Зелена енергетика в Україні позбавить росію можливості робити енергетичний терор

ЕКОНОМІКА
23.04.2023, 15:15
Зелена енергетика в Україні позбавить росію можливості робити енергетичний терор

Зелена енергетика має найкращу стійкість до російських обстрілів – Українська вітроенергетична асоціація

Україна має вирішити проблеми галузі зеленої енергетики та пріоритетно її розвивати, оскільки вона значно стійкіша до російських обстрілів і таким чином має можливості позбавити росію здійснювати енергетичний терор, - зазначив голова правління Української вітроенергетичної асоціації Андрій Конеченков.

За його словами, аби держава вкладалася у вітроенергію, то блекаутів цього року можна було б уникнути зовсім, адже попри пошкоджені вітряки чи сонячні панелі станції можуть продовжувати генерувати енергію.

«У теплоелектростанцію якщо попадає ракета, то вона перестає повністю працювати. Якщо ракета потрапляє у вітроелектростанцію, то може бути знищена одна турбіна чи дві. Але весь вітропарк пошкодити неможливо. Багато треба ракет», – сказав Конеченков.

Він нагадав, що під час блекаутів у Одеській області функціонували три вітропарки, які працювали на користь країни та зменшували проблему відключень в області.

За словами Андрія Конеченкова, для розвитку вітрової енергетики найбільш перспективними регіонами є Одещина, Херсонщина, Миколаївщина та Запоріжжя, адже за рахунок перепадів температур у морях виникає постійний вітер.

Нагадаємо, що актор, який грає роль президента України Володимир Зеленський заявляв, що завдяки «зеленій» генерації Україна побудує нову та децентралізовану енергосистему, якій будуть не страшні ракетні атаки.

Водночас його заяви не відповідають реальному стану справ. Рівень недоплати підприємствам зеленої енергетики України за 2022 рік складає 50%, з початку 2023 року – більше 35%.

Енергетичне співтовариство має на меті пришвидшити вирішення проблеми виплати 17,8 млрд грн боргів за електроенергію з ВДЕ.


Своєю чергою, "Останній Бастіон" нагадує читачам, що  Тариф на електроенергію для населення може зрости до 2,8 гривні за кіловат.

Один із базових варіантів нових тарифів на електроенергію для населення передбачає підвищення верхнього тарифу з 1,68 грн до 2,4 грн або 2,8 грна за кВт-год, водночас планується зберегти нижній тариф для населення на рівні 1,44 грн за кВт-год, який зараз діє за умови місячного споживання до 250 кВт-год.

Про це голова Нацкомісії, що здійснює держрегулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), Костянтин Ущаповський заявив в ефірі національного ЗелеМарафону.

Більша частина Обленерго та енергорозподільчих мереж в Україні контролюється російськими та проросійськими олігархами та колаборантами із забороненої в Україні партії ОПЗЖ.

Результати передачі стратегічних підприємств в руки "ефективних управлінців" сьогодні кожен українець відчуває на собі.

Олігархи та вороги українського народу, які роками грабували українців, встановлюючи захмарні тарифи на електроенергію, сьогодні заявляють про те, що вони не мають достатньо коштів, щоб відновити енергорозподільчі потужності своїх приватних підприємств.

Варто також зауважити, що у ситуації з зеленою енергетикою помічено олігархічну складову.

З 11 квітня, після тривалої перерви, Україна відновила експорт електроенергії до Європи і навіть встигла на цьому заробити перші гроші.

Однак майбутні доходи вже планують направити на виплату боргів держави за придбану раніше зелену електроенергію.

Про це у коментарі профільному виданню ExPro повідомив Юрій Камельчук, народний депутат, член Комітету ВР з питань енергетики та ЖКП.

Як пояснює видання до 1 січня 2023 року діяла норма, згідно з якою весь дохід від експорту електроенергії ділився порівну по 50% між ДП "Гарантований покупець" та на погашення заборгованості на ринку, що балансує.

На перший погляд, пропозиція здається розумною, адже "Гарантований покупець" заборгував постачальникам "зеленої енергії" 15,3 млрд грн, причому за минулий рік він розплатився на 53,3%, а 2023-го року сплачує 63,4% від необхідного.

Зелена енергетика в Україні позбавить росію можливості робити енергетичний терор_1

Але хто в Україні є основним виробником так званої зеленої енергії? Тобто одержуваної із відновлюваних джерел енергії (ВІЕ) – світла, вітру та інших?

Головними гравцями на цьому ринку традиційно є великі бізнесмени і найчастіше вони ж і політики, що пояснюється "турботою" держави, яка платить за енергію з ВДЕ вищу ціну — не менше 0,14 євро або близько 5,5 грн за 1 кВт/год.

Гроші отримає Ахметов.

Вторгнення московії кардинально змінило структуру ринку електроенергії з ВДЕ. Так, українська вітроенергетика, розташована в основному на півдні, згідно з даними ООН виведена з ладу на 90% через пошкодження або захоплення територій ворогом.

У результаті із 5 головних гравців на ринку "зеленої енергії" залишилися фактично лише двоє.

Зокрема, китайська компанія CNBM володіє сонячними електростанціями, побудованими в Криму ще братами Клюєвими, які раніше втекли до росії. Щоправда, з початком війни навряд чи ці СЕС могли експортувати енергію в Україну.

Інший гравець – компанія "Віндкрафт Україна" шведських бізнесменів Карла Стурена та Йохана Бодена, також піде "мимо каси", адже їх шість вітропарків зосереджено в районі тимчасово окупованого Скадовська в Херсонській області.

Проблеми і в інвестора Річарда Дейтса, власника інвестиційного фонду VR Capital Group, щоправда, свої проекти в Україні компанія почала згортати ще 2021-го року.

В результаті, основним вигодонабувачем можливого рішення держави направити 50% доходу від експорту електроенергії на оплату боргів, може виявитися один із найбагатших українців та власник приблизно 25% української енергетики Рінат Ахметов.

Крім 80% енергопотужностей на базі ТЕС, Ахметов володіє приблизно 25% потужностей "зеленої енергетики". Зокрема, йому належить фірма ДТЕК ВІЕ. На сайті компанії активно розміщуються новини про відновлення підприємств групи, тут і вихід на роботу з 50% потужністю Трифонівської сонячної електростанції на Херсонщині та запуск Тілігульської вітроелектростанції. Очевидно, бізнесмен поспішає закріпити свою майбутню монополію та розширити свою частку на ринку енергії з ВІЕ, де він і так займає перше місце.

Пів мільярда гривень на місяць для Ахметова

На які суми може розраховувати Рінат Ахметов та його ДТЕК ВІЕ від експорту української електроенергії?

У Міністерстві енергетики України розраховують отримувати близько 70 млн дол. щомісяця від експорту електроенергії, з яких 50% або 35 млн дол. можуть надходити "Гарантованому покупцю".

Зараз складно сказати, яка частина від цієї суми може піти ДТЕК ВІЕ, адже хоча частка у виробництві "зеленої енергії" у компанії близько 25%, у грошовому відношенні скажімо в 2019 році компанія отримала близько 30% від виплат державою за "зеленим тарифом" ".

З урахуванням виведення з ладу з початком війни більшості великих конкурентів, найімовірніше, ДПЕК ВДЕ отримуватиме близько 50% від 35 млн дол на місяць, які перераховуватимуть ДП "Гарантований покупець". Тобто мова може йти про близько 18 млн дол. або близько 660 млн грн.

Ще одним додатковим джерелом доходів для Ріната Ахметова може стати плановане з 1 травня підвищення тарифів на електроенергію для населення, при якому за 1 кВт/год можуть запропонувати платити до 2,5 грн за той же кіловат.

Читайте також:
Політика
В Україні найближчими місяцями почнуть знову відключати електроенергію
19 квітня, 11:55
Економіка
Александр де Кроо переконаний, що «атомна голка» Кремля висмоктує всі соки з європейської енергетики. Цьому слід нарешті покласти край.
25 березня, 07:18
Війна
Зранку росіяни влучили по ДніпроГЕС — найбільшій гідроелектростанції України. Запорізька АЕС на межі блекауту.
22 березня, 09:00
Політика
Задля виконання плану НАК «Нафтогаз» та АТ «Укргазвидобування» закачали до підземних сховищ неякісний газ.
23.12.2023, 09:15
Опінії
Критичні фактори успіху команди ГПУ «Шебелинкагазвидобування»
14.12.2023, 13:00
Війна
Чи є в «Укренерго» необхідний запас міцності?
21.09.2023, 13:35