Бути чи не бути: чи дозволить Рада обирати селянам старост?

13.10.2020, 11:34
Бути чи не бути: чи дозволить Рада обирати селянам старост?
Фото: Google

На сьогодні жителі сіл позбавлені права обирати керівників своїх населених пунктів.

На сайті Верховної Ради опублікували проєкт Закону №4198 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обрання старост населених пунктів, що увійшли до складу сільських та селищних об’єднаних територіальних громад».

Автором є представник «За майбутнє» Антон Яценко, який пише, що метою законопроєкту є вдосконалення норм чинного законодавства з метою врахування думки жителів населених пунктів, які увійшли до кладу сільських та селищних об’єднаних територіальних громад, під час обрання старост сіл та селищ, що увійшли до відповідної об’єднаної територіальної громади.

Обставини

1 січня набрав чинності Виборчого кодексу України, прийнятий Верховною Радою України 19.12.2019 р., яким визначено порядок підготовки та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів рад та голів усіх рівнів.

При цьому, у тексті Виборчого кодексу України відсутні положення щодо обрання старост сіл та селищ, що увійшли до складу об’єднаних територіальних громад, шляхом прямих виборів, оскільки процедура обрання старост унормована положеннями Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Автор пише, що згідно ч. 1 ст. 541 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», староста затверджується сільською, селищною, міською радою на строк її повноважень за пропозицією відповідного сільського, селищного, міського голови.

Таким чином, на сьогодні відповідно до норм чинного законодавства України, староста села або селища, що увійшло до складу об’єднаної територіальної громади (ОТГ) призначається на посаду за пропозицією голови відповідної територіальної громади.

При цьому, описаний порядок призначення на посаду старости виключає можливість врахування думки жителів населених пунктів відповідної територіальної громади, що суперечить принципу вільного волевиявлення, передбаченого Конституцією України.

Що пропонує народний обранець?

Проєктом закону пропонується — запровадити обрання старост сіл, що увійшли до складу ОТГ, шляхом відкритого голосування жителями відповідного села на загальних зборах (конференції).

Порядок проведення загальних зборів громадян визначається законом та статутом територіальної громади.

Також на такій конференції жителі села можуть відкликати старосту.

Суперечності

Не зрозуміло як будуть проводитися ці конференції, переважно такі села є малонаселеними і в них домінують жителі пенсійного віку.

То виникає питання, чи зможе бабуся дійти до місця збору?

Потім наступне питання: як будуть визначати, хто переміг — шляхом галасу як козаки обирали кошового, чи підкиданням шапок?

Як визначити переможця шляхом проголосованої більшості на зборах, а якщо із 500 жителів прийшло на збори 25 людей, чи можна вважати, що такі вибори відбулися і чи не буде це засобом маніпуляцій?

Також можливість відкликання має корупційну складову: зацікавлені особи можуть скликати меншість і висловити вотум недовіри принциповому старості.

Взагалі деякі експерти радіють, що у Верховній Раді задумалися про права жителів малих населених пунктів.

Однак незрозуміло, чому не прописати в законодавстві, що старост так само обирають на виборах мешканці населеного пункту, шляхом голосування у бюлетенях і не повертатися до принципів середньовічної демократії.

Автор : Микола Шевчук
Читайте також:
Полтава
Виконавчий комітет селищної ради вніс зміни до бюджету, пов’язані із галуззю освіти. На жаль, чиновники вкотре збрехали заради корупції.
02 січня, 20:31
Політика
Кожному учаснику бойових дій нададуть адресну грошову допомогу. Відповідну статтю видатків заклали у бюджет Нових Санжарів на 2025 рік.
23.12.2024, 14:58
Полтава
Банда українофобів на всіх щаблях влади захопила державний апарат України. Прифронтова Полтавщина також у лабетах корумпованих блазнів.
11.12.2024, 19:23
Полтава
Депутати та чиновники на Полтавщині заходилися перекроювати громади під власні забаганки. На нагальні потреби воїнів і їхніх родин байдуже.
05.12.2024, 06:01
Полтава
Нескореним, незламним, незабутим... Саме під таким гаслом у селі Войнівка на Полтавщині днями вшанували пам'ять полеглих співгромадян.
29.11.2024, 08:25
Полтава
Наш земляк поліг у бою проти московитів рік тому на Східному фронті. Він пройшов горнило війни, був учасником двох революційних Майданів.
24.11.2024, 19:58