103 роки тому більшовики почали переслідувати українських кобзарів

ІСТОРІЯ
18.12.2023, 19:04
103 роки тому більшовики почали переслідувати українських кобзарів

Цього дня Совєт народних комісарів УССР ухвалив постанову «Про облік музичних інструментів». Мета — репресії проти кобзарів і лірників.

Починаючи з 18 грудня 1920 року більшовицькі окупанти спільно зі своїми українськими поплічниками перейшли до зачистки культурного простору. Найбільше постраждали носії історичної пам'яті та героїчної традиції, які суперечили догмам марксизму-лєнінізму.

За цим документом від СНК УССР у кобзарів, лірників і бандуристів конфісковували їхні музичні інструменти, як «незареєстровані» та передавали їх до совєцьких закладів просвіти промивки мізки молоді. Газети того часу глумилися над кобзою, нав'язуючи українському народові звичну для російських гармошку, а кобзарів та бандуристів комуністи таврували, як «неблагонадійний елемент» та «ворогів пролетаріату».

Окремо підкреслює лицемірство совєцької системи те, що здебільшого сліпих кобзарів переслідували й через те, що вони були... хранителями (буквально у всіх сенсах! — прим. ред.) української культури. За їхніми ж наративами кожен носій козацької думи чи музика на бандурі нібито плекав «український буржуазний націоналізм», а отже становив небезпеку для творців Жовтневого заколоту.

Наприкінці 1930-х років чимало діячів у галузі кобзарського мистецтва також були розстріляні, сталіністи не щадили нікого, хто був національно свідомим. Загальна ж кількість жертв совєцького терору за різними підрахунками сягала від 200 до 337 осіб, чию пам'ять ми нині вшановуємо.

Також медіаагенція «Останній Бастіон» нагадує читачам, що і царська, і більшовицька окупація України призвела до стирання української культурної традиції. Москва заміщала наші символи своїми, причому штучними, рукотворними.

Читайте також:
Опінії
Народ, який не встав груддю за своїх героїв, встане на коліна перед героями ворога. Так було завжди у минулому, і Україна не виключення!
14 травня, 13:34
Опінії
«Президента Голобородька» прислуга свідомо підсадила на особисту помсту Роману Червінському. Але кара прийде, правосуддя переможе.
02 травня, 13:34
Світ
Кремлівські каральні органи перейшли у наступ на іноземців, які законно перебувають у межах країни-окупанта. Затриманих одразу депортують.
31 березня, 16:31
Кримінал
20 березня Мєщанскій районний суд Москви на закритому засіданні засудив борця за волю Сибіру Ігоря Кузнєцова до 3 років ув'язнення (умовно).
22 березня, 21:45
Кримінал
Відомий томський журналіст, громадський діяч Ігорь Кузнєцов відмовився від сепаратизму та підтримки України. Гебісти обіцяли зменшити строк.
17 березня, 19:08
Війна
Антті Васюренко — нащадок етнічних карелів та українських переселенців. З юного віку він жив думкою про національну свободу Карелії.
08 лютого, 12:29