Неймовірний камінь Maqueta із Мексики

ІСТОРІЯ
17.05.2023, 18:43
Неймовірний камінь Maqueta із Мексики
Фото: Google

Невелике містечко на південь від Мехіко було практично невідоме світові доки археологи частково не розкопали його на початку 1990-х років.

Як стверджують мексиканські науковці, воно може зберігати свідчення незнаної високорозвиненої цивілізації, яка процвітала одночасно з ольмеками, і залишила неймовірні кам'яні пам'ятки, без жодних аналогів деінде.

Археологічна пам'ятка Сан-Міґель-Ікстапан розташована поряд із регіоном Тьєрра-Кальенте, який з високогір'їв Осередньої Мексики прямує вниз до узбережжя Тихого океану.

Дістатися туди можна з міста Толука автошляхом №134, проїхавши місто Техупілько-де-Ідальґо, або з популярного озерного курорту Вальє-де-Браво, від якого історична пам'ятка віддалена всього 70 кілометрами.

Це місце – лише одне з небагатьох, хоча б частково досліджених у південно-західній частині штату Мехіко, відкриття якого датується 1985 роком, коли величезний скульптурний камінь "Maqueta" був виявлений фермерами, котрі зорали поле поруч із цвинтарем.

Однак лише у 1995 році було розкопано незначну ділянку, що включає частини великої піраміди та мезоамериканський майданчик для гри в м'яч – один із трьох, відомих у цій частині Мексики.

Найбільш ранні сліди перебування людини у цій місцевості датуються щонайменше 12 000 роками тому у вигляді наскельних малюнків у природному парку Сьєрра-де-Нанчитітла.

Потім близько 2000 до Різдва Христового сюди прийшла невідома культура, свідченням чого слугує людське поховання, знайдене на вершині ще не розкопаної піраміди-кургану або платформи, яке містило кам'яну мозаїчну маску, намисто з нефритових намистин, а також людські рештки.

З моменту виявлення поселення кілька наступних розкопок довели існування щонайменше 4 різних культурних періодів – від архаїчного, докласичного і класичного до посткласичного періодів.

Серро-де-ла-Муньєка височить над містом Сан-Міґель-Ікстапан здалеку і є предметом багатьох цікавих легенд і місцевих переказів
Серро-де-ла-Муньєка височить над містом Сан-Міґель-Ікстапан здалеку і є предметом багатьох цікавих легенд і місцевих переказів
Неймовірний камінь Maqueta із Мексики_3

Також було знайдено кілька керамічних статуеток, датованих 800-200 роками до Різдва Христового, що демонструють спорідненість із художньою традицією тлапакойя і тлатилько в Осередній Мексиці.

Виявлення низки артефактів у стилі Теотіуакана свідчить про те, що місцевість було зайняте у класичний період, коли або знаходилося під прямим політичним контролем, або зазнавало цивілізаційного впливу Теотіуакану.

Після падіння Теотіуакану у 750-900 роках, поселення досягло найбільшого розміру: тут було збудовано кілька монументальних споруд і пірамід, що за розмірами змагаються з іншими прилеглими Теотенанґо та Шочікалько.

Один із перших у Мексиці майданчик для гри у м'яч розміром 40 м²
Один із перших у Мексиці майданчик для гри у м'яч розміром 40 м²
Неймовірний камінь Maqueta із Мексики_7

На сьогодні археологічна пам'ятка Сан-Міґель-Ікстапан складається: з великої пірамідальної платформи з храмом і невеликими кімнатами на вершині, в яких було знайдено кілька скульптур, а також мезоамериканського майданчика для гри у м'яч, монументальних сходів, збудованих із базальтових блоків, і заглибленого двору.

У нішах і камерах головної піраміди були знайдені деякі дуже примітні скульптури, включаючи велику стелу із зображенням бога дощу Тлалока та численні антропоморфні фігури з незвичайно схрещеними руками (поза, досить рідкісна для давньої Мексики – прим. ред.).

Тут також знаходиться невеликий, але дуже цікавий музей, що містить безліч предметів, знайдених під час розкопок на початку 1990-х років, включаючи кераміку, прикраси із каменю та жадеїту, обсидіанові ножі та вістря, мідні та бронзові артефакти, а також кам'яні скульптури, вотивні приношення та кам'яне кільце, пов'язане із майданчиком для гри в м'яч.

Артефакти свідчать про дивовижний діапазон торговельних взаємодій, оскільки розташування Сан-Міґеля-Ікстапана ймовірно, вважалося стратегічно важливим через наявність соляних шахт, які використовувалися ще у доколумбові часи, і великих покладів базальту, що дає легкодоступний матеріал для будівництва.

Окрема тема: камінь "Maqueta" – це величезний різьблений базальтовий валун розміром приблизно 3 на 4 метри, виявлений фермерами під час оранки поля.

Цей артефакт повністю вкритий мініатюрними зображеннями архітектурних споруд, які, як вважається науковцями, є містом (реальним чи уявним – це питання припущень), з храмами, пірамідами, щонайменше п'ятьма майданчиками для гри у м'яч, площами та дворами, сполученими проспектами та сходами.

Відомо, що подібні приклади доколумбових архітектурних моделей існують у мексиканських містах Шочікалько, Морелос, Пласуелас, Ґуанахуато, Валле-де-Браво, Теотіуакан, а також у ґватемальському Тікалі.

Археологами зроблено кілька спроб ідентифікувати місце, зображене на камені, схоже на церемоніальний центр виняткового масштабу та складності, але поки що вони виявилися безплідними; можливо, на камені зображено ще не виявлений об'єкт, розташований у горах на північний схід від Сан-Міґель-Ікстапана.

Станом на тепер жодних елементів для датування каменю "Maqueta" немає, але дослідники переважно віддають перевагу епікласичному або ранньому посткласичному періоду, тобто 900-1200 роками, коли існувала ольмецька держава у Мексиці.

Також медіаагенція "Останній Бастіон" закликає згадати про те, що археологічна пам'ятка, розташована неподалік міста Метеора у центральному грецькому регіоні Фессалія, до нині притягує шукачів пригод.

Неймовірний камінь Maqueta із Мексики_9
Неймовірний камінь Maqueta із Мексики_11
Читайте також:
Війна
Захисники України дають гідного прочухана окупаційно-терористичному контингенту РФ. Ворогів стримують вогнем на Оріхівському напрямку.
15 січня, 19:23
Війна
Попри морози й пекельні ворожі обстріли наші воїни мужньо тримають оборону. Окупантів і терористів РФ «обнуляють» цілодобово.
12 січня, 10:36
Життя
Західні архітектори та дизайнери з усього світу підбили підсумки минулого року. Рейтинг з яскравими знімками приголомшив широкий загал.
05 січня, 11:45
Війна
Починаючи з весни 2023 року окупаційно-терористичний контингент РФ почав отримувати артилерійські набої калібру 122-мм. Мова про 3ОФ56ИМ-1.
27.12.2024, 08:29
Полтава
Чергова громада Полтавського краю увічнила пам'ять своїх полеглих на передовій земляків. Козацький хрест нагадуватиме про їхній Чин.
13.12.2024, 20:36
Війна
Просто цілитися у ворожі дрони та ракети, а також влучно стріляти мало. Вкрай необхідно ще й аналізувати досвід, думати наперед.
06.12.2024, 19:24