Африканська чума свиней неподалік Сорочинського ярмарку: чи на часі проведення торжища?

ПОЛТАВА
11.08.2018, 11:47

Днями офіційно підтвердили, що у Миргородському районі спалах африканської чуми свиней. Тварини почали гинути у племгосподарстві ДП ДГ імені «Декабристів» Інституту свинарства і агропромислового виробництва НААН» (відділок «Відгодівельник») с. Декабристи. 

Традиційно - Полтавщина вже має досвід санітарно-запобіжних заходів - в господарстві встановлено карантин, розроблено та затверджено «План заходів по локалізації та ліквідації захворювання», визначено зони «захисту» та «нагляду». Наразі проводяться заходи з локалізації, ліквідації епізоотичного вогнища захворювання та недопущення його розповсюдженняна інші території, відповідно до вимог «Інструкції з профілактики та боротьби з африканською чумою свиней», затвердженою наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 07.03.2017 № 111, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 29 березня 2017 р. за № 432/30300.

Усе б нічого , якби господарство не знаходилося в такій близькості до Великих Сорочинець, де уже за 10 днів заплановано проведення традиційного ярмарку. Адже згідно з вищезгаданим наказом Міністерства, зона захисту – це зона на території, яка безпосередньо межує з епізоотичним вогнищем радіусом, не менше 3 км і не більше 10 км; а зона спостереження (нагляду) – це територія радіусом до 10 км від зовнішніх меж зони захисту.

Підраховуємо. Зона захисту від Декабристів - від 3 до 10 км, ще плюс 10 км – це зона нагляду. Орієнтовно від 13 до 20 км. І в цю зону до 20 км потрапляють Великі Сорочинці. Логічно постає запитання: чи наразі зараз проведення Сорочинського ярмарку, зважаючи, що він у зоні нагляду і в безпосередній близькості до Декабристів? Наскільки біологічно безпечно збирати десятки тисяч людей в такій близькості до вогнища зараження?

Традиційно сюди приїдуть не тільки з усієї України, а й численні гості із-за кордону: посли, дипломати, представники країн, які презентуватимуть свої держави. І що вони повезуть з України? Чи не стануть вони переносниками хвороби по всьому світові? Чи не прогримить опісля Сорочинський ярмарок ще раз в новинах, але уже у негативному світлі , як причина хвороби чуми свиней в Україні та за кордоном?

Та й на самому торжищі – традиційно розходяться пахощі м’ясних страв і особливо шашликів. Звідки буде м’ясо? Де гарантії, що не чисті на руку власники хворих тварин «під шумок» бігом їх не спродають на сировину, і не утилізують , як того вимагає закон? Скажете, документи перевірити. Купити довідку зараз не проблема.

Та й якщо вже дотримуватися букви закону, то в тому ж таки згаданому наказові Міністерства є пункт у розділі 6 «Заходи з ліквідації АЧС» про те, що в зоні захисту заборонено торгівлю на ринках живими свинями та продуктами з них, а також проведення виставок, ярмарків, базарів та інших заходів, пов’язаних із пересуванням та скупченням тварин (крім транспортування свиней на відведені забійні пункти і м’ясокомбінати). А нагадаємо, що зона захисту лише в якихось 10 кілометрах від ярмарку.

Після всього вище описаного постає логічне запитання: чи наразі проведення Сорочинського ярмарку? Що важливіше: грошові бізнес-інтереси невеличкої когорти людей чи біологічна безпека, без перебільшення, країни? Можливо, варто дещо перенести терміни проведення торжища?

Редакція «Останнього бастіону» намагалася додзвонитися до голови Миргородської РДА Юрія Коваленка, проте керівник, чи то завантажений проблемами району чи просто ігнорує дзвінки редакції –трубки не зняв. Та й не дивно, адже йому зараз потрібно тримати марку і організувати ярмарок за будь-яку ціну. Пам’ятаєте, редакція уже повідомляла про його спільні обіди із А.Пісоцьким, тещею якого є Світлана Свищева.

Тож звертаємося до Держпродспоживслужби, правоохоронних та інших компетентних органів зважити на біологічну безпеку при проведення Сорочинського ярмарку і за потреби перенести терміни його проведення.

Читайте також:
У селищі Ланна провели плановий огляд місцевої загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів, що реконструюють у рамках "Великого будівництва".
вчора, 10:39
У Пирятині оголосили конкурс на найкращий будинок і благоустрій прилеглої до нього території, який триватиме до 1 вересня поточного року.
вчора, 08:53
На місце події прибула швидка допомога, однак врятувати чоловіка не вдалося.
02 липня, 15:20
У селі Селещина триває підготовка до планової капітальної реконструкції мостової переправи.
02 липня, 10:43
Мешканці села Засулля Лубенського району безвідповідально ставляться до водних ресурсів, тому існує загроза нестачі останніх.
02 липня, 09:18
Громадяни, які відбувають покарання у Державній установі "Центр пробації" в Полтавській області, сприяють сільському благоустрою.
01 липня, 12:56