Без існування Південного океану людство приречене на загибель
Води, які зусібіч омивають холодний материк, під загрозою. Захист Антарктиди й Південного океану — захистити майбутнього всієї планети.
На цьому наполягає керівник міжнародної групи науковців-кліматологів з Університету Тасманії професор Натан Біндофф. За його словами, дослідження не повинні більше чекати, бо майбутнє настає швидше, ніж прогнозується.
Австралійський дослідник стверджує, що Південний океан — це свого роду насос, який вентилює більшість глибоких океанів світу. Тобто, він має унікальне біорізноманіття, яке слугує їжею для риб, а ще накопичує вуглець і поглинає тепло.
«Це може здатися надто драматичним, доки ви не оціните вирішальну роль цього регіону у глобальній кліматичній системі. Без унікальної та добре налагодженої біосистеми Південного океану планета була б для нас непридатною для життя.
Крижаний покрив, що досі ще є у східній Антарктиді, містить велику частину льодовиків Землі. Але з потенційним підвищенням рівня моря, достатнім для того, щоб у разі його танення повністю змінити нашу берегову лінію та поглинути наші міста. Я провів 40 років у дослідженнях Антарктиди.
Наразі материк стикається із надзвичайною кліматичною ситуацією, на яку маємо реагувати сьогодні, а не завтра. Кожен новий градус потепління, кожна тонна викинутого вуглецю мають значення, і здебільшого ці значення вкрай негативні для всього живого на Землі», — говорить професор Натан Біндофф.
Керівник міжнародної групи науковців-кліматологів з Університету Тасманії пояснює. це десятиліття є надкритичним для прийняття рішень щодо запобігання переломним моментам, як в Антарктиді, так і Південному океані. Адже зміни там зачіпають увесь світ.
«Наша команда звертається до світових лідерів із закликом посприяти покращенню ситуації. Потрібно вивести кораблі у Південний океан і зонди під льодовики шельфу Антарктиди, застосувати датчики для тюленів і пінгвінів, прилади для занурення у воду і супутники над морською кригою задля отримання необхідної інформації.
Ми маємо зрозуміти, як взаємодіють океан, крига та атмосфера, і як допомогти уникнути глобальної катастрофи, що наближається. Так, минулої зими, коли територія Антарктиди розміром із Західну Австралію не вкрилася кригою, ми стали свідками того, що, як ми підозрюємо, є значним «зміною режиму» у Південному океані. Ще є час уникнути найгіршого, просто світовим урядом важливо діяти, а не займатися демагогією на темі змін клімату», — зазначив професор Натан Біндофф.