Чи було стратегічною помилкою повалення режиму Каддафі?
Книга колишнього агента французької спецслужби відкриває нові подробиці усунення колишнього лідера Лівії Муаммара Каддафі.
Згідно з новою книгою колишнього агента французької спецслужби, повалення колишнього лідера Лівії Муаммара Каддафі було великою стратегічною та «аморальною» помилкою.
69-річний Жан-Франсуа Луйє 27 років працював у Генеральному директораті зовнішньої безпеки Франції (DGSE), у тому числі начальником станції в Тріполі. Він пішов у відставку в 2014 році, через три роки після падіння Каддафі.
У його книзі «Людина з Тріполі: мемуари секретного агента» рішення тодішнього президента Франції Ніколя Саркозі підтримати повстанські групи, які виступають проти режиму Каддафі, описується як «непродумане» з «катастрофічними» наслідками.
В інтерв'ю телеканалу France 2 колишній спецназівець сказав: «Військова операція була проведена блискуче, але... були обмани, тому що Каддафі простягав руку Заходу... Ми не тільки не схопили руку, яку нам простягали, але ще й відрізали голову. Я вважаю, що це абсолютно аморально».
Луйє додав: «Ми ліквідували Каддафі та знищили його країну, не турбуючись про те, що вона була опорою проти ісламістського тероризму. Наслідки цієї катастрофічної експедиції не передбачалися».
У книзі Луйє каже, що члени французького та лівійського урядів мали тісні зв’язки один з одним до падіння Каддафі. Саркозі було звинувачено в отриманні грошей на політичну кампанію від лівійського диктатора в 2007 році, і члени режиму заявили, що вони дали йому мільйони доларів.
Луїльє також каже, що агенти DGSE працювали з лівійськими повстанськими групами, а персонал Спеціальної повітряної служби Великої Британії також був на землі в Лівії, працюючи над поваленням Каддафі.
У книзі він скаржиться на те, що DGSE втратив свою військову ефективність і цінність після того, як його було відкрито для цивільного командування в 1985 році після затоплення корабля Greenpeace Rainbow Warrior оперативниками DGSE біля узбережжя Нової Зеландії.
У заяві DGSE йдеться: «Публікуючи такі роботи, колишні співробітники служби порушують свою присягу (таємниці) і завдають шкоди установі».