66% ВПО мають намір повернутися додому — дослідження

ПОЛІТИКА
26.10.2023, 11:52
66% ВПО мають намір повернутися додому — дослідження
Фото: Google

Понад 3 мільйони українців, які через агресію виїхали до інших областей, готові повернутись. Навіть туди, де ще тривають бойові дії.

Свідченням цього слугують результати опитування, здійсненого і представленого Національним інститутом стратегічних досліджень. Водночас п'ята частина (понад 1,5 млн українців) не планує повертатися додому.

За словами соціологів, станом на середину червня 2023 року зареєстровано 4 871 807 внутрішньо переміщених осіб (ВПО). Серед них 60% – жінки, 40% – чоловіки, 21,6% – діти віком до 17 років.

Перш за все, більшість опитаних (66%) мотивувало б до повернення: возз'єднання з сім'єю (25%); наявність нерухомого майна у місці попереднього проживання (22%); економічні причини на кшталт можливості отримувати більший дохід (21%). Натомість решта прагне інтеграції в нинішньому місці для життя (18%).

Чисельність ВПО за оцінками Міжнародної організації з міграції, тис. осіб
Чисельність ВПО за оцінками Міжнародної організації з міграції, тис. осіб
Динаміка чисельності зареєстрованих безробітних із-поміж ВПО
Динаміка чисельності зареєстрованих безробітних із-поміж ВПО

«Першочерговим завданням держави із запобігання ризикам, зумовлених вимушеною міграцією, є створення правових, економічних та інституційних засад для послаблення напруженості у сферах матеріального забезпечення. Зокрема, зайнятості ВПО, поліпшення умов їхнього життя, доступності та якості соціальних, медичних, освітніх послуг», — заявили фахівці з Національного інституту стратегічних досліджень.

Окремо уточнюється, що удосконалення потребує підтримка самозайнятості ВПО. Йдеться про спрощення доступу до мікрокредитів для започаткування власного бізнесу, а також спеціальних грантів, для отримання яких бажано було б залучити інструменти, пов'язані зі вступом України до Європейського союзу, структурні та спеціальні фонди ЄС.

«Підвищення рівня зайнятості як ВПО, так і всього населення, залежить від відновлення економіки та створення нових робочих місць. Водночас необхідні спеціальні заходи з підтримки ВПО на ринку праці, такі, як програми громадських робіт, розбудова інфраструктури дистанційної роботи та навчання тощо.

Важливо організувати масштабну перекваліфікацію переселенців, оскільки багато робочих місць знищено війною, але багато створюватимуться в процесі відбудови країни. Однак необхідно, щоби професійне навчання відбувалося з урахуванням потреб ринків праці регіонів, куди ВПО перемістилися», — наголосили у Національному інституті стратегічних досліджень.

Читайте також:
Політика
У нас розгортається справжня катастрофа у системі вищої та середньої освіти. Проблема системна, ба більше: наявна велика криза поколінь.
29.10.2024, 07:13
Життя
Російська воєнна агресія, соціально-економічна криза, політика вітчизняних популістів прирекли важливі галузі на скніння. Ситуація критична.
10.10.2024, 08:28
Світ
Західні суспільства живуть на спадок заможних і працелюбних попередників. Невдовзі європейцям доведеться зіткнутися із тяжкою дійсністю.
29.09.2024, 15:12
Політика
Згідно з замовним опитуванням Офісу президента - 55% українців негативно оцінюють діяльність «слуг урода».
07.06.2024, 18:15
Політика
Частка українців, які повністю схвалюють діяльність Зеленського, знизилась з 42% до 22%.
04.04.2024, 16:05
Політика
Якщо уряд мудрий і дбає про розвиток як великих міст, так і сіл, — ситуація у країні буде стабільною. Але це не про Україну, звісно ж.
03.04.2024, 20:20