Зеленський продовжує знищувати українську культурну спадщину

МИСТЕЦТВО
02.11.2023, 08:35
Зеленський продовжує знищувати українську культурну спадщину

Нова стратегія розвитку кіно в Україні загрожує ліквідацією кіноархіву Довженко-Центру.

​​На розгляд Кабінету міністрів винесли «Проєкт Стратегії розвитку кіно в Україні до 2027 року». Це може загрожувати ліквідацією «Довженко-Центру».

Про це повідомляє пресслужба кіноархіву.

Під тиском громадськості Держкіно зімітувало обговорення цього документа, але практично всі зауваження були відхилені.

Запропонований документ навіть формально не є «стратегією», радше «переліком справ», без обґрунтувань і конкретики.

Утім, у цьому переліку справ Держкіно до 2027 міститься цілком прагматичний розділ, що містить загрозу знищення Національного центру Олександра Довженка.

У «стратегію» знову протягують «реорганізацію» Довженко-Центру, замаскувавши її під слово «оптимізація». Хоча план скандального наказу Держкіно «Про реорганізацію», який у судовому порядку був визнаний незаконним, усе ще залишається в силі:

  1. Держкіно продовжує наполягати на створенні окремої державної анімаційної студії, навіть в умовах жорсткого скорочення видатків на культуру.
  2. Держкіно має намір розвивати з нічого «Науковий центр кінематографії України», який не функціонує вже 20 років, і ніколи, власне, не функціонував.
  3. Держкіно планує окремо створити Державний фонд фільмів – тоді як саме Довженко-Центр історично був створений з метою консолідації й розвитку українського фільмофонду, відновлення, реставрування, збереження, популяризації творів національної та світової кінематографічної спадщини, і незмінно виконує ці функції протягом майже 30 років.

Замість ліквідувати недіючі державні підприємства та установи, у «стратегії» пропонується фактично ліквідувати Довженко-Центр, єдину живу інституцію серед підпорядкованих Держкіно.

Функції Центру хочуть розподілити між групою неспроможних установ, вливаючи під час війни у них державний ресурс.

У Довженко-Центрі вважають небезпечним схвалення «Стратегію розвитку кіно» у запропонованому вигляді, оскільки навіть перелічені пункти матимуть наслідки для євроінтеграційних процесів, культури, освіти та національної безпеки в цілому.

Проєкт має бути відкликаний. Повернутися до розробки стратегії стане можливим після перезавантаження керівництва Держкіно, яке підважує всі демократичні процедури і запускає руйнівні процеси в українському кінематографі.

Передсісторія:

2 листопада 2022 року Держкіно звільнило Олену Гончарук з посади директорки Центру. Натомість призначило нову виконувачку обов’язків директорки – Юлію Каждан та новий конкурс на посаду директора.

Як з’ясувалось, нова в.о. директорки не має досвіду управління інституціями культури. Колектив Довженко-Центру не пропустив Каждан на робоче місце.

10 листопада 2022 року у Довженко-Центрі, де розташований найбільший український кіноархів, відбулися обшуки. До будівлі прийшли співробітники прокуратури, поліції та Служби безпеки України.

15 листопада 2022 року Держкіно призупинило реорганізацію «Довженко-Центру» до завершення повного аудиту та обрання нового керівника.

3 червня 2023 року Держкіно скасувало наказ про реорганізацію «Довженко-Центру», а 12 липня Господарський суд міста Києва визнав незаконним наказ Державного агентства з питань кіно про реорганізацію «Довженко-Центру».

Читайте також:
Історія
24 травня 1964 р., співробітниками КДБ СССР було здійснено підпал Державної публічної бібліотеки АН УРСР.
04 травня, 08:13
Політика
Один із найбільших науково-природничих музеїв світу заявив про відсутність фінансування та субсидій на оплату комунальних платежів.
24.11.2023, 12:30
Історія
В історичному центрі Полтави почалися археологічні розкопки з метою збереження та вивчення культурної спадщини.
15.11.2023, 09:10
Історія
Історико-культурна спадщина України занепадає не лише через російську агресію. Вітчизняні чиновники теж доклалися до руйнації.
30.10.2023, 09:01
Світ
Посеред гірської пустелі в історичній єменській провінції Гадрамаут розташована унікальна пам'ятка архітектури під назвою Шибам.
14.09.2023, 18:17
Кримінал
Забудовник самовільно, всупереч закону здійснив демонтажні роботи 200-річного будинку
10.08.2023, 12:24