Буде велика філософія – буде велика держава

ПОЛІТИКА
03 травня, 16:09
Буде велика філософія – буде велика держава
Фото: Facebook

Кожна філософія виводить себе через політичний вимір. Бо саме філософія не тільки пояснює політику, а й надає їй метафізичний вимір.

Не є виключенням у цьому і Ґеорґ Вільгельм Фрідрих Геґель. Він разом із Йоганном Ґотлібом Фіхте, Фрідрихом Вільгельмом Йозефом фон Шеллінґом та Іммануїлом Кантом надали Німеччині інтелектуальну місію у цьому світі, створивши романтичну концепцію німецької державності.

У чому полягає (якщо викладати дуже стисло і без зайвих заглиблень у теорію – прим. ред.) загальна картина філософії Геґеля? Нумо розбиратися разом!

Існує Теза – Суб'єктивний Дух (нім. der subjektive Geist) як такий, який проєктує себе як Антитеза – Об'єктивний Дух (нім. der objektive Geist). І саме у цьому моменті розпочинається історія.

Тому у Геґеля історія є ніщо інше, як «процес розгортання Об'єктивного Духу, який через матерію та людську історію повертається до своєї духовності», – але вже у новій якості Абсолютного Духу (нім. der absolute Geist) – Синтезу. Тобто, у процесі повернення себе самого через відчуження і, де повернення має більше значення ніж початок.

У цьому Геґелівському циклі Абсолютний Дух розгортається через всю людську історію, сенс якої й полягає саме у власному усвідомленні Духа через матерію. І нарешті історія має свою кульмінацію – коли Дух повністю усвідомлює себе через процес діалектики: теза-антитеза-синтез.

Власне, у цьому весь сенс розуміння Геґелем історії як розгортання Духу через фази: суб'єктивний-об'єктивний-абсолютний Дух. Тому в історії політичних моделей німецький мудрець бачить момент становлення Абсолютного Духу – де політика є кристалізацією Синтезу і, відповідно, політична історія є рухом Духу аби стати Абсолютним.

Велич Геґеля полягає у тому, що він запропонував німцям, що вся світова історія є лише прелюдією до створення Великої Німеччини, як становлення Абсолютного Духу. Бо саме тоді вирішувалася доля німців, які, після ліквідації Священної Римської імперії ґерманської нації у 1806 році, не мали єдиної держави.

Німці були, але замість Німеччини існувало 34 німецькі держави та 4 вільних міста!

Епоха, що прийшла на зміну наполеонівським війнам, – відома як "Biedermeier", – уводила "бравих панів Маєрів" від цієї проблеми та занурювала у пошуки маленьких радощів серед сім'ї та в колі друзів біля власних будиночків з червоною черепицею, повитих плющем. (Найкраще той період відображений у творчості Карла Шпіцвеґа, коли "глупих Міхелів" в Європі просто жаліли).

Тому у німецьких філософів стояло завдання розворушити це філістерське болото, та спрямувати німців, об'єднатися в ім'я Німеччини, відклавши всі інші цілі. І Геґелю це вдалося, бо він вірив: буде велика філософія – буде велика держава, а ми ж висновки робимо самі.

Автор : Сергій Чаплигін
Читайте також:
Війна
Колишній командувач сухопутних військ США в Європі розкритикував Вашинґтон і Берлін за брак рішучої підтримки Києва у війні проти Москви.
20 серпня, 18:13
Світ
Певні, що відповідь на це наболіле для всього світу питання вас здивує і приголомшить водночас!..
06 серпня, 18:44
Економіка
Олігархічна економіка, яка виникла на руїнах економіки совєцької, – була прямим наслідком і продовженням останньої...
02 серпня, 18:14
Історія
Виявляється, вже у середині XIX століття деякі європейці вважали, що найбільш відповідна форма устрою для Росії – здичавілий комунізм.
01 серпня, 21:22
Економіка
Коли більшовики загарбали Україну, – стали спустошувати амбари. Лише згодом, наївшися, перейшли до силового упромисловлення.
26 червня, 16:00
Політика
Кремлівського бункерного щура мають сковирнути Збройні Сили України. Цивілізований західний світ дав на це діло "зелене світло".
10 червня, 18:36