Журнал Science назвав основні прориви 2023 року

20.12.2023, 06:00
Журнал Science назвав основні прориви 2023 року
Фото: Science Alert

Лідером списку інновацій, за версією впливового наукового журналу, — ліки проти ожиріння на базі пептиду GLP-1. Йдеться про «Ozempic».

Редакція видання Science — журналу Американської асоціації, що рецензується, сприяння розвитку науки, одного з найавторитетніших наукових видань поряд із Nature — склала перелік проривів 2023 року. Головним визнали дослідження препаратів від ожиріння на базі глюкагоноподібного пептиду-1 (GLP-1), відкритого ще у 1980-х та згодом застосовуваного у лікуванні діабету.

«Однак тепер новий клас препаратів ламає стереотипи, і є великі надії на те, що вони можуть знизити кількість пацієнтів з ожирінням та взаємопов'язаними хронічними захворюваннями. Ці ліки імітують синтезований у кишківнику гормон під назвою глюкагоноподібний пептид-1 (GLP-1), змінюють сферу медицини, попкультуру та навіть глобальні фондові ринки.

Агоністи GLP-1, спочатку розроблені для лікування діабету, призводять до значної втрати ваги з переважно керованими побічними ефектами. Клінічні випробування, проведені у 2023 році, показали, що вони також послаблюють симптоми серцевої недостатності та ризик серцевих нападів та інсультів. Це є переконливим доказом того, що такі препарати мають різні переваги, крім самої втрати ваги», — пояснили свій вибір у редакції журналу.

Решта списку інноваційних проривів 2023 року за версією Science (категорія «Runners-Up», тобто фактично «зайняли друге і третє місця» — прим. ред.) виглядає наступним чином:

  1. Свідчення ослаблення Атлантичної меридіональної перекидальної циркуляції.
  2. Пошук запасів геологічного водню — екологічно чистого палива.
  3. Використання штучного інтелекту для прогнозування погоди.
  4. Всесвітня організація охорони здоров'я рекомендувала нову вакцину R21/Matrix-M для профілактики малярії у дітей.
  5. Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів та медикаментів США схвалило перші ліки для лікування хвороби Альцгеймера — леканемаб (уповільнює зниження когнітивних функцій у людей із ранньою стадією захворювання).
  6. Нові дані про те, що люди мешкали в Америці й під час льодовикового періоду.
  7. Астрономи вперше помітили довгі гравітаційні хвилі надмасивних чорних дірок.
  8. Поліпшення умов праці науковцям-початківцям у результаті страйків.
  9. Початок ери екзафлопної науки (цього року кілька команд вчених отримали можливість використовувати суперкомп'ютер Frontier на базі AMD Ок-Риджської національної лабораторії — перший офіційно визнаний екзафлопний суперкомп'ютер у світі).
Читайте також:
Життя
Четверті загалом і перші успішні випробування для транспортного засобу «Boom XB-1» завершилися у США. Його швидкість перевищила 313 вузлів.
24 вересня, 21:40
Життя
Як ESA вибудовує екосистему підтримки космічних стартапів
17 серпня, 14:32
Життя
Американські техногіганти продовжують боротися один з одним за першість. Нині у пріоритеті контрольоване використання штучного інтелекту.
28 липня, 19:08
Світ
Поки неповторна у своєму роді технологічна новинка не готова до участі у боях. Але у разі потреби її обіцяють неодмінно застосувати.
05 травня, 21:07
Життя
Американська компанія Aptera Motors випустить спеціальну версію триколісного електрокара. Транспортний засіб працює на сонячній енергії.
30 квітня, 06:00
Життя
Українська команда вперше взяла участь у технологічному хакатоні для підлітків Teens in AI, і одразу здобула перемогу.
27 квітня, 08:27