Азербайджанець із вірменським прізвищем керуватиме Іраном у тіні КНР

СВІТ
01 серпня, 19:25
Азербайджанець із вірменським прізвищем керуватиме Іраном у тіні КНР
Фото: Anadolu Ajansı

Як формуватиметься зовнішня політика Тегерану за Масуда Пезешкяна? Швидше за все, новий президент залишить усе, як було до нього.

Таку думку висловив турецький аналітик з Інституту Близького Сходу Університету Сакар'ї доцент Мустафа Джанер. Після церемонії інавгурації Масуд Пезешкян обійняв посаду із великими очікуваннями, перш за все для сусідів Ірану.

Тих, хто проголосував за нового президента, можна поділити на тих, хто хоче змін, і тих, хто не хоче радикальної консервативної політики (буквально посилення шаріату). До перших відносять реформістів, етнічних та сектантських меншин (зокрема, іранських євреїв), а до других — фанатиків шиїзму.

«Можна сказати, що в обох груп є спільні очікування, які знаходять своє втілення у риториці Пезешкяна. Головні його політичні цілі — знизити градус напруження у відносинах між народом і державою всередині країни та позиціювати Іран як безпечну зону в умовах зон війни, що розширюються, і конфлікту за кордоном.

Звичайно, існує така важлива кризова сфера, як економіка, під покровом якої довгі роки формувалося суспільно-політичне життя. Тому переконаний, що значна частина роботи нового президента буде зосереджена саме на ній», — заявив Мустафа Джанер.

Політична взаємодія між урядом та іншими центрами влади системи визначить, чи виправдаються очікування Пезешкяна. У новому періоді світ побачить, наскільки буде виконано заклик духовного лідера (рахбара) аятоли Алі Хаменеї до вищезгаданих акторів «працювати у згоді з новим президентом».

Однак дискусії навколо колишнього міністра закордонних справ Джавада Заріфа на етапі формування кабінету показують, що варто готуватися до нової ескалації,  яку модеруватимуть із Пекіна за посередництва Москви. У Тегерані прагнуть помсти за вбивство Ізраїлем лідера палестинського терористичного угруповання ХАМАС Ісмаїла Ханії.

«Необхідно розуміти, що зовнішня політика Ірану та особливо регіональна політика — це складна галузь. Різні суб'єкти мають право голосу у ній. Хоча президент є впливовим учасником процесу, остаточне рішення йому не належить. Інші впливові áктори, такі як Вища рада національної безпеки та Меджліс, також беруть участь в ухваленні зовнішньополітичних рішень в Ірані. Крім того, Корпус вартових ісламської революції має високий потенціал впливу на регіональну політику.

У геополітичних питаннях, що стосуються Ірану, не слід очікувати, що зміна президента вплине радикально. У деяких випадках можливі обмежені ініціативи рахбара, але шанси на радикальні перетворення є незначними. Наприклад, у питанні ядерних санкцій, які безпосередньо пов'язані із зовнішньою політикою та економікою, хоча ритм кроків, які зробить іранська сторона, визначатиме уряд Пезешкяна, Хаменеї визначатиме масштаб цих кроків», — додав Мустафа Джанер.

Натомість «Останній Бастіон» закликає читачів не забувати про те, як іранські чиновники запевняють у наявності необхідних матеріалів для створення ядерної бомби. Тегерану у цьому активно допомагають Пекін та Москва.

вибір редакції
Читайте також:
Політика
Улещування блазнями з «Кварталу 95» членів команди 47-го президента США зазнало фіаско. Віктор Пінчук не вплинув на рішення Дональда Трампа.
12 листопада, 12:35
Політика
Китайська державність нараховує не одну сотню років, а отже має власну унікальну традицію. Іноді наші «реформатори» сліпо її наслідують.
05 вересня, 13:34
Політика
Київ вимушений бруднитися за тих, хто із берегів Потомаку і схилів Брабанту прирік українців на погибель. Ситуація ж потребує корекції.
03 вересня, 07:13
Політика
В. о. заступника голови ДПС Євгеній Сокур, прикриваючись «цифровізацією», зупиняє підприємства, поки не отримає відступні.
05 серпня, 16:04
Війна
Вітчизняне військо перемелюють у московських кривавих жорнах. Генерали у високих кабінетах вішають собі медалі на тлі втрати позицій.
26 червня, 07:18
Світ
У той час, поки найбільша за розмірами країна Південної Америки йде під воду, влада переслідує опозицію. Ліві сили націлені на узурпацію.
10 травня, 12:31