Якщо раптом війна?...
Про те, що над Україною нависла загроза війни з Росією, ще 17 березня цього року у відеозверненні сказав в.о. Президента України Олександр Турчинов. Глава МЗС РФ Сергій Лавров 23 квітня в інтерв’ю телеканалу «Russia Today» дав зрозуміти, що Росія може ввести війська на територію нашої держави. До того ж постійний представник Росії в ООН Віталій Чуркін вважає, що РФ має міжнародно-правові підстави у разі необхідності ввести «миротворців» в Україну. Та сам Володимир Путін не перестає нагадувати, що «має право», надане йому Радою Федерації, на використання збройних сил Росії на всій території України. Можливо, це залякування, але інформація про збільшення кількості російських військ на кордоні не може не хвилювати наших громадян. У різних містах влада почала перевіряти і готувати захисні споруди.
Полтавці теж непокояться. Свідченням цього є інформація на сайті міської ради про часті звернення громадян в управління надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення міськвиконкому щодо захисних споруд. У відповідь на це влада рекомендує, почувши сирену, ввімкнути радіоприймач чи телевізор і слухати вказівки, а також нагадала законодавство: «Згідно глави 7 ст.32 п.3 п.п.1 Кодексу цивільного захисту України «Укриттю у сховищах підлягають працівники найбільш працюючої зміни суб’єктів господарювання, віднесених до відповідних категорій цивільного захисту…». Згідно глави 7 п.2 Кодексу цивільного захисту України «Для захисту людей від деяких факторів небезпеки, що виникають внаслідок надзвичайних ситуацій використовуються найпростіші укриття, до яких відносяться цокольні або підвальні приміщення».
Рівненська міська рада оприлюднила список та місцезнаходження захисних споруд (сховищ та протирадіаційних укриттів), а голова КМДА Володимир Бондаренко запевнив, що доручить районним у місті Києві державним адміністраціям поінформувати жителів про розташування найближчих захисних споруд, до того ж у мережі й так уже «гуляє» такий список.
А чи всі полтавці знають про місцезнаходження найближчих сховищ? Навряд. На запит в управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення виконкому Полтавської міської ради, отримали відповідь, що «інформація щодо кількості, місцезнаходження захисних споруд являється конфіденційною і не підлягає оприлюдненню». Схоже, влада Рівного таку інформацію конфіденційною не вважає.
Відповідно до частини 1 статті 7 Закону України «Про доступ до публічної інформації» не може бути віднесена до конфіденційної інформація, зазначена в частині 1 та 2 статті 13 цього Закону, зокрема, це інформація, що становить суспільний інтерес (суспільно необхідна інформація). Виникає питання: для чого сховища, якщо населення не знає, де вони?
- Інформація про сховища з точки зору стратегічних військових цілей, може вважатись конфіденційною. З іншого боку, населення, яке рятуватиметься, має це знати. Тому виходить протиріччя: інформація не афішується, але населення повинно знати, як діяти у разі надзвичайних ситуацій, - розповів завідувач кафедри виробничо-інформаційних технологій та БЖД національного педагогічного університету Андрій Цина.
Можливо, міська влада гадає, що оприлюднення такої інформації загрожує нацбезпеці. Однак ці сховища здебільшого залишилися з часів СРСР, відтак вірогідність того, що про них знають в Москві, висока.
Як повідомили в міськвиконкомі, на території Полтави знаходяться 94 захисні споруди, в яких можуть розміститись 33 646 чоловік. Хоч місцева влада не вважає за потрібне оприлюднювати інформацію про розташування захисних споруд, маємо надію, що вона, за прикладом інших міст, перевірить їх стан. Все ж таки безпека громадян - понад усе.
Бо, якщо раптом… Не дай Боже!
Але недарма кажуть: попереджений – значить, озброєний.