Барони Шодуари — забуті ентомологи й меценати з Житомирщини

ІСТОРІЯ
10 червня, 20:30
Барони Шодуари — забуті ентомологи й меценати з Житомирщини
Фото: Facebook

Безбатьківство і пошесна безграмотність — головна риса у добу технологічного прогресу. Українці мало цікавляться своїм справжнім минулим.

На світлині — згенерований за допомогою штучного інтелекту портрет барона Івана Максиміліановича де Шодуара. Якщо ви не з Житомира, це прізвище вам нічого не скаже, а якщо з Житомира, то напевно відчуваєте ту саму несправедливість стосовно Шодуара.

Свій титул віг отримав у спадок від прадіда Ян Йозеф, якого вшанував за особисті заслуги король Баварії Максиміліана I. Він мандрує Європою, поки із Франції не переїздить на терени теперішньої Житомирщини.

Не знаємо, чим керувався Ян Йозеф, мабуть, мальовничими краєвидами та непоганими перспективами для бізнесу у Російській імперії, але факт є фактом. Оселяється цей купець Першої гільдії в Івниці поблизу Житомира.

Грошей у заїжджого баварця було і так багато, а тут він примудряється заробити ще в десятки разів більше. Величезні статки Яна Йозефа дають його синові, Станіславу, змогу зайнятися наукою (археологія, історія).

Молодик стає відомим нумізматом і збирає велетенську колекцію монет від доби княжої Руси та з грецьких чорноморських колоній. Невдовзі видає Європі працю «Огляд монет, які використовувалися на Русі з найдавніших часів до наших днів».

Опріч того, барон де Шодуар відкриває одну із найкращих на Волині картинну галерею, а також збирає величезну бібліотеку, де зберігаються давні рукописи, стародруки, автографи королі тощо. Всього близько 40 000 томів!

Вже син Станіслава — Максиміліан — стає всесвітньо відомим ентомологом (наука про комах). Він не просто геніально систематизує наявні види комах, а відкриває абсолютно нові, які й до сьогодні мають його ім'я; наприклад:

  • жук-довгоносик Hoplopteridius Chaudoirii Hochhuth;
  • жук-хижак Homaeotarsus Chaudoirii Hochhuth;
  • жук-сонечко Chionodes Chaudoiri Mulsant.

І от 1859 року народжуєтеся Іван, чиї баронські предки заробили грошей просто незліченно. Проте замість марнотратства юний аристократ живе ви доволі скромно, а кошти витрачає на:

  • підтримку релігійних, лікарських, культурних, наукових і спортивних закладів;
  • спорудження дитячого притулку та ремісничих майстерень;
  • облаштування першу у місті метеостанції;
  • створення Товариства з охорони тварин;
  • фінансування закладання й облаштування міського бульвару.

Ну, і варто звернути увагу ще на одне: Іван де Шодуар виписує з-за кордону дуже знаного садівника Затона, щоби спроєктувати та висадити парк на мальовничих схилах річки Тетерів, на землі, яка належить родині вже чотири покоління.

Барон багато подорожує світом і чи не з кожної країни привозить саджанці різноманітних дерев, які саджає у своєму милому душі парку. Однак трапляється нещастя, страшна хвороба — параліч нижньої частини тулуба.

Іван не здається й у міру можливостей намагаєтеся брати участь у житті міста. У своєму заповіті більшість статків він передає різним товариствам Житомира, виплати близьким та службовцям.

Під час жовтневого перевороту 1917 року родину Шодуар грабують червонопузі, — майно конфіскують. Серце Івана Максиміліановича не витримує і він помирає, але й після смерті йому не дають спокою: у боях за Житомир вбивають червоного командира Боженка, якого ховають у труні барона.

Тіло Івана викидають із труни, де його рештки — ніхто не знає і по нині.

А тепер кульмінація! Як ви думаєте, яке ім'я має сьогодні той самий парк, який стоїть на землі родини Шодуар, в якому й досі стоять статуї грецьких богів, які замовляв Іван Маскиміліанович?

Правильно — Парк імені Юрія Гагаріна! А який пам'ятник стоїть на початку Старого Бульвару, який профінансував один з останніх Шодуарів? Бульвар Пушкіна!

На 33-му році відновленої державної самостійності України влада Житомира вважає нормальним шанувати московитів, але не своїх видатних земляків. Чим перед міською радою завинив Іван де Шодуар, невідомо, певно не заніс куди треба мішки із грошвою для власного уславлення у топонімії у XXI сторіччі.

Свідомі житомиряни десятки років борються за хоча б назву парку «Шодуарівський», але чиновникам і депутатам не до того. Навіть зараз, хай це прозвучить цинічно, коли такі рішення навпаки додали б репутаційних балів, перейменування не відбувається.

Герб роду Шодуарів
Герб роду Шодуарів

ДЖЕРЕЛО

Читайте також:
Історія
Є люди, які своїми духовними параметрами долають і рамки своєї епохи, і межі життя... І тоді говоримо про безсмертя.
вчора, 11:07
Історія
Степан народився у відомій полтавській родині з козацьким корінням, і був небожем Симона Петлюри.
11 червня, 10:34
Історія
Любомир Гузар був одним із найзначніших та найбільш шанованих моральних авторитетів останніх десятиліть.
31 травня, 09:36
Історія
Історія життя Ернеста Гемінґвея
28 травня, 15:23
Історія
В цілому Данило Шумук просидів за ґратами 42 роки. Зокрема, під час 2 світової війни, він був в'язнем у німецьких концтаборах на Полтавщині.
21 травня, 10:05
Історія
145 років тому народився відважний борець за волю Україну. Обоє батьків належали до козацького роду і прищепили синові патріотизм.
10 травня, 13:42