Європейці стали рідше вмирати від холоду

СВІТ
13 квітня, 18:41
Європейці стали рідше вмирати від холоду
Фото: Science Direct

Глобальні кліматичні зміни відіграли неоднозначну роль щодо здоров'я людей. Екстремальну спеку жителі Європи тепер сприймають значно гірше.

Свої приголомшливі висновки на шпальтах видання The Lancet Planetary Health виклали дослідники з Інституту здоров'я у Барселоні та Іспанського національного обчислювального центру. Вони порівняли показники у 823 європейських регіонах, встановивши цікаву особливість.

Йдеться про зміну клімату та рівні смертності у 35 західних країнах із населенням у 543 мільйони осіб упродовж 2000-2020 років. Відтак на сьогодні ризик смерті через низькі температури зменшився на рекордні 2%, натомість ризик смерті від спеки лише 0,3%.

У країнах із вищою середньорічною температурою (наприклад, у Південно-Східній Європі) було більше і дуже холодних, і надто спекотних днів, що збільшило смертність. Це пов'язано як із соціально-економічними чинниками (найгіршими житловими умовами та недостатньо високим рівнем охорони здоров'я), — так і з поганою адаптацією людей до змін клімату.

У середньому в Європі щороку кількість екстремально небезпечних для здоров'я холодних діб знижувалася на 2,07 дня, а кількість спекотних збільшилася на 0,28 дня на рік. Зростання температури на нашому континенті за минуле десятиліття відбувається швидше, ніж будь-якому іншому.

«Кліматична криза є найсерйознішою проблемою нинішнього покоління. Ціна дій у боротьбі зі зміною клімату може здатися високою, але ціна бездіяльності набагато вища. Не всі люди це розуміють, а коли зрозуміють, — може бути занадто пізно», — наголосила співробітниця Інституту здоров'я у Барселоні докторка наук Селеста Сауло. 

На початку 1980-х років середня температура в Європі була лише трохи теплішою, ніж 100 років тому, приблизно на 1°C. Своєю чергою, Всесвітня організація охорони здоров'я стверджує, що за минулі 2 десятиліття рівень смертності через аномальну спеку у Старому світі зріс на рекордні 30%.

Медіаагенція «Останній Бастіон» також нагадує читачам, що планета Земля нагрілася на небезпечні 2°C. Температура поверхні та атмосфери нашої планети перевищила показники доіндустріального рівня, — це вперше в історії спостережень.

Читайте також:
Полтава
Теперішній рівень води у лівих притоках річки Дніпро (Сула, Хорол, Ворскла, Оріль) стабільно низький. Головна проблема — відсутність опадів.
09 січня, 13:46
Життя
За прогнозом фахівців із кліматології та демографії, ефект може посилюватись у міру прискорення змін погодних умов. Земля під загрозою.
12.09.2024, 07:15
Життя
2014 року влада балканської держави почала відновлювати популяцію рогатих парнокопитних ссавців у Південних Карпатах. Нині їх уже 170.
24.05.2024, 21:45
Світ
Висадити мільярд дерев для порятунку живих істот не вихід. Особливо, якщо рослинність із темним листям, яке притягує сонячне світло.
29.03.2024, 21:35
Життя
Атлантична меридіональна циркуляція, що відповідає за баланс клімату Землі, прискорено рухається до колапсу. Попередні прогнози застаріли.
11.02.2024, 18:19
Світ
Два найбільші міста південноамериканської країни Сан-Паулу і Ріу-ді-Жанейру майже тиждень живуть наче у пеклі. Температура сягає +55°C.
22.11.2023, 21:40