Олігархократія під вивіскою «демократії» в Україні

Опінії
13.11.2021, 13:45
Олігархократія під вивіскою «демократії» в Україні

Покладатися на демократичну зміну влади українцям не варто. Бо і далі буде все, як завжди...

Історик, публіцист, кандидат історичних наук.

Наразі в Україні спостерігається масове розчарування президентом Володимиром Зеленським та його політичною силою. Не дивно, бо більшість своїх обіцянок він так і не виконав, а пустопорожні заяви політиків від "Слуги народу" мало кого вже зачіпають.

Проте сподіватися на переміни на краще не має підстав. Побачив, що дехто покладає надії на якусь там нову політичну силу, що формує навколо себе колишній спікер.

Але взагалі не бачу в ній не те, що перспектив, а взагалі сенсу навіть цікавитися нею.

Це тому, що в Україні зараз не демократія (влада свідомих громадян), а класична охлократія (влада натовпу)! Показово, що ми не одні такі, зокрема, в багатьох країнах Євросоюзу тамтешня демократія також невпинно мутує в охлократію.

Але біда України в тому, що в нас охлократія була завжди, від 1991 року. Від того і маємо постійний прихід до влади популістів та голосування не "за когось", а "проти когось".

Відтак за короткотерміновою ейфорією після чергових виборів, швидко настає масове розчарування. У 2014 році був шанс покласти цьому край та почати формувати іншу державу; на жаль, не склалося...

Розбудовувати державу в довготривалій політичній перспективі в умовах охлократії – неможливо. Вид людини "свідомий громадянин" в таких умовах не виникне.

Політичної волі подолати цю ситуацію, зламати порочну систему, наші політики, всі як один, не демонструють; бо не звикли по-іншому. Їм краще маніпулювати натовпом популістськими гаслами та критикою опонентів, з одночасними обіцянками, які вони все одно не будуть виконувати.

При цьому вони майже нічим не ризикують. Це 300 років тому козаки могли розірвати гетьмана, який їм чимось не подобався, але зараз "культура, цивілізація та верховенство права".

Тому наслідків для такого політика не буде. Сутність в тому, що байдуже, хто прийде на заміну Зеленському (якщо ця зміна станеться на майбутніх виборах).

Бо це буде черговий популіст та демагог, якого натовп винесе на вершину влади, і в якому дуже швидко розчарується. А у невеликої групи адекватних політиків та рухів, які все ж наявні в Україні (головним чином, це націоналісти), не має ресурсу боротися за владу.

Та і більшість з них зараз більше зайняті реальними проєктами підготовки до потенційної "великої війни" та викоріненням "п'ятої колони". Відверто кажучи, це значно доцільніше, ніж пірнати в українське політичне болото.

Читайте також:
Політика
Розсудливі українці, хто ще зберіг здоровий глузд, мають чинити суспільний тиск на владу. Особливо, коли влада відверто хибить.
15 лютого, 17:58
Історія
Античний світ досі маловивчений попри заглибленість у тематику фахових науковців. Нині люди ще й обходять стороною здобутки еллінів.
07 лютого, 07:00
Політика
Регулярно змінювати владу та гнати палицями чиновників із насиджених місць – споконвічна традиційна розвага волелюбних українців.
01 лютого, 07:00
Політика
Жоден посадовець чи народний обранець за демократії не має права покинути займане ним крісло без звіту перед суспільством.
30.09.2021, 08:01
Політика
Автор відповідного законопроєкту прагне, аби депутата могли відкликати за пропозицією його виборців.
15.10.2020, 12:57
Політика
50% опитаних вважають, що контроль за діяльністю новообраної місцевої влади повинен здійснюватися самими громадянами.
24.09.2020, 16:11