сон покращує імунітет — німецькі науковці
Фото: Science Direct

Учасники дослідження, віком 18-30 років, перебували під постійним наглядом протягом двох 24-годинних сеансів. Вони спали вночі по 8 годин.

Науковці із Тюбінґенського університету, Мюнхенського університету та Любецького університету з'ясували, що сон, серед іншого, стимулює імунну систему людини. Результати експерименту, в якому брали участь 7 чоловіків і 7 жінок, виклали у журналі Brain, Behavior, and Immunity.

Протягом кожного періоду науковці кілька разів вимірювали концентрацію у крові піддослідних Т-лімфоцитів. Тобто тих клітин, які відіграють важливу роль у роботі імунної системи.

Під час одного із сеансів дозволялося спати не більше 8 годин (кров збиралася катетером на передпліччі, не порушуючи сну), а під час іншого цілком здорові люди могли лежати у ліжку, дивитися телевізор, слухати музику, розмовляти з експериментатором. Усе для того, щоби зменшити дію мелатоніну, але не засинати.

Між сеансами проходило мінімум 4 тижні, умови експерименту «вирівнювалися» таким чином, щоби деякі з учасників не піддавалися дії чинників, які не впливали на решту. Наприклад, жінки приїжджали до лабораторії в одну й ту саму фазу менструального циклу.

Виявилося, що результати аналізу крові багато в чому залежали кількості сну: у піддослідних, які вночі спали, покращилася здатність Т-клітин мігрувати до лімфатичних вузлів. Саме там імунний захист «тренується», коли в організм потрапляє (наприклад, внаслідок вакцинації) антиген — речовина, яка розцінюється як чужорідна.

Вирішальними чинниками, котрі викликали таку поведінку лімфоцитів, науковці назвали гормон росту та пролактин: вищий їхній рівень був у тих учасників дослідження, які вночі спали не менше 7 годин. Ці речовини можна використовувати для стимулювання імунної реакції організму після вакцинації.

Своєю чергою, медіаагенція «Останній Бастіон» нагадує читачам, що сон — ключовий поживний елемент у захисті від хвороби Альцгеймера. Глибокий сон захищає мозок від ейродегенеративного регресу, який знищує клітини.

Читайте також:
Світ
Американські науковці знайшли нову причину невиліковного захворювання. З'ясувалося, що проблема у збільшенні крапель жиру у клітинах мозку.
17 березня, 14:53
Життя
Здавна людство досягло великого прогресу у діагностиці та лікуванні сухот. Це інфекційне захворювання викликають палички Коха.
15 березня, 19:17
Життя
Дерматологи з лікарні Ханчжоу Чжецзянського медичного університету приголомшили дослідженням. Виявилося, що алопеція залежить від бактерій.
13 березня, 07:10
Життя
Біологи з'ясували: деякі ґрунтові й озерні бактерії високогірного азійського краю виробляють молекули рифаміцинів, кадаміцинів, хадаміцинів.
04 березня, 22:40
Життя
Міжнародна команда біологів дослідила бібліотеку, яка містить понад 50 мільярдів різних людських антитіл. Протиотруту випробували на мишах.
25 лютого, 16:39
Життя
Раніше лікарям, які надають такі послуги, загрожувало до 13 років ув'язнення. Тепер новий уряд вирішив змінити усталені законодавчі норми.
11 лютого, 07:59