Археологи виявили понад 2500 рідкісних дерев'яних артефактів ацтеків

ІСТОРІЯ
29.05.2023, 18:26
Археологи виявили понад 2500 рідкісних дерев'яних артефактів ацтеків
Фото: Ancient Origins

Під час розкопок у середмісті мексиканської столиці випадково знайдено справжній скарб старовини у вигляді ацтецьких знарядь із дерева.

Артефакти не згнили, а збереглися до нині у майже первісному стані, повідомляє інформаційна агенція "Останній Бастіон" із посиланням на науково-популярне видання "Ancient Origins".

Кількість старожитностей – більше за 2500, які просто приголомшливі на вигляд і є доволі рідкісними як для Мексики, так і для ацтецької історико-культурної спадщини у цілому, бо подібних досі не було знайдено.

Місце виявлення дерев'яних інструментів понад 500-річної давнини знакове: північний схід від центральної площі Мехіко, де раніше розташовувалися ремісничі будівлі Теночтитлана.

Дослідники з Національного інституту антропології натрапили на величезне сховище, що містить ці артефакти, біля підніжжя знакової споруди, відомої як "Templo Mayor"; вона була центральним елементом важливого комплексу ацтекських церемоніальних та релігійних будівель.

«За час тривалої роботи на об'єкті нам вдалося встановити, що дерев'яні предмети були подаровані верховним божествам людьми, які жили в столиці ацтеків між 1325 роком, коли почалося будівництво релігійного комплексу, і до його руйнування іспанськими загарбниками 1521 року. У ході недавніх розкопок виявлено широкий спектр цінних предметів особистого користування, зроблених з дерева, в тому числі сережки, маски, прикраси, головні убори, статуетки, пекторалі, скіпетри, глечики, навушники, дротики та метачі дротиків, а також стилізоване художнє різьблення, доставлені до храму жерцями, мешканцями Теночтитлана та паломниками з інших місць», – коментують ситуацію мексиканські науковці.

Крім того, дослідниками старовини у землі знайдено зразки решток давніх рослин і тварин, вироби з міді та золота, керамічні вироби й крем'яні знаряддя праці; але саме дивовижна колекція дерев'яних предметів вирізняла ці артефакти.

Перші розкопки біля підніжжя споруди "Templo Mayor" стартували у далекому 1978 році й тоді науковці накреслили макет досліджуваного об'єкта: він, як найважливіша релігійна святиня, знаходився у центрі поселення і мав пірамідальну структуру, навколо якої були збудовані інші храми, будівлі, платформи та громадські споруди, куди з'їжджалися паломники з усієї Імперії ацтеків.

Археологи виявили понад 2500 рідкісних дерев'яних артефактів ацтеків_1

«До тепер, а отже впродовж 45 років, дерев'яні інструменти знаходили лише зрідка. Власне всім відомо, що деревина – це органічний матеріал, і тому зчаста руйнується при занадто довгому закопуванні у ґрунт. Навіть коли дерев'яні артефакти були вилучені нами з комплексу, то розкладалися і розсипалися на шматки незабаром після того, як їх витягли з землі. Це була прикрість, бо ми втрачали цінні знання про минуле на нашій землі. У випадку з нещодавнім відкриттям понад 2500 предметів різниця полягає в тому, що зарита схованка була додатково занурена у воду. Тобто, у цьому середовищі предмети не розкладалися зі звичайною швидкістю і насправді зберігалися напрочуд добре», – пояснюють мексиканські історики.

З метою захистити ці артефакти ацтеків від гниття просто неба співробітники  з Національного інституту антропології Мексики використали спеціальну техніку консервації, що включає застосування синтетичних цукрів (лактитол і трегалоза).

Як стверджують дослідники, мікроорганізми, котрі сприяють розкладанню деревини, по суті мають алергію на ці цукри, тож аби захистити себе, вони відключають всю біологічну активність, коли присутні такі речовини, як лактитол і трегалоза.

«Після того, як ця обробка була завершена, дерев'яні предмети з "Templo Mayor" потім промили та помістили в термокамеру, яка створює температуру до 120 градусів за Фаренгейтом (50 градусів за Цельсієм). Деревина повільно висихала всередині камер, після чого на ній не було жодних потенційно руйнівних організмів. Цей процес виявився ідеальним рішенням. Дерев'яні предмети тепер у безпеці й зберігатимуться протягом невизначеного часу, даючи нам час, необхідний для вивчення та аналізу цього разючого достатку ритуальних і церемоніальних артефактів ацтеків», – додають археологи.

Станом на сьогодні достеменно з'ясовано, що комплекс "Templo Mayor" був присвячений двом ацтекським божествам: Віцілопочтлю (богу війни) і Тлалоку (богу дощу та землеробства), яким понад 2500 дерев'яних предметів були принесені у жертву як дар найбільш релігійно побожними людьми доколумбового періоду.

Дерев'яні предмети цієї масивної колекції були виготовлені з різних порід сосни, білого кедра, кипарису, ахуеуете, айле та тепозану, а також коежн окремо розфарбований у синю, білу, чорну і червону барву.

«У добу панування ольмеків, тольтеків, ацтеків і мая дерева на теренах Мезоамерики особливо вказані види, вважалися xis mundi, тобто священними. Ритуальні предмети, подібні до знайдених під час недавніх розкопок, були виготовлені висококваліфікованими теслярами та різьбярами, які присвятили себе таким завданням. Деяким із цих людей вдалося вижити й продовжити свою роботу навіть після того, як велике місто Теночтитлан було зруйноване іспанськими конкістадорами», – розтлумачив учасник розкопів археолог Віктор Кортес Мелендес.

Насамкінець "Останній Бастіон" закликає читачів пам'ятати про те, що нещодавно у Великопольському воєводстві виявили раніше невідомий кам'яний язичницький ідол.

Археологи виявили понад 2500 рідкісних дерев'яних артефактів ацтеків_3
Читайте також:
Світ
100 учасникам національної лотереї, що змагалися за право володіти президентським літаком, роздадуть по 1 мільйону доларів.
10.02.2020, 13:40
Історія
У долині Нілу робили спроби лікувати пухлини мозку хірургічним шляхом понад 4000 років тому. Проте невідомо, чи допомогло це пацієнтам.
14 червня, 21:43
Історія
Події у Будьонівську показали типове для «російського світу» ставлення влада-народ.
14 червня, 15:35
Історія
Є люди, які своїми духовними параметрами долають і рамки своєї епохи, і межі життя... І тоді говоримо про безсмертя.
14 червня, 11:07
Історія
Предки українців були різного етнічного походження. І тільки за княжої влади у престольному Києві змогли перетопитися на єдину спільноту.
13 червня, 07:09
Історія
Уродженець Градизька заслужив символічне місце у серці Полтави. Дарма, що він ще до більшовиків проваджував розкуркулення українства.
11 червня, 20:31