Білоруська меблева промисловість є опорою режиму Лукашенка

СВІТ
20.10.2023, 18:39
Білоруська меблева промисловість є опорою режиму Лукашенка

Чому вона досі не під санкціями ЄС?

Напередодні обговорення 12-го пакету санкцій проти московії та Білорусі, британська громадська організація Earthsight вимагає зупинити імпорт білоруських меблів, целюлози та паперу до ЄС.

Про це повідомляє «Українська природоохоронна група».

У 2021 році уряд Білорусі оцінив державні лісові ресурси в 30,2 млрд білоруських рублів (€9,46 млрд). Державний деревообробний конгломерат «Беллісбумпром» є найбільшим виробником меблів у країні. Увесь целюлозно-паперовий експорт Білорусі надходить від державних компаній.

Минулого року в білоруських лісах було заготовлено 26 мільйонів кубічних метрів деревини. У 2021 році Білорусь експортувала меблів, целюлози та паперу на $3,8 млрд, з яких $2,1 млрд (55%) до ЄС.

2 березня 2022 року ЄС заборонив імпорт білоруської деревини через причетність країни до російської агресії проти України.

Була одна проблема — меблева промисловість, а також целюлозно-паперовий експорт не потрапили під санкції.
Білоруська меблева промисловість є опорою режиму Лукашенка_1

Громадянська коаліція B4Ukraine, до якої входить Earthsight, внесла спільне подання до ЄС щодо розширення санкцій щодо російської нафти і газу. Крім того, ідеться про заборону ввезення до ЄС білоруських меблів, целюлози та паперу (митні коди HS 94, 47 і 48). Подання було приурочене до обговорення в ЄС нового пакету санкцій проти московії та Білорусі.

Війна, у якій Білорусь бере участь, усе ще триває, тому ЄС має терміново вжити заходів, щоб якомога швидше закрити прогалини в режимі санкцій щодо білоруського деревообробного сектору. На це є як мінімум 6 причин:

  1. Білоруський уряд продовжує активно підтримувати російську агресію в Україні та нещодавно надав притулок солдатам-найманцям групи Вагнера, яка перебуває під санкціями за участь у вторгненні в Україну, а також за тортури та вбивства в Центральній Африці.
  2. У першій половині 2023 року ЄС імпортував з Білорусі меблів на €97,2 млн  (включаючи дерев’яні меблі на €61,4 млн). Більшість з них їде до Польщі та Німеччини, за ними йдуть Нідерланди, Литва, Румунія, Естонія, Латвія та Франція. Це найбільша категорія довоєнної торгівлі, яка ще не потрапила під санкції[4].
  3. Імпорт целюлози та паперу в ЄС з Білорусі значно зріс після заборони російської целюлози та паперу. Існує висока ймовірність того, що частина цих товарів насправді має російське походження. Целюлоза та папір зараз становлять ще 4,5% від загального залишку білоруського експорту до ЄС.
  4. Усі ліси Білорусі є державними, тому доходи від продажу деревини надходять безпосередньо до держави. Мова також і про деревину, яка використовується для виробництва меблів, целюлози та паперу, які все ще експортуються до ЄС. Вісім відсотків доходів від цих державних лісів надходять безпосередньо в особистий фонд президента – Управління з питань управління майном президента.
  5. ЄС уже заборонив імпорт необробленої деревини з Білорусі і ЄС не зміг пояснити, чому ту саму логіку не слід застосовувати до продукції, виготовленої з цієї деревини.
  6. Верховна Рада України в травні 2023 року офіційно ухвалила Постанову, закликавши Раду ЄС та іноземні уряди накласти санкції на російську та білоруську деревину та вироби з неї. У постанові зазначено, що до нових санкцій мають бути включені меблі та папір. Це також вказує на можливість обходу чинних санкцій через треті країни.

Юлія Овчинникова, голова підкомітету Верховної Ради України з питань лісових ресурсів, заявила:

«Білорусь — це країна, з території якої запускають безпілотники і ракети по мирних українських містах; країна, де тренується російська армія і де злочинці з групи Вагнера знайшли притулок. Нещодавно український парламент закликав заборонити таку продукцію. Тому я закликаю Раду ЄС терміново запровадити санкції на всю продукцію з деревини білоруського походження».

вибір редакції
Читайте також:
Політика
Болгарський парламент відмовився від російської нафти, не дивлячись на звільнення від заборони на її імпорт.
01 березня, 15:51
Війна
Наразі російські дипломати можуть вільно пересуватися по всій території Шенгенської зони.
06 лютого, 09:18
Економіка
Франція, Китай та Японія заморозили участь в найбільшому газовому проєкті московії «Арктик СПГ-2».
25.12.2023, 10:29
Спорт
Всі російські клуби та збірні відсторонені від міжнародних змагань через військову агресію проти України.
02.12.2023, 21:00
Війна
Одну з них ремонтують на корабельні НАТО.
20.11.2023, 18:30