Зеленський французькій пресі: відмова від українських земель — «дуже складне питання»
Виконувач обов'язків президента заявив, що нині Україна нездатна повернути всі свої міста й села, окуповані РФ. Причина — слабкість влади.
Про це свідчить розмова Володимира Зеленський із журналістами видань Le Monde, Libération, L'Equipe та Agence France-Presse під час візиту до Рівного. Він вважає, що відкрити шлях до перемовин із РФ допоможе КНР, комуністичному режимові якого байдуже на долю українців.
«Найвеличніший лідор світу й сучасності» (за версією Андрія Єрмака) переконує іноземців у неспроможності визволити Південь і Схід. Звісно, що у цьому Зеленський ображено перекладає всі провини виключно на Захід, але аж ніяк не бере відповідальність на себе і команду своїх «слуг»:
– Росіяни продовжують наступати у Східній Україні. Чому вони відвойовують позиції?
– Є кілька причин. Вже ні для кого не є секретом, що ми підготували 14 бригад. Бригади, які ми хотіли оснастити зброєю для захисту нашої території та встановити ротацію, давши солдатам можливість відпочити та отримати заміну. Якщо з 14 бригад буде оснащено лише три, чи зможемо ми зупинити росіян? Ми дуже вдячні за допомогу, яку нам надали [партнери України — прим. ред.], за всі ці мільярди. Але як ми можемо проводити ротацію, якщо бригади порожні?
Друга причина — і це те, з чим ми маємо змиритися, — у тому, що росіяни бояться відступати. Якщо вони відступлять, то їх уб'ють. Це абсолютна правда. Ми ніколи не можемо собі цього дозволити, ніколи. Немає сенсу боротися за людське життя, не зберігши його. Росіяни не хочуть про це думати, а путін байдужий, він не рахується із загиблими.
Третя причина — неможливість використовувати зброю так, як ми вважаємо за потрібне. Неможливість використовувати всю нашу зброю, щоби зупинити ворога — це серйозна проблема. Що ви зробили б на нашому місці? Дозвольте мені навести дуже простий приклад: місто Харків атакують ракетами із Білгорода. Скільки б у нас не було «Петріотів» або інших систем [ППО — прим. ред.], вони не захищають нас повністю. Навіть Київ — місто захищене, і все одно [ракети — прим. ред.] влучають у ціль.
– Наразі російські збройні сили спрямовують основні ресурси на захоплення всієї Донецької області на Сході України.
– На всьому Східному фронті зараз непросто. Відколи росіяни не змогли загарбати Харків, — а ми розуміємо, що вони цього не зроблять, — їхня головна ціль змінилася. Фронт, на якому вони концентрують свої зусилля, це, звичайно, весь Схід, Слов'янськ, але також і місто Покровськ. Їм також потрібні Костянтинівка із Торецьком, і вони сподіваються захопити Слов'янськ, але поки що це лише плани. Нам потрібні додаткові ресурси ППО, щоби не дати їх літакам завдати удару по нашій території. З ними важко боротися у повітрі, це факт. Їхній [повітряний — прим. ред.] флот більший за наш.
– Ви — батько маленького хлопчика. Що б Ви сказали юному українцю, який боїться бути покликаним до армії та вирушити воювати?
– Ми маємо борг. Ми маємо захищати свою країну. Мета путіна — знищити нас усіх. Ми переживаємо вирішальний момент у нашій історії. Я говорю це не з пафосом, не для книг і не для пам'яті, а для того, щоби ми могли вижити. Україна виборює своє виживання. Якби весь світ думав так само як ми, я впевнений, що ми вже зупинили б їх.
Уся російська система ґрунтується на енергоресурсах, абсолютно вся. Без них вона не виживе, адже путін боїться свого народу та неодноразово говорив про це. Саме тому ми маємо зробити так, щоб народ зрозумів, що таке воєнний конфлікт. Росіян необхідно ізолювати від решти світу, вони повинні зрозуміти, що їхня економіка руйнується, що їхній бізнес не розвивається. Спочатку вони з'їдять усе, що залишилося на росії, а потім з'їдять одне одного.
– Змінилися умови для поновлення перемовин із РФ чи вони залишилися незмінними з українського боку? А саме: попереднє виведення всіх російських військ з українських територій на кордони 1991 року, включаючи окуповані Донбас і Крим.
– Я вважаю, як і більшість країн, що на другому мирному саміті у листопаді мають бути присутні російські представники, інакше ми не досягнемо життєздатних результатів. Я не хочу, щоби вони заважали нам готувати спільний план. Якщо всі хочуть, щоб вони сиділи за столом для переговорів, то ми не можемо бути проти.
Справедливий мир для України має дозволити нам відновити свою територіальну цілісність, але це не означає, що ми маємо це робити виключно за допомогою зброї. Бажано, щоб увесь світ зупинив путіна, щоби кордони були попередньою умовою. Сьогодні ми знаходимося на лінії фронту доти, доки РФ хоче вести війну. А потім ми зможемо розв'язати ці питання дипломатичним шляхом, якщо РФ цього забажає.
– Чи думаєте Ви про можливість поступитися територією?
– Ви повинні розуміти, що будь-яке питання, яке стосується територіальної цілісності України, не може бути вирішене одним президентом, однією людиною чи всіма президентами у світі без українського народу. Це неможливо. Це суперечить Конституції України! І тому це питання стосується лише нас.
Хтось нещодавно сказав: «А що якщо Україна віддасть свої території в обмін на щось, гарантії безпеки, можливо, НАТО, можливо, ЄС тощо?». Таких висловлювань може бути багато, але ти маєш розуміти, що офіційно Україні ніхто нічого не пропонував. І Україна ніколи не віддасть своїх територій!
Влада не має офіційного права віддавати свої території. Щоби це сталося, український народ має цього захотіти. Скажу Вам відверто, що це не найкращий варіант, тому що ми маємо справу із путіним, і для нього, очевидно, буде перемогою, якщо він отримає частину нашої території. Але навіть пізніше, якщо конфлікт буде «заморожений», він зможе повернутись і зробити це знову. Ось, чому це питання дуже і дуже складне.