Автократії перевершують демократії за довірою суспільства, – глобальне опитування
Довіра громадськості до урядів, які керують світовими демократіями, впала до нових мінімумів через невміння здолати коронавірусну пандемію.
Відповідні результати міжнародного опитування за 2021 рік оприлюднила соціологічна організація "Edelman Trust Institute", передає інформаційна агенція "Останній Бастіон".
Натомість зазначається, що автократичні режими не тільки не втратили привабливість серед своїх громадян, але й суттєво наростили зовнішню підтримку.
«Головною причиною такої ситуації стало поширення на Заході загального почуття економічного песимізму і поляризації на політичному ґрунті. Водночас на Сході уряди шляхом адміністративного тиску сприяють швидкому економічному одужанню суспільства й напоказ долають наслідки пандемії. Для прикладу: у КНР завдяки ролі держави у розробці вакцин, адаптації робочих місць до кризи та наявній практиці роздрібної торгівлі, бізнес зберіг високий рівень довіри до влади. Чого не скажеш про США, де невміння влади вчасно реагувати на виклики пандемії зумовило зростання протестних настроїв і вимог до соціальної справедливості, а також небажання коритися чинним порядкам. Сьогодні ми справді маємо повсюдний крах довіри до демократії», – стверджують в організації "Edelman Trust Institute".
Торік її представники у різний спосіб опитали понад 36 тисяч респондентів у 28 країнах світу (України серед них немає – прим. ред.), й виявилося, що головним об'єднувальним чинником, як для європейських, так і для азійських і американських країн стало відчуття економічної впевненості.
«Високий рівень занепокоєння у людей викликає втрата робочих місць. Ця кризова ситуація пов'язана або з пандемією, або з автоматизацією виробництва і на пряму не залежить ні від поточного економічного розвитку, ні від державно-політичного устрою конкретної країни», – переконують соціологи.
Представники "Edelman Trust Institute" додають, що найбільше втрати довіри населення за останній рік зазнали демократичні інституції Німеччини (у 2020 році було 53%, а нині 46%), Австралії (було 47%, стало -6%), Нідерландів (було 48%, стало -6%), Південної Кореї (37% проти -5%) і США (38% проти -5%).
Водночас в автократіях простежується зворотна тенденція: довіра суспільства до державної влади у КНР торік склала 83% (у 2020 році була на рівні 72%), в Об'єднаних Арабських Еміратах – 76% (позаторік 65%), а у Таїланді 66% (раніше 61%).
Своєю чергою, "Останній Бастіон" нагадує читачам, що ефективної держави без змінності влади не існує, доведено українським досвідом.